Presviedča mladých, aby nevolili fašistov: Kotlebu volia, lebo sa najviac odlišuje

Rozhovor so zakladateľom projektu.

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus by voľby podľa očakávaní vyhral Smer-SD. Omnoho prekvapivejšie je druhé miesto, o ktoré sa doteraz bili strany Za ľudí a PS/Spolu. Dostala sa naň strana ĽSNS so ziskom takmer 12 percent. Práve táto strana sa po úspechu v parlamentných voľbách stala motiváciou pre vznik projektu Mladí proti fašizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iniciatíva sa snaží osloviť najmä mladých ľudí na sociálnych sieťach. Na Facebooku má viac než 17-tisíc fanúšikov, približne rovnakú podporu má aj na Instagrame. Sledovateľov pravidelne informuje o konaní extrémistov, vysvetľuje, prečo ich konanie nie je správne, vyvracia hoaxy a snaží sa prinášať osvetu aj v oblasti histórie.

Okrem krátkych príspevkov pre sociálne siete nájdu mladí na webe projektu rozsiahlejšie články, napríklad informácie o koncentračných táboroch, vzniku ĽSNS či nepravdivých výrokoch kotlebovcov.

My sme vyspovedali zakladateľa projektu, 18-ročného Mareka Macha.

Marek politiku sledoval už od útleho veku a aktivizovať sa rozhodol po parlamentných voľbách 2016, keď sa ĽSNS dostala do parlamentu. V snahe vytlačiť fašizmus na okraj spoločnosti pokračuje aj ako momentálne osemnásťročný počas štúdia na Gymnáziu Ladislava Novomeského v Senici.

Projekt založil sám, keď mal 15 rokov, a dlhodobo na ňom aj sám pracoval. V súčasnosti mu pri tvorbe obsahu pomáha dvojica kamarátov. Ako však Marek tvrdí, drvivá väčšina práce je aj tak stále na ňom.

V rozhovore sa dozviete:

  • Či je podľa neho správne diskutovať s fašistami
  • Prečo mladí volia extrémistov
  • Ako vyzerala jeho diskusia s Líviou z Kulturblogu
  • Či podľa neho na Slovensku niečo zmenia februárové parlamentné voľby
  • Či sa mu podarilo odradiť mladých od voľby fašistov

Komentátori aj odborníci na extrémizmus sa stále nevedia zhodnúť na tom, či majú mať fašisti priestor vo verejnej diskusii. Malo by sa s fašistami diskutovať?

S fašistami sa nediskutuje, pokiaľ sú splnené dve podmienky. Prvá je, že majú malú, prakticky žiadnu podporu. Druhá podmienka je právny systém štátu, dostatočne silný na to, aby im dokázal zamedziť v rozmachu. Na Slovensku bohužiaľ ani jedno z toho neplatí. Argument, pre ktorý by sme s nimi nemali diskutovať je častokrát ten, že ich zbytočne legitimizujeme.

Ako legitimizujeme?

Skúsme sa bližšie pozrieť na ich voliča. Čo vyhľadáva? Nie je to práve politická strana, ktorá je odlišná od ostatných? Osobne si myslím, že je. Potom však platí, že nie diskusia, ale práve naopak, presvedčenie, že sa s fašistami nediskutuje, je tým, čo ich v očiach ich voličov najviac vyzdvihuje.

Podľa prieskumu Rady mládeže Slovenska, ktorý realizovala agentúra Focus, by približne 19 % voličov do 30 rokov volilo stranu ĽSNS. Sú mladí skutočne proti fašizmu tak, ako to napovedá názov vášho projektu?

Projekt Mladí proti fašizmu síce nereprezentuje celkový názor mladých ľudí na politickú situáciu na Slovensku, no napriek tomu som presvedčený, že postoj mladých ľudí k tejto otázke je relatívne zodpovedný. Približne podobné čísla som očakával.

Čo je príčinou sympatií mladých voličov k extrémizmu?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6C69 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu