Téma životného prostredia dostáva čoraz viac priestoru v médiách, ale aj v celospoločenskej diskusii. Viac sa o ňu zaujímajú aj mladí, ktorých združuje aj program Mladí reportéri pre životné prostredie.
Jeho ambasádor Matej Majerský má len 21 rokov, no životnému prostrediu sa v programe venuje už päť rokov. Od jeho prvej reportáže o zápachu v jeho rodnom Pezinku sa vypracoval spolupracovníka koordinačného tímu a aktuálne pomáha s projektom OBJEKTív 21, kde natáča edukačné videá pre školy. V súčasnosti je študentom masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
V rozhovore prezradil:
- Či je ťažšie pracovať so študentmi alebo učiteľmi,
- či sa slovenské médiá dostatočne venujú životnému prostrediu,
- aké témy chýbajú žiakom v školách,
- či sa mladí zaujímajú o životné prostredie,
- prečo je pre mladých dôležitá mediálna gramotnosť.

Zaujíma súčasnú generáciu mladých téma ochrany životného prostredia?
Určite. Dôkazom je mnoho mladých ľudí na klimatických štrajkoch, či ich záujem o swapy alebo nakupovanie v secondhandoch. Druhým dychom však musím dodať, že nie vždy to siaha za hladinu povrchnosti.
Myslím si, že nikto z nás nie je „svätý“ a sem-tam si každý kúpi niečo v jednorazovom obale, alebo niekam ide autom aj napriek tomu, že by nemusel. Mám však pocit, že veľa mladých ľudí o ochrane životného prostredia len rozpráva, ale nič pre to prakticky nerobí.
Je výchova žiakov v tejto oblasti dostatočná?
Nie celkom, určite by sa tejto téme mohlo venovať viac pozornosti. Pravdou je, že v školskej lavici som už dlho nesedel a nejaké veci sa mohli za ten čas zmeniť. Zatiaľ sa však enviro témy dostávajú do škôl skôr z iniciatívy pedagóga ako z nejakých nariadení alebo učebných osnov.
Človek nepotrebuje v ôsmom ročníku vedieť trebárs presnú stavbu oka, keď chce byť v budúcnosti napríklad automechanik. Ale to, ako rozumne nakladať s odpadom, či ako funguje územné plánovanie, sú veci, ktoré riešime, alebo ešte len budeme riešiť úplne všetci.
Ak sa aj o životnom prostredí učí, tak sa skôr hovorí o tom, aká je dôležitá separácia a recyklácia. Áno, musíme triediť odpad, ale omnoho lepšie je, ak sa tvoreniu odpadu predchádza. Všetko však má svoj čas a verím, že sa tieto témy v zdravej miere dostanú nie len do škôl, ale aj do povedomia širokej verejnosti.

V čom je podľa vás rozdiel medzi klasickou žurnalistikou a tou enviromentálnou?
Myslím si, že zásadný rozdiel tam nie je. Možno v tom, že dnešná "enviro žurnalistika" sa snaží ukazovať aj riešenia problému na úrovni jednotlivca.