Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete to urobiť kúpou predplatného.
1. Pozrite si filmy a seriály, na ktoré ste doteraz nemali čas
Ak ste kultové seriály ako Game of Thrones, Witcher či Breaking Bad videli niekoľkokrát a máte pocit, že už nemáte čo pozerať, inšpirujte sa našími tipmi na skvelé, no menej známe seriály, ktoré určite stoja za to:

Pozrieť si konečne môžete aj silné filmy o fašizme, živote v socializme, sexuálnych predátoroch, 90. rokoch na Slovensku a mečiarizme, dobývaní vesmíru, úskaliach samoty, LGBTI menšine, boji s depresiou či rakovinou, umelej inteligencii, futbalových chuligánoch, investigatívnych novinároch, Pablovi Escobarovi, kamarátoch s výhodami či slovenskej politike.

A ak ste fanúšikmi dobrého sci-fi alebo dokumentov a už ste si pozreli celý Black Mirror či Zázračnú planétu, skúste tieto seriály a dokumenty založené na vede a technike:

2. Čítajte knihy
Určite máte pár kníh, na ktoré ste doteraz nemali čas. A ak potrebujete tipy na nové, pridajte sa do Knižného klubu Fičí.
Kníhkupectvá sú síce zatvorené, no s e-knihami by nemal byť problém. Ak potrebujete inšpiráciu, poradíme vám v našich tematických výberoch kníh o:
- Slovenskom štáte,
- ekologickejšom živote,
- slovenskej politike,
- sexe od autorov klasík,
- svete Harryho Pottera.

3. Cvičte
Cvičenie posilňuje imunitu a udržiava človeka v celkovej kondícii. Nemusíte ísť do posilňovne, cvičiť môžete aj doma. Na výber máte veľa možností, napríklad jogu, pilates či crossfit. V domácom prostredí tiež môžete tancovať, skákať s rozpažením aj cvičiť s fľašami plnými vody, ktoré vám nahradia závažia.

4. Naučte sa niečo nové vďaka online kurzom
Niektoré svetové univerzity ich na svojich weboch spístupňujú zadarmo. Chcete sa konečne naučiť programovať či ovládať Excel? A čo takto naučiť sa viac o histórii feminizmu či zistiť, ako funguje mozog zločincov? Ako súvisí filozofia so superhrdinami a mali by ste sa kvôli podmienkam, v akých žijú zvieratá, stať vegánmi?
Vybrali sme 43 bezplatných kurzov, vďaka ktorým sa môžete naučiť niečo nové z oblastí psychológie, filozofie, histórie, dizajnu, fotografie, umenia, IT, programovania, osobného rozvoja a líderstva či marketingu:

5. Zatancujte si pri online koncertoch
Speváci, speváčky a kapely tiež sedia doma a na rozdiel od napríklad kapely Stereophonics, ktorá v nedeľu zahrala pred preplnenou halou v Cardiffe, to berú zodpovedne. Koncerty pre fanúšikov ponúkajú online a naši kolegovia z kultúry ich zoznam stále aktualizujú:

6. Skúste nové recepty
Do obchodu by ste mali ísť len keď naozaj potrebujete, na niektoré recepty však postačí aj to, čo určite máte doma.
Do piatich surovín sa viete zmestiť, ak si chcete navariť napríklad zapekané kuracie mäso, caesar šalát, placky, ázijské rezance, citrónové kura či takzvaný "hrniec plný klobásy".

S koreninami, ktoré určite máte doma, sa viete vyhrať aj pri varení polievok.

A keď bude najhoršie, vylepšiť viete aj obyčajnú wifonku.

7. Venujte sa blízkym
Snažte sa komunikovať s ľuďmi, s ktorými ste zavretí doma. "Táto situácia môže ľudí naučiť trpezlivosti a vytvára príležitosť na mnohé zmeny. Mali by sme ju využiť. Ľudia získali čas na seba. Môžu byť spolu, porozprávať sa, tvoriť, vzájomne sa obohatiť. Možno budú prekvapení, koľko sa dozvedia o partnerovi aj sebe. Je to príležitosť tráviť čas tak, ako ho trávili naši rodičia pred mnohými rokmi," hovorí terapeutka a rodinná poradkyňa Radoslava Olajosová.
Nezabúdajte ani na tých, ktorí s vami fyzicky nie sú - zavolajte rodičom, starým rodičom či kamarátom, aby ste sa vy ani oni necítili izolovaní. Piatkové pivo si s partiou môžete dať napríklad cez skupinový videohovor.

8. Hrajte hry
Možno máte doma aspoň Človeče, nehnevaj sa! či šachy. Na chvíľu vás zabavia aj puzzle, na ktoré ste si doteraz nenašli čas, a niekde v zásuvke možno nájdete krížovky či osemsmerovky. Internet je plný nápadov na hry, ktoré si môžete sami vyrobiť či vytlačiť. A keď už budete mať zapnutú tlačiareň, skúste to aj s vymaľovánkami.
Z domu si môžete kúpiť aj hry na konzoly, takže ak máte Xbox či Playstation, ponuka je naozaj široká. Ak konzolu nemáte, no máte aspoň starý kancelársky notebook, aj na ňom dokážete rozbehnúť niektoré hry.

9. Navštívte online múzeá na celom svete
Spoločnosť Google Arts & Culture sa spojila s viac ako 500 múzeami a galériami na celom svete a tak sa môžete aspoň virtuálne poprechádzať sálami.
Všetky prehliadky nájdete tu - sú medzi nimi napríklad Britské múzeum v Londýne, Musée d'Orsay v Paríži, Národné múzeum antropológie v Mexico City, Van Goghovo múzeum v Amsterdame či Guggenheimovo múzeum v New Yorku.
10. Navštívte mestá po celom svete
Ak vám prepadli letenky, cenou útechy môžu byť aspoň Google Mapy. Odporúčame pozrieť sa napríklad do holandského mestečka Geldrop, ktoré má ulice pomenované podľa Pána prsteňov.

11. Počúvajte podcasty
Ak sa vám už hudba zunovala, vyskúšajte hovorené slovo. Už len na slovenskom a českom trhu existuje množstvo podcastov, ktoré sa venujú všetkému možnému - politike, športu, humoru, seriálom, filmom či jedlu.
12. Overte si svoje vedomosti v kvízoch
Na Fičí vám kvízy prinášame už nejaký ten rok a vyberie si každý - milovníci histórie, filmov, slovenskej politiky či geografie. Všetky ich nájdete tu.

13. Pozerajte zvieratká
A keď už toho všetkého máte plné zuby, zapnite si živé vysielanie rozkošných zvieratiek.

A ako to všetko prežiť bez ujmy na psychickom zdraví?
