1. Truman Capote: Chladnokrvne
Legendárny true crime román od amerického spisovateľa Trumana Capoteho rozpráva o štvornásobnej vražde, ktorá sa odohrala v roku 1959 v ospalej dedinke v Kansase.
Na vraždu sa pozerá z viacerých uhlov a čitatelia sledujú posledný deň budúcich obetí, ale zároveň aj prípravu vrahov na chladnokrvný zločin. Kniha nedávno vyšla vo vydavateľstve Absynt v preklade Sama Marca.

2. Laura Marshall: Žiadosť o priateľstvo
Slobodná matka Louise sa stará o štvorročného syna Henryho a nerušene si žije svoj život, kým jej jedného dňa nepríde e-mail, ktorý ju vydesí. O priateľstvo ju totiž na Facebooku žiada jej stará kamarátka Maria, ktorá je dávno mŕtva.
Louise je v pokušení žiadosť vymazať, zvedavosť však vyhrá. S Mariou totiž bývali počas strednej kamarátky, kým neprišla noc, ktorá zmenila ich životy. Ak chce Louise zistiť pravdu, musí sa ponoriť do svojej minulosti, aj keď môže prísť o veľa.
3. Timothy Snyder: O tyranii
Pri písaní tejto útlej knižky sa uznávaný americký historik Timothy Snyder inšpiroval svojím vlastným facebookovým statusom, ktorý zverejnil po tom, ako Donald Trump v roku 2016 vyhral prezidentské voľby.
Snyder poukazuje na to, ako sa vzorce správania opakujú a ako ľahko môže situácia v spoločnosti vyústiť do problémov. Na rozdiel od mnohých iných však ponúka na problémy, o ktorých hovorí, aj riešenia.
4. Stanislav Repaský: Natálkine dobrodružstvá
Detská knižka o Natálke, ktorá vidí vo svojom okolí aj to, čo ostatným zostáva ukryté, poteší pútavými príbehmi, ale aj peknými ilustráciami od Petra Uchnára. Malí čitatelia sa spolu s Natálkou vyberajú do sveta plného fantázie a magických bytostí. Knižka je vhodná pre deti od 8 rokov.
5. Eva Umlauf: Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči
Eva Umlauf sa narodila v roku 1942 v židovskom pracovnom tábore v Novákoch. Ako dvojročná akoby zázrakom prežila Osvienčim a po vojne sa usadila s spolu s mamou a so sestrou v Trenčíne, ani tam však nemohla začať žiť pokojný život.
Po mnohých rokoch sa rozhodla, že vyrozpráva svoj príbeh, aby nezostal zabudnutým. V knihe hovorí o svojom živote počas vojny, ako aj po nej, a ukazuje, aké bolo pre ňu žiť v komunistickom Československu, no tiež o vysťahovaní do Nemecka a svojich láskach i stratách.
6. Becky Albertalli: Leah mimo rytmu
Ak ste čítali knihu Ja, Simon... proti pravidlám Homo sapiens, určite si pamätáte Simonovu najlepšiu kamarátku Leah. Kniha o nej sa odohráva v maturitnom ročníku, keď sa vzťahy v partii kamarátov začínajú komplikovať.
Každý rieši, kam pôjde na vysokú a Leah, ktorá je inak vždy nad vecou, sa v tom najhoršom možnom čase zaľúbi do tej najnevhodnejšej osoby. Vydrží kamarátstvo Leah a jej partie tieto výzvy?

7. Sarah Perry: Had z Essexu
Krásne napísaný gotický román zaujme už na začiatku svojou obálkou. Odohráva sa v 19. storočí a rozpráva príbeh Cory, vdovy, ktorá po smrti manžela namiesto smútku cíti oslobodenie.
Spolu so svojím synom a spoločníčkou odchádza z Londýna do Essexu - kraja, kde ľudia ešte stále veria mágii a šepkajú si o záhadnom hadovi, ktorý trestá ľudí za hriechy. Cora, ktorá sa zaujíma o vedu a prírodu, verí, že môže ísť o prehistorického plaza, sa vydáva po jeho stopách. Stretáva sa pritom s reverendom Willom Ransomom, mužom viery, ku ktorému ju napriek konfliktu názorov niečo ťahá.
8. Madeline L'Engle: Vietor vo dverách
V pokračovaní detskej sci-fi klasiky Struny času sledujeme hrdinov z prvej knihy na ďalších dobrodružstvách.
Po tom, ako Charles Wallace, ktorý je vážne chorý, v zeleninovej záhrade uvidí draky, sa Meg s Charlesom opäť vydávajú na cestu vesmírom. Tentokrát musia uzdraviť Charlesa a udržať rovnováhu vo vesmíre.
9. Kurt Vonnegut: Bitúnok č. 5
V centre protivojnového románu Bitúnok č. 5 od svetoznámeho autora sci-fi Kurta Vonneguta je udalosť, ktorá ovplyvnila Vonnegutov život - bombardovanie Drážďan v roku 1945. Príbeh je nelineárny a rozpráva ho Billy Pilgrim, Američan s nemeckým pôvodom (a nespoľahlivý rozprávač), ktorý verí, že zažil cestovanie v čase.
10. Michaela Zamari: Posledný džentlmen
Fanúšikov ľahšej oddychovej literatúry poteší nová knihy Michaely Zamari, autorky série Šéf môjho šéfa. Michaela sa tentokrát inšpirovala vlastnou skúsenosťou, keď sa podobne ako hlavná hrdinka knihy chystala vydať svoju prvú knihu a medzitým sa zaľúbila do staršieho kolegu.
Okrem milostného príbehu tu teda môžete zistiť aj to, s čím sa stretáva autor, ktorý chce vydať knihu.

+ Bonusový tip:
Andrej Danko: Verejná správa a jej charakteristické črty
Ak obľubujete plagiáty, určite siahnite po rigoróznej práci predsedu SNS a šéfa parlementu, kapitána a JUDr. Andreja Danka. Toto dielo (ktoré v žiadnom prípade nepripomína žiadnu inú prácu ani učebnicu) nájdete v knižnici Univerzity Matej Bela v Banskej Bystrici.


