Naše hory a príroda sú jedny z mála vecí, ktorými sa v zahraničí môžeme chváliť. Slovákov preto vždy zaujme, keď sa o nás píše v zahraničí.
V auguste minulého roka sme sa tešili, že hongkongské noviny s viac ako storočnou tradíciou spomenuli Slovensko medzi šiestimi krajinami východnej Európy, kde sa dá vyhnúť turistickým návalom. Turistom odporučili Poprad, Tatry a Ždiar.

V júli 2018 dokonca cestovateľská sekcia americkej CNN odporúčala návštevu Slovenska článkom o 11 najlepších miestach na návštevu.

A najnovšie sme sa ocitli aj v rebríčku prestížneho The New York Times.
Jeden z najpopulárnejších denníkov na svete zverejnil na svojej stránke zoznam 52 najlepších destinácií, ktoré by mali ich čitatelia v roku 2019 navštíviť.
Medzi najväčšími ternami ako samotné Veľké Jablko, Mekka hazardu Las Vegas, či ikonické Los Angeles, sa ocitli aj exotické kuriozity ako Uzbekistan, Vietnam či Dakar. A práve medzi nimi na krásnom 19. mieste svieti aj nápis Tatra Mountains, Slovakia.

A čo konkrétne ich tak upútalo?
Najväčším lákadlom Slovenska podľa editora Evana Raila nie je Bratislava. K top svetovým destináciám boli zaradené naše lyžiarske strediská Bachledka a Jasná. Okrem lyžovania pozitívne zhodnotil aj naše obľúbené outdoorové aktivity, ktorými sú turistika, horolezectvo, či horská cyklistika.
Tu však nekončíme. Nepovšimnuté neostali ani Košice, ktoré ako najväčšie mesto daného regiónu ponúkajú pestré umenie, výborné reštaurácie a vďaka trom univerzitám aj bohatý nočný život.

Pod nami v tabuľke nechýbajú napríklad New York City, Čína, Nórsko, francúzske mestá Lion a Marseille, či Hong Kong.
Najvyššiu priečku obsadilo Portoriko, ktoré dokázalo zvíťaziť aj napriek prírodnej katastrofe v podobe hurikánu Maria, ktorá postihla tento karibský ostrov pred necelým rokom a pol.
Na druhom mieste sa umiestil archeologický komplex Hampi v Indii, ktorý obsahuje vyše tisícku zachovalých hinduistických chrámov, pevností a palácov.
Hneď za ním je Santa Barbara zo slnečnej Kalifornie, ktorá je aktuálne považovaná za gastronomický raj. Víťaznú päťku amerického rebríčka uzatvára „eco-friendly“ rezort Panama a nemecký Mníchov, ktorý ponúka bohaté kultúrne vyžitie v podobne divadla, či opery.
To, že Tatry majú turistom čo ponúknuť, dokazujú aj krásne zábery fotografov.
Majo Chudý zachytil krásu veľhôr z Furkotského štítu. Hlavným dôvodom jeho návštevy bola snaha vyfotiť Mliečnu cestu.
Poliak Karol Nienartowicz posunul krásu Tatier na úplne nový level. Jeho fotky sú výnimočné aj v tom, že nefotí len Tatry na slovenskej strane hraníc, ale aj na tej poľskej.
V archívoch sme našli aj sto rokov staré zábery - ukážu vám, ako sa naše veľhory postupne menili v priebehu prvej polovice 20. storočia. Zaujmú vás najmä dobové kostýmy aj prvé verzie dnes už slávnych tatranských chát a hotelov.
A pozreli sme sa aj na to, ako vyzerali Vysoké Tatry v časoch socializmu. Na starých fotkách z rokov 1948 až 1989 môžete vidieť hory, lanovky, železničné stanice, známe tatranské hotely aj ľudí, ktorí sa tešia z turistiky a horských výstupov.
Viac historických fotiek nájdete tu.
