Sedemnásty november patrí k najvýznamnejším dňom českej a slovenskej novodobej histórie. V tento deň v roku 1989 sa spustil proces, ktorý nakoniec viedol k tomu, že Komunistická strana po 40 rokoch stratila moc a v Československu sa obnovila pluralitná demokracia.
Žiadna revolúcia by nemohla fungovať bez kľúčových osobností. Viete ktoré osobnosti určovali beh tej Nežnej a prvé roky po nej? Preverte svoje vedomosti v tomto v tomto kvíze:
-
1. Jednou z hymien Nežnej revolúcie bola známa skladba Sľúbili sme si lásku. Jej autorom je:
Zdroj: OISV, CC BY-SA 3.0, Wikimedia
- Karel Kryl
- Ivan Hoffman
- Martin Sarvaš
- Ján Štraser
-
2. V reakcii na zásah Verejnej bezpečnosti proti študentskej demonštrácii na Národnej triede neskôr vzniklo v českých krajinách hnutie Občianske fórum. Úvodné vyhlásenie OF spísal:
Zdroj: ThecentreCZ, CC BY-SA 4.0, Wikimedia
- Václav Havel
- Václav Klaus
- Petr Pithart
- Jan Urban
-
3. Jeden z tribúnov 17. novembra a spoluzakladateľ VPN sa v roku 2016 dostal do parlamentu na kandidátnej listine hnutia OĽaNO. Jeho meno je:
Zdroj: Karel x, CC BY-SA 4.0, Wikimedia
- Ján Budaj
- František Mikloško
- Fedor Gál
- Jaroslav Naď
-
4. Ďalší z tribúnov Nežnej revolúcie, Milan Kňažko, v októbri 1989 špeciálnym spôsobom vyjadril svoj nesúhlas s komunistickým režimom. Ako?
- Odmietol hrať vo filme Klement Gottwald
- Protestoval proti natočeniu filmu Klement Gottwald
- Ako jediný v histórii Československa vrátil titul zaslúžilý umelec
- Odmietol účinkovať v jednej z časti seriálu 30 prípadov Majora Zemana
-
5. Obdobou českého Občianskeho fóra bolo slovenské hnutie Verejnosť proti násiliu. Pre jeho vznik bolo kľúčové zhromaždenie umelcov a iných osobnosti v bratislavskej Umeleckej besede, ktoré sa uskutočnilo 19. novembra. Kto týchto ľudí informoval o štrajku pražských divadiel?
- Alexander Dubček
- Ján Budaj
- Milan Kňažko
- Ľubomír Feldek
-
6. Ktorý český disident, predstaviteľ Občianskeho fóra a neskorší predseda vlády 1. januára 2018 získal Rad Bieleho Dvojkríža od slovenského prezidenta Andreja Kisku?
Zdroj: Pelz, CC BY-SA 3.0, Wikimedia
- Jiří Dienstbier
- Dominik Tatarka
- Miroslav Kusý
- Petr Pithart
-
7. Jeden komunistický politik 23. novembra vystúpil v továrni ČKD v Prahe s prejavom, v ktorom povedal: "V žádné zemi, ani v rozvojové ani socialistické a kapitalistické neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo“. Zhromaždení pracovníci ho za to vypískali. Kto to bol?
- Marek Čulen
- Ladislav Holdoš
- Peter Colotka
- Miroslav Štěpán
-
8. Dvanásteho októbra vystriedal komunistu Ľubomíra Štrougala nový predseda vlády, ktorý začal rokovať s opozíciou. Ako sa volal?
- Marián Čalfa
- Josef Korčák
- Ladislav Adamec
- František Pitra
-
9. Neskôr po odstúpení kľúčových komunistických politikov vznikla tzv. vláda národného porozumenia. Pri moci bola až do prvých slobodných volieb. Jej predsedom bol:
- Marián Čalfa
- Petr Pithart
- Milan Čič
- Jiří Dienstbier
-
10. Ktorý známy disident bol ministrom zahraničných vecí a zároveň podpredsedom vlády národného porozumenia?
Zdroj: dablyk – Flickr, CC BY-SA 2.0, Wikimedia
- František Mikloško
- Ladislav Hejdánek
- Jiří Dienstbier
- Dominik Tatarka
-
11. Po novembri sa do politických funkcií vrátil aj známy Alexander Dubček. Zo začiatku sa uvažovalo, že bude prezidentom. No 28. decembra sa mu ušla iná funkcia. Aká?
Zdroj: Jaroslav Kučera, CC BY-SA 3.0, Wikimedia
- Minister práce, sociálnych vecí a rodiny
- Minister školstva
- Predseda Federálneho zhromaždenia
- Podpredseda federálnej vlády
-
12. Ktorý z disidentov sa prejavil bizarným nápadom – navrhol, že Československo sa pred vstupom do EÚ rozdelí a do zoskupenia vstúpia obe republiky samostatne?
- Ján Čarnogurský
- Fedor Gál
- František Mikloško
- Milan Kňažko
Viac kvízov nájdete tu.
