Poznáš to. Celý týždeň sa tešíš na to jedno podujatie, v hlave už máš naplánovaný outfit alebo niekoľko otázok na zoznámenie, keď si na tvári nahmatáš nechceného hosťa.
Nezúfaj, vyrážku si nevytláčaj, prinášame ti odborníkmi a odborníčkami overené rady, ako sa rýchlo zbaviť vyrážky bez násilia.
Budeš k tomu potrebovať len pár eur a ochotu vydržať aspoň deň, než si ju totálne "rozryješ".
Ako sa zbaviť vyrážky prakticky cez noc
Ak ti už na tvári svieti červená vyrážka, najlepším pomocníkom ti budú náplasti na akné. Tie sa hodia na vyrážky s bielou hlavičkou, ale aj na hlbšie, zapálené a bolestivé vyrážky, ktoré sú ešte skryté pod povrchom pokožky.
Na výber máš z troch druhov: hydrokoloidné náplasti (bez účinných látok), náplasti s pridanými aktívnymi látkami a náplasti s mikroihličkami.

Hydrokoloidné náplasti ti z vyrážky doslova vytiahnu maz – teda potravu pre baktérie, ktoré samotný zápal spôsobujú.
"Tieto náplasti sú účinné, pretože absorbujú prebytočnú tekutinu a majú efekt podobný vákuu, ktorý dostane von akúkoľvek špinu a olej, ktoré by mohli spôsobiť prasknutie," povedala pre Americkú chemickú spoločnosť dermatologička Debra Jaiman, autorka knihy Skin Rules. Podľa jej slov ti náplasť doslova vytiahne nečistoty z tváre.

Tým sa už do rána vyrážka viditeľne zmenší a bude aj menej citlivá na dotyk. Veľkej časti bieleho hnisu sa náplasť dokáže zbaviť už po 1-2 použitiach. Kúpiš ich v rôznych veľkostiach a tvaroch, mnohé najmä ázijské značky sa chvália aj dizajnovými – napríklad v tvare srdiečka či hviezdičky.
Mnohé kozmetické značky ponúkajú náplasti aj s pridanými aktívnymi ingredienciami. Tie pomáhajú zabíjať baktérie, regulovať maz či zosvetliť škrvnku, ktorá ti po vyrážke ostane. Sú to všestranné produkty, ktoré sa hodia na "acnemergency" a zvyčajne sú trochu drahšie.
V prípade, že sa ti vyrážka ešte len tvorí, ale už cítiš boľavý hrbolček pod povrchom pokožky, siahni po náplasti s mikroihličkami. Tie dokážu účinné látky priniesť "bližšie k zdroju" a rýchlo ťa zbaviť vyrážky skôr, ako úplne dozreje.
Aké ingrediencie hľadať v náplasti, ak sa chceš rýchlo zbaviť vyrážky
1. Kyselina salycilová: Účinkuje do hĺbky, pomáha uvoľniť póry a odstrániť prebytočný maz, výborne sa hodí na zapálené pupáky.
2. Niacinamid: Hviezdna ingrediencia, ktorá zlepšuje tón a textúru pokožky, stabilizuje bariérovú funkciu pokožky a je výborným doplnkom pre mastnú pleť so sklonom k akné.
3. Čajovníkový olej: Je skvelý na vysušenie vyrážky, zabíja aj baktérie a znižuje zápal a začervenanie.
4. Hydratačné a upokojujúce ingrediencie ako kyselina hyalurónová, beta-glukán alebo výťažok z pupočníka ázijského (Centella asiatica). Keďže náplasti vysúšajú, tieto látky predchádzajú podráždeniu a pomáhajú urýchliť hojenie.
Náplasti aplikuj na čistú a suchú pleť, ideálne ich nechaj pôsobiť cez noc. Nezabudni počas dňa použiť SPF-ko.
Zdroj: Americká chemická spoločnosť
SOS produkty na vyrážky
Okrem náplastí môžeš využiť aj lokálne krémy a mastičky na vysušenie a rýchlejšie zahojenie vyrážky.

V lekárni ti zrejme medzi prvými odporučia ichtamolovú pastu. Obsahuje ichtamol a oxid zinočnatý, a síce zapácha a jednoznačne s ňou nemôžeš spať (ak si nechceš zamazať celú posteľ), je efektívna a rokmi overená.
Účinkuje protizápalovo, chladí, upokojuje, potláča pocit svrbenia a lieči.
Kozmetické značky bežne tiež ponúkajú SOS tyčinky či gély na vyrážky. Zväčša obsahujú zinok, kyselinu salycilovú, niacinamid a rôzne ďalšie kyseliny (najčastejšie glykolovú alebo PHA).
Tieto produkty treba aplikovať denne, na čistú a suchú pokožku, a nezabúdaj počas dňa na SPF-ko.
Ako rýchla pomoc pri vyrážkach ti môže poslúžiť aj expresné ošetrenie u kozmetičky. Tá ti vyrážky expertne vytlačí, ošetrí a zvyčajne "prihodí" aj terapiu modrým svetlom. LED terapia s modrým svetlom je ideálna pre vyrážky, lebo zabíja baktérie, ktoré spôsobujú akné, dezinfikuje a regeneruje.

Zásady pri vyrážkach: nechytať, netlačiť, nevymýšľať
Výhodou náplastí je aj to, že sa vďaka nim nebudeš môcť vyrážky dotýkať. Práve prenes baktérií a mazu z rúk na tvár totiž jej životnosť akurát len predlžuje a zápal sa môže zhoršiť a rozniesť.
Podľa Americkej dermatologickej spoločnosti ti to navyše môže spôsobiť nechcené jazvy.

Neoplatí sa ti vyrážku ani vytláčať – teda, pokiaľ nemáš špeciálny tréning. Hrozí, že praskne nielen nad povrchom, ale aj pod kožou, a baktérie sa presunú vedľa. O pár dní sa vyhádžeš zas a bolesť bola zbytočná.
Ak už predsa len inak nemôžeš a vyrážka je zrelá (biela hlavička, vyzerá, že už-už praskne aj sama), vytláčaj si ju len s čistými rukami.
Vydezinfikuj aj povrch pokožky pred a po vytláčaním, a tlač len bruškami prstov, nie nechtami – predídeš tým jazve. S tlačením prestaň, keď sa objaví krv.

Najmä pri hlbokých vyrážkach dermatologická spoločnosť odporúča radšej využiť aktívne ingrediencie, alebo využiť tento domáci trik:
"Namoč čistú handričku do horúcej vody a potom prilož teplú, vlhkú handričku na vyrážku na 10-15 minút, trikrát denne. To pomôže hlbokej vyrážke priblížiť sa k povrchu pokožky, aby sa mohla zahojiť."
Ak sa ti vyrážky opakovane vracajú, je načase navštíviť dermatologickú ambulanciu. Tam ti môžu predpísať liečbu, ktorá je síce dlhodobá, ale prináša trvalé výsledky.