Trnava v posledných rokoch ožíva a ponúka čím ďalej, tým viac lákadiel pre slovenských, ale aj svetových návštevníkov. Leží len polhodinu od Bratislavy a zároveň na hlavnej vlakovej trati, takže s jej dostupnosťou nie je žiaden problém. Ak hľadáte destináciu najbližšieho víkendového výletu, nechajte sa presvedčiť ponukou “Malého Ríma”. Túto prezývku dostala vďaka množstvu kostolov, ktoré v meste nájdete.
Prečo sa oplatí navštíviť Trnavu?
1. Historické centrum
Srdcom Trnavy je Trojičné námestie s historickým nádychom, ktorému dominuje Mestská veža. Z tej sa vám ponúkne najkrajší výhľad na celé mesto. Jej súčasťou sú aj jedinečné mechanické hodiny, ktoré rodina Nemčekovcov chodí každý deň naťahovať už po celé generácie.
Keď sa prejdete dolu námestím popri budove Divadla Jána Palárika, nájdete aj pestrofarebný 9-metrový nápis #TRNAVA, ktorý sa stal obľúbeným turistickým fotomiestom. Námestie zdobí už štyri roky a každé jeho písmeno je pomaľované inak trnavskými umelcami.
2. Nádvorie a Akademia
Hneď za Mestskou vežou nájdete aj nové trnavské srdce súčasnej kultúry - priestor Nádvorie s kultúrnym centrom Malý Berlín. Zaujme vás aj samotný priestor, ale najlepšie spravíte, ak si vyberiete aj z jeho bohatej ponuky podujatí, koncertov či diskusií.
Súčasťou Nádvoria je aj bistro Akademia, kde pod vedením šéfkuchára Lukáša Heska vznikajú na slovenské pomery skutočne výnimočné gastronomické zážitky, ktoré si môžete dopriať spolu s dobrým pivkom či pohárom vína.
3. Trnavské kaviarne

V Trnave si prídu na svoje aj kávičkári. V úplnom centre nájdete príjemnú kaviareň Thalmeiner, kam sa oplatí vybrať sa na raňajky či na brunch.
Dojem na vás však spraví najmä kaviareň Synagóga, ktorá sa nachádza v pôsobivých priestoroch odsvätenej bývalej synagógy. A nechajte si v bruchu aj trochu miesta na koláčik z ReBarbory.
4. Lovely Experience

Ak si budete plánovať spomínaný víkend, najlepšie spravíte, ak sa bude prekrývať s konaním multimediálneho festivalu Lovely Experience, ktorý sa v Trnave už udomácnil.
Zažijete počas neho rôzne prednášky, akrobatické vystúpenia, ale hlavne svetelné a laserové show a silent disco s top DJmi v rôznych žánroch elektronickej hudby na Trojičnom námestí. Tohto roku vyšiel na sobotu 25. mája, pozrite si viac o jeho programe.
5. Trnavský rínek
Dvakrát do roka, v máji a v októbri, ožívajú ulice mesta Trnavským rínkom, ktorý oživuje tradíciu sobotných trhov v Trnave. Počas celého dňa môžete nakúpiť pekné veci, najesť sa dobrého jedla a zabaviť sa pri programe pre malých i veľkých.
6. Bicyklovanie
Bicyklovanie zažíva v Trnave rozmach ako v máloktorom zo slovenských miest. Vlani tam spustili projekt zdieľaných elektrobicyklov Arboria Bike, s čím predbehli aj Bratislavu.
Okrem toho aj okolie Trnavy ponúka viacero dlhších i kratších cyklotrás pre rekreačných cyklistov. Na bicykli sa môžete vybrať napríklad do Suchej nad Parnou, ktorá súvisí s nasledujúcim lákadlom.
7. Víno, pivo, medovina
V tejto obci totiž nájdete dve rodinné vinárstva - Terra Parna a Magula. Práve v Suchej nad Parnou napísal František Hečko svoj najznámejší román Červené víno. Zavítať môžete aj do Dolian, kde vinárstvo nájdete v starom mlyne, alebo do Šekvíc, kde manželov za značkou Karpatská perla spojilo práve víno, s ktorým robia celý život. Priamo v Trnave zas nájdete vinárstvo Mrva & Stanko, kde sa aj dobre najete.
Ak dávate prednosť medovine, oceneniami ovenčenú ju nájdete v Apimede v Dolnej Krupej. Pivári zas ocenia lokálny pivovar Sessler, ktorý nadväzuje na tradíciu z 18. storočia.
Viac o (nielen) histórii Trnavy sa dozviete aj v kvíze:
