Náš redaktor Dávid Slovák navštívil za tri roky 140 slovenských miest. V sérii článkov vám priblíži slovenské regióny, ich hlavné dominanty, odpovie na otázku prečo by ste ich (ne)mali navštíviť a ukáže vám, že Slováci nemusia byť hrdí len na Vysoké Tatry a Bratislavu.
Naposledy Dávid prezradil, čo sa oplatí vidieť v hlavnom meste a okolí:

Dnes je na rade Považie.
V článku sa dozviete:
- Odkiaľ pochádza otec Ľudovíta Štúra
- Prečo navštíviť obec Haluzice
- Čo romantické sa oplatí vidieť v Bytči
- Prečo v Rajeckých Tepliciach nezavítať len do kúpeľov
Od nepamäti ľudia stavali svoje mestá v blízkosti riek a na Slovensku tomu nebolo inak. Historicky preto región Považia patrí medzi najrozvinutejšie na Slovensku a aj v súčasnosti je pre cestovateľov jedným z najatraktívnejších u nás. Nehovoriac o tom, že cez celý región ide od Trnavy až po Žilinu diaľnica D1, takže každý výjazd ponúka nové a nové možnosti objavovania.
Dnes sa preto opäť pozrieme na známe aj menej známe miesta popri našej najdlhšej rieke, ktoré sa oplatí navštíviť. Čo sa oplatí vidieť na Považí?
1. Šikmá veža vo Vrbovom
Tú v Pise pozná asi každý, ale vedeli ste, že takúto jedinečnú, v podstate nevydarenú stavbu, máme aj na Slovensku? Tou našou je kostolná veža blízko Piešťan, ktorá je od zvislej osi odchýlená o 99 centimetrov. Pred vežou sa nachádza aj socha vrbovského rodáka a jedného z najznámejších Slovákov, Mórica Beňovského - cestovateľa a prvého kráľa zjednoteného Madagaskaru.

2. Rodiská známych Slovákov
Tie sa dajú navštíviť pri Novom Meste nad Váhom. Smerom na Starú Turú môžete navštíviť Bzince pod Javorinou, odkiaľ pochádza spisovateľka Ľudmila Podjavorinská a kúsok ďalej v dedinke Lubina môžete navštíviť rodný dom Samuela Štúra - otca Ľudovíta Štúra.

3. Čachtice
Táto dedina je známa predovšetkým vďaka hradu a legendám o krvavej grófke Bátoryčke. Ku krásnej zrúcanine sa dá dostať pomerne jednoducho, v okolí sa určite oplatí navštíviť aj Čachtickú jaskyňu, múzeum a dominantný kostol spolu s kaplnkami.

4. Beckov
Podľa legendy dal tento hrad postaviť Stibor pre svojho šaša Becka, dnes je táto zrúcanina jednou z najkrajších a po ceste diaľnicou udrie každému do očí.
Pravidelne sa tu odohrávajú Beckovské slávnosti, rytierske hry a turnaje, takže si prídu na svoje aj milovníci histórie.
Výhodou je, že "výstup" na hrad trvá peši asi päť minút, preto sa nikto nemôže vyhovárať na kondičku. Len zo zaujímavosti si skúste pozrieť beckovský erb, ide o jediný na Slovensku, ktorý má v sebe slona.
