V decembri sa konali historicky prvé majstrovstvá sveta v počítačových hrách so slovenskou účasťou. Slovensko postavilo svoje národné reprezentácie v hrách Dota 2, Tekken 7 a Pro Evolution Soccer 2020.
Takmer jedenásťhodinovú cestu do kórejského Soulu musel absolvovať aj reprezentant v hre Dota 2 Dávid Šandala. My sme sa rozhodli ho vyspovedať a priblížiť vám tak nielen priebeh turnaja, ale aj e-športy samy osebe.
V rozhovore prezradil:
- Koľko hodín denne hráva počítačové hry a či si myslí, že je od nich závislý
- Aká je situácia v e-športoch na Slovensku a vo svete
- Či sa dá hraním hier uživiť
- Aká dlhá môže byť kariéra hráča e-športu a či sa líši od dĺžky kariéry športovca
- Ako vyzerali majstrovstvá sveta v Kórei
Dávid Šandala je študent čínskeho jazyka a kultúry na Univerzite Komenského v Bratislave. Má dvadsať rokov, hraniu hry Dota 2 sa venuje už päť rokov. V slovenskom rebríčku tejto hry sa v minulom roku umiestnil na druhom mieste a v roku 2019 sa stal majstrom Slovenska a reprezentoval nás na medzinárodnej úrovni.
Aby ste boli v obraze: Dota 2 je počítačová strategická hra, pri ktorej je základom úspechu tímová spolupráca, keďže proti sebe hrajú dva tímy po piatich hráčoch. Každý hráč si pred začiatkom hry vyberá hrdinu podľa toho, aký štýl hry preferuje. Hrdinovia majú rôzne schopnosti, podobne ako šachové figúrky. Na rozdiel od šachu je však hra vysoko dynamická a nestačí len taktické a strategické myslenie. Rozhodujúce sú aj reflexy. Hra je zadarmo a voľne dostupná všetkým hráčom.

S akými reakciami sa stretávate, keď ľuďom poviete, že vaše hobby je hranie počítačových hier?
Reakcie ľudí sú zvyčajne neutrálne. Väčšina to vníma ako odreagovanie vo voľnom čase a neprikladá tomu žiadnu váhu. Stretávam sa aj s pozitívnym ohlasom, najmä medzi rovesníkmi alebo tínedžermi, ktorí sa tiež venujú hraniu.
Ako reaguje staršia generácia?
To je ťažšie. Starší ľudia sa stavajú k tomu skepticky. Ani moji rodičia to zo začiatku nevedeli pochopiť. Celý koncept e-športov sa im zdal čudný, keď sa však dostavili prvé úspechy, ich pohľad na vec sa mierne zlepšil.
Zlepšil sa vtedy, keď ste im vysvetlili, že ste v hraní hier reprezentantom Slovenska?
Myslím si, že áno. Takmer každý je najprv prekvapený a zaskočený, že niečo také ako reprezentant v PC hrách vôbec existuje. Keď im to však priblížim, tak mi väčšina ľudí drží palce a začnú sa o to viac zaujímať.
Koľko času trávite pri počítačových hrách?
Denne približne tri hodiny, ale v Dote sa môj celkový počet hodín už ráta na tisícky.
Tisícky hodín? Nemáte občas pocit, že by ste ten čas boli schopný investovať lepšie?
Ťažko povedať. Hranie hier má v sebe okrem aspektu zábavy aj určitý sociálny aspekt, ktorý človeka formuje. Občas si však hovorím, prečo tento čas nevyužijem na niečo iné, napríklad na učenie sa čínštiny, ktorej sa v škole venujem. Možno by už zo mňa bol takmer rodený hovoriaci.
Hraniu hier sa určite oplatí investovať svoj voľný čas, ak sa k tomu pristupuje s určitým cieľom. Ak sa človek len tak bezcieľne hrá päť hodín denne na počítači, je to strata času. Ale ak trénuje, rozmýšľa nad svojimi chybami a neustále sa zlepšuje, tak sa jedného dňa naozaj môže stať profesionálom.
Prinieslo vám hranie hier do života nejaké negatíva?
Ani nie. S hrami som začínal ako so zábavkou, ktorej sa venujú aj moji kamaráti, ktorých poznám zo skutočného života. Postupne však človek môže prostredníctvom hier spoznať nových zaujímavých ľudí, naučiť sa dobre po anglicky, keďže väčšina hier je práve v tomto jazyku, či zlepšiť si reflexy. Ale vždy si treba dávať pozor na to, ako človek čas za počítačom využíva.