Čo pomáha na popraskané pery?

Ako sa starať o suché, popraskané pery.

Suché pery trápia ľudí najmä v zime.Suché pery trápia ľudí najmä v zime. (Zdroj: Pexels/engin akyurt)

Nebude to len zimou. Studený vietor, suchý vzduch v bytoch, ale aj nedostatok hydratácie či neustále olizovanie pier môže viesť k ich popraskaniu.

Zisťovali sme, čo najlepšie pomôže suchým perám a uľaví aj štípaniu z popraskanej pokožky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako zachrániť suché pery

Najlepšie fungujú okluzívne produkty, ktoré vytvoria ochranný film na perách. Neprepustia vlhkosť z kože von a tiež chránia pred vonkajšími vplyvmi.

Nenechaj sa oklamať pocitom, že ak to štípe, tak to funguje. Tieto staré "babské rady" sú už dávno prekonané a platí skôr pravý opak. Mnohé balzamy na pery obsahujú iritujúce zložky, ktoré môžu pery ešte viac vysušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi ne patrí napríklad gáfor, eukalyptový olej či mentol. Príchuť škorice, citrusov a mäty piepornej môže byť tiež veľmi dráždivá pre suché, popraskané pery.

"Ak ťa pery pália, štípu alebo sa cítiš nepríjemne, keď si nanášaš nejaký produkt na pery, znamená to, že si pery dráždiš," vysvetľuje americká dermatologická asociácia.

Produkty s týmito zložkami preto v období suchých pier radšej odlož.

Súvisiaci článok Kruhy a opuch pod očami: Jednoduchý návod, ako ich zakryť Čítajte 

Úľavu suchým perám prinesie pravidelné používanie jemného, hydratujúceho a ochranného balzamu na pery. Ak treba, pridaj predtým všetku svoju hydratačnú skincare rutinu aj na pery – napr. hydratačný toner, esenciu či sérum, ktoré potom „uzavrieš“ vrstvou balzamu.

Nezanedbaj ani SPF-ko, po prasklinách ti môžu ostať na perách škvrny zo slnka. Kožné lekárky odporúčajú aspoň SPF 30, a to aj v zimných mesiacoch – najmä na horách.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôže ti aj správny pitný režim či zvlhčovač vzduchu na doma.

Ak nevieš, čo ti suché pery spôsobilo a po 2-3 týždňoch domácej liečby sa to nezlepšuje, zájdi sa poradiť do kožnej ambulancie.

Prečo máš popraskané pery najmä v zime?

Pery sa nevedia dobre brániť pred vonkajšími vplyvmi, a preto sú aj náchylnejšie k popraskaniu. Koža na perách obsahuje menej vody a ľahšie o ňu prichádza, nevie sa tak dobre hydratovať ani brániť, okrem pocitu pnutia a suchosti to často vedie k šupinám až krvácaniu.

Preto je dôležité sa o ňu starať inak ako o kožu na tele či tvári.

Okrem suchého a studeného vzduchu však k vysúšaniu pier môže viesť aj časté oblizovanie pier.

"Nielenže môžu enzýmy v slinách narúšať pokožku, ale neustále zvlhčovanie a následné vysychanie pier ďalej narúša bariéru a vedie k popraskaniu," vysvetľuje kožná lekárka Monica Kiripolsky.

SkryťVypnúť reklamu

Skús odolať pokušeniu olízať si obschnuté pery – v extrémnych prípadoch to môže viesť až k ekzému v okolí pier. Odborne sa tomu hovorí "dráždivá kontaktná cheilitída".

Súvisiaci článok Ako si nakresliť prirodzene vyzerajúce obočie (aj s videonávodom) Čítajte 

Za suchými perami však môžeš hľadať vinníka aj v podobe zápalu. Periorálna dermatitída (zápal v okolí pier) vedie k červeným, vyštípaným a suchým perám, ktoré tiež môžu popraskať.

Príčinou môže byť veterné počasie, ale aj alergické reakcie na niektoré zložky produktov, ktoré používaš v okolí úst (kozmetika, zubná pasta). A tiež alergia na niektoré potraviny či vedľajšie účinky niektorých liekov (napríklad retinoidov na akné) sa môžu prejaviť v okolí úst.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu