Vznik Československa oslávili aj v Keni, deti naspievali hymny i ľudovky

Asi nerozumejú, o čo spievajú, ale robia to s radosťou.

Vznik Československa sa neoslavoval len v našich krajinách, ale aj na slovenských a českých ambasádach v rôznych krajinách.

Oslavy organizovalo aj diplomatické zastúpenie v Nairobi, hlavnom meste africkej Kene.

V kultúrnom programe bola slovenskú i česká hymna, ako aj ľudové piesne Tancuj, tancuj a Synku, synku - nezvyčajne v podaní afrických detí, ktoré sa piesne naučili spievať v našich jazykoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hymnu spievali deti zo súboru základnej školy St. Philip Neri Primary School neďaleko Nairobi, ktorú podporuje aj Slovensko z prostriedkov SlovakAid.

SkryťVypnúť reklamu

Kostýmy, ktoré sa naozaj podobajú slovenským krojom, ušili študenti tamojšej strednej odbornej školy z látok, ktoré zohnali v meste. Žiaci vystúpenie nacvičovali približne tri týždne.

Takto vyzerá v podaní kenských študentov pieseň Tancuj, tancuj...

... a takto česká a slovenská hymna.

Videá sa stali hitmi sociálnych sietí.

Sú z otvorenia výstav Dejiny diplomacie ČSR a SR a Příběh fimy Baťa, ktoré boli v Keni spojené s recepciou pri príležitosti vzniku Československa. Firma Baťa má v Keni - Limuru od roku 1939 aj svoju továreň.

Na Facebooku ich zverejnil Juraj Korbel, ktorý v Keni pracuje pre medzinárodnú firmu a v africkej krajine žije s rodinou tri roky. V piatok na obed už malo jedno z nich len na jeho profile 250-tisíc zhliadnutí.

"Reakcie boli vo veľkej väčšine pozitívne, no zaregistrovali sme aj zopár veľmi škaredých. Reklama na Absolut bola tiež spomenutá niekoľkokrát, ale väčšinou v kontexte, že tí, ktorí nadávali na Absolut reklamu, budú mať možnosť vyjadriť sa znovu," hovorí Juraj.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavý je aj príbeh školy, ktorej žiaci piesne naspievali.

V roku 2013 ju pomáhala založiť Slovenka Daria Kimuli. Študentmi sú deti z kenskej ulice.

"V Keni sú štvrte, kde žijú deti na uliciach, spávajú v igelitových vreckách alebo v kartónoch od útleho veku. Matka je, bohužiaľ, dievča, ktoré žije na ulici pod vplyvom drog. Fetuje lepidlo, alebo je bezdomovkyňa. Má niekoľko detí, niektoré jej nanešťastie zomrú. Ak má väčšie šťastie, tak sú adoptované nejakou organizáciou, a teda sa o ne postará nejaká inštitúcia alebo rodina," povedala v roku 2017 pre Korzár.

Prečítajte si tiež: Slovenka zasvätila svoj život africkým deťom Čítajte 

Škola sa orientuje na staršie deti, ktoré už väčšinou majú nejakú skúsenosť so životom na ulici a sú napríklad vystavené drogám. "Väčšina z nich fetuje lepidlo," priznala Kimuli v rozhovore. Do školy sa dostanú až po tom, čo prejdú rehabilitačným procesom.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti školu navštevuje 341 žiakov, vrátane hendikepovaných či študentov s albinizmom. Keď základnú školu skončia, študujú ďalej na strednej internátnej škole.

"My im naďalej platíme školné, snažíme sa na diaľku hľadať adoptívnych rodičov, aby deti mohli študovať," vysvetlila Kimuli. Škola podľa nej funguje najmä vďaka adopcii na diaľku cez občianske združenie JUA a čo jej chýba, dopláca Vysoká škola svätej Alžbety. Každé dieťa v škole má aj svojho adoptívneho rodiča, ktorý mu prispieva na vzdelanie.

Prečítajte si tiež: Sto rokov Československa sa neozaobišlo bez humoru Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu