Slovenská a česká filmová tvorba v posledných rokoch akoby vstala z popola. Filmy plnia kinosály a darí sa im rozvíriť verejnú diskusiu o dôležitých témach - aj tých politických.
V poslednej dobe vzniklo viacero filmov či dokumentov, ktorých ústrednou témou je neonacizmus, rasová neznášanlivosť, xenofóbia či extrémizmus. A pred februárovými voľbami máte šancu vidieť ich zadarmo.
Portál DAFilms.sk ponúkne v rámci projektu Filmom proti extrémizmu divákom 10 filmov, ktoré si môžu pozrieť online. Tvorcovia a producenti sprístupnia vybrané filmy na deň (alebo viac dní) zdarma a v krátkom videu odkážu, komu by chceli svoj film darovať a prečo.
Tieto filmy o extrémizme by ste si mali pozrieť predtým, ako pôjdete voliť:
1. Keď príde vojna
Osemnásťročný Peter býva u rodičov. Na prvý pohľad sa nijako neodlišuje od rovesníkov. Pred niekoľkými rokmi však založil organizáciu Slovenskí branci. Jeho intenzívnym vojenským výcvikom uprostred slovenských lesov prešlo vyše dvesto mladých mužov, ktorí v maskáčoch a s maketami samopalov hľadajú vedenie a vlastnú identitu.
Peter verí, že jeho organizácia má budúcnosť. Jedného dňa plánuje odložiť uniformu a osloviť masy ako politik.
Film Jana Geberta o znepokojivom vzostupe nacionalizmu na Slovensku a o fungovaní moci nájdete zadarmo od 17. do 29. februára.
2. Nech je svetlo
Milan má tri deti. Aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas Vianoc zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je navyše zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka.
Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločnosti okolo seba.
Snímka Marka Škopa 2019 bola sprístupnená 18. februára.
3. Svet podľa Daliborka
Štáb režiséra Víta Klusáka sa venoval Daliborovi dva roky. Ide tak o autentický portrét českého neonacistu, ktorý má takmer štyridsať, no stále žije so svojou mamou. Nenávidí svoju prácu, rómsku komunitu, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúky a zubára.
Viac sa o ňom môžete zadarmo dozvedieť 21. februára.
4. Tlmočník
Dvaja muži cestujú naprieč Slovenskom, aby spoznali pravdu o svojej minulosti. Na ceste sa dostávajú do bizarných situácii, stretávajú rozmanitých ľudí a postupne začínajú chápať vlastné činy a a prehodnocovať svoju identitu.
Oceňovaný film Martin Šulíka bude zadarmo sprístupnený 22. februára.
5. Cesta Magdalény Robinsonovej
Slovenská fotografka Magdaléna Robinsonová počas Slovenského štátu stratila svojich rodičov a prežila utrpenie koncentračných táborov. Po desaťročiach s hrôzou sleduje opätovný záujem časti slovenskej verejnosti o ľudácke myšlienky a vtedajších politických predstaviteľov.
V portréte Mareka Šulíka si kladie otázku: Aký zmysel malo utrpenie obetí nacizmu, ak spoločnosť ostáva nepoučená?
Nad odpoveďou sa môžete spolu s ňou zamyslieť 23. februára.
6. Návrat do horiaceho domu
Chaviva Reicková (1914 – 1944) vyrastala v chudobných pomeroch židovskej rodiny. V rodnej Banskej Bystrici ju poznali ako výstrednú mladú ženu, ktorá jazdila na motorke a aktívne sa angažovala v dobrovoľníckych spolkoch. Počas fašizmu na Slovensku pomáhala Židom vybaviť si víza do vtedajšej Palestíny. Nakoniec tam sama odcestovala budovať dnešný Izrael.
Keď však na Slovensku vypuklo povstanie, neváhala a vrátila sa do " horiaceho domu" ako vojačka Churchillovej tajnej služby.
Na pozadí udalostí spred 70 rokov sa režisérka Anna Grusková s obavami pozerá na rast pravicového extrémizmu v súčasnosti. Aký je dnešný odkaz Chavivy Reickovej – pre jej rodné Slovensko, pre Izrael, ale aj Európu v čase silnejúcich nacionalistických hnutí? Zistíte 25. februára.
7. Diera v hlave
O tragédii Rómov a Sintov počas druhej svetovej vojny sa nikdy príliš nehovorilo. Pritom ich vraždili po desiatkach, stovkách, tisícoch. Na okrajoch masových hrobov, v koncentračných táboroch, pri cestách, puškami, kladivami alebo plynom.
Mlčalo sa o nich, pretože dlhé roky boli a sú na spoločenskom okraji. Prežili, ale každý z nich má svoju pamäť a jazvu ako dôkaz. Dnes, keď sa náš svet opäť fašizuje, sú jednými z posledných svedkov holokaustu. Žijú s dierou v hlave ako s pečaťou, znamením z minulosti.
Viac sa v snímke Robrta Kirchhofa dozviete 27. februára.
8. Exit – Dať extrémizmu zbohom
" Myslíte si, že násilie zmení veci. Ale v momente, ako ho použijete, zmení vás."
Režisérka Karen Winther sa rozhodla nepatriť viac medzi členov extrémistického hnutia. Namiesto toho sa podujala vyhľadať ďalších bývalých násilných extrémistov a vypočuť si ich pozoruhodné príbehy o tom, ako a prečo zanechali svoje presvedčenia.
Na čo prišla? Uvidíte zadarmo 28. februára.
9. Môj pes Killer
Osemnásťročný Marek žije v bezútešnom prostredí blízko slovensko-moravských hraníc s otcom vinárom a rasistickými kamarátmi. Jeho život sa otrasie, keď nečakane zistí tajomstvo svojej matky, ktorá ho opustila pred mnohými rokmi.
Dramatický príbeh zo súčasnosti sa vyznačuje surovosťou a veľkou mierou autenticity podporenou i tým, že vo filme účinkujú výlučne neherci priamo z prostredia filmu. Navyše sa dotýka aktuálnych otázok našej spoločnosti ako sú: rasizmus, nezamestnanosť a problémy nefunkčnej rodiny.
Zadarmo si ho môžete pozrieť 29. februára.
10. Ostrým nožom
Celovečerný filmový debut režiséra Teodora Kuhna inšpirovala skutočná udalosť, a to vražda študenta Daniela Tupého v novembri 2005. Snímka otvára spoločenskú diskusiu na tému spravodlivosti a jej dostupnosti pre bežného neprivilegovaného občana, ktorým je v tomto prípade Danielov otec.
Z licenčných dôvodov film nebude uvedený zadarmo, nájdete ho však dostupný na stiahnutie.