Predseda strany Smer-SD bol na čele krajiny v rokoch 2006 – 2010, 2012 – 2016 a 2016 - 2018.
Zdroj: SME - Jozef Jakubčo
2. Po páde prvej vlády Vladimíra Mečiara v roku 1994 malo Slovensko nového premiéra, jeho vláda však nebola pri moci ani rok. Ako sa predseda vlády volal?
Jozef Moravčík bol okrem svojho krátkeho pôsobenia v kresle premiéra aj primátorom Bratislavy, poradcom Vladimíra Mečiara pre legislatívne otázky, ministrom zahraničných vecí a patrí medzi spoluautorov Ústavy Slovenskej republiky.
Zdroj: Archív SME
3. Počas vlády Mikuláša Dzurindu Slovensko vstúpilo do Európskej únie. V ktorom roku to bolo?
Súčasťou Európskej únie sme od 1. mája 2004. Stalo sa tak aj vďaka referendu, ktoré sa konalo priližne rok predtým. Za vstup medzi európsku elitu bolo 92,46 percenta zúčastnených voličov, proti bolo 6,2 percenta. Svoj názor prišlo v referende vyjadriť 52,15 percenta oprávnených voličov.
4. Hoci strana Smer vyhrala v roku 2006 voľby, musela vytvoriť koalíciu s ďalšími dvoma stranami. Na jej čele bol Robert Fico. O ktoré strany išlo?
Boli to časy, keď bol ministrom spravodlivosti Štefan Harabin a financmajstrom Ján Počiatek. S vládou sa spájali kauzy ako Veľký Slavkov, tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby, kauza predaj emisií, Tipos či mýtny tender. V roku 2010, tesne pred ďalšími voľbami, sa na verejnosti prvýkrát objavila nahrávka z roku 2002 s hlasom podobným Robertovi Ficovi, na ktorej zháňa peniaze vlastnou hlavou.
Zdroj: TASR
5. Kto bol premiérom v období od 6. mája 1991 do 24. júna 1992?
Ján Čarnogurský vyštudoval právo a počas socializmu obhajoval náboženských a politických disidentov, za čo ho vylúčili z advokácie. Vydával aj samizdaty – Bratislavské listy, za ktoré si odpykal aj trest vo väzení.
Dnes sa zúčastňuje zhromaždení za vystúpenie Slovenska z NATO a neskrýva svoju náklonnosť a obdiv k Rusku a Vladimirovi Putinovi. Je aj členom Valdajského diskusného klubu, kde sa každý rok stretáva s vplyvnými ruskými podnikateľmi a politikmi, ktorých cieľom je zlepšovať imidž Ruska vo svete.
Zdroj: SME - Tomáš Benedikovič
6. Krátko trvala aj vláda Ivety Radičovej – len 460 dní. Skončila sa, keď premiérka spojila hlasovanie o dôvere vláde s hlasovaním o:
Vláda sa začala dnes už legendárnou hláškou, ktorú povedala Iveta Radičová predsedovi SaS, Richardovi Sulíkovi: "Riško, drž balónik a čakaj."
Riško však balónik nedržal a bola to práve jeho strana, ktorá odmietla zahlasovať za euroval. Nakoniec zaň (a zároveň za dôveru vláde) hlasovalo zo 124 prítomných poslancov len 55 poslancov a vláda padla.
7. Slovensko malo prvú jednofarebnú vládu po voľbách v roku 2012. Na jej čele bol Robert Fico. Koľko percent získala jeho strana Smer vo voľbách?
S priepastným rozdielom skončilo ako druhé v počte hlasov KDH (8,82 %), tretie OĽaNO (8,55 %), štvrtý Most-Híd (6,89 %), piata SDKÚ-DS (6,09 %) a šiesta SaS (5,88 %).
Z politikov Smeru mal najviac preferenčných krúžkov práve premiér Fico (viac ako 762-tisíc), Róbert Kaliňák (485-tisíc) a dnes už nebohý Pavol Paška (273-tisíc).
8. Členom ktorej strany/hnutia nikdy nebol bývalý premiér Mikuláš Dzurinda?
Mikuláš Dzurinda nikdy nebol členom HZDS. Bol to práve on, kto porazil Vladimíra Mečiara. Hoci Slovenská demokratická koalícia, na ktorej bol čele, získala vo voľbách v roku 1998 o niekoľko stotín menej hlasov ako HZDS, Mečiar nemal s kým zostaviť vládu. Mikuláš Dzurinda sa tak postavil na čelo vlády zloženej zo strán SDK, SDĽ, SMK a SOP.
Tieto voľby sprevádzala silná kampaň medzi oboma politikmi. Vladimír Mečiar v nej využil Alexandra Rezeša, Claudia Schifferovú či Claudiu Cardinale. Pomáhala mu v nej aj vtedajšia Slovenská televízia, ktorú mal plne pod svojou kontrolou.
Naopak, Mikuláša Dzurindu a jeho SDK podporovali umelci a zabávači (Stano Dančiak, Jaro Filip, Rasťo Piško či Ladislav Chudík) a Mikuláš Dzurinda prechodil na bicykli celé Slovensko. Kritické spravodajstvo voči Mečiarovi prinášala televízia Markíza, rádio Twist a denník SME.
9. Počas ktorej vlády premiéra Vladimíra Mečiara uniesli do cudziny syna prezidenta Michala Kováča?
Michala Kováča mladšieho uniesli 31. augusta 1995 a zavliekli ho do rakúskeho Hainburgu. Z činu je podozrivá Slovenská informačná služba, ktorá bola v tej dobe pod vedením Ivana Lexu – blízkeho spolupracovníka Vladimíra Mečiara. Dlhé roky sa nevyšetrovalo, keďže páchateľov kryli takzvané Mečiarove amnestie. Tie však boli v apríli 2017 zrušené a bol obnovený súdny proces s Ivanom Lexom. O najväčšej kauze Mečiarovej vlády bol natočený aj úspešný slovenský film Únos.
10. Súčasným premiérom je od 22. marca 2018 Peter Pellegrini. Ktorú funkciu predtým nezastával?
Peter Pellegrini sa stal premiérom po tom, čo z funkcie odstúpil Robert Fico. Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej tak Fico reagoval na stupňujúci sa tlak verejnosti a opakujúce sa protesty v uliciach.
Predtým, ako sa ujal premiérskej stoličky, bol Peter Pellegrini poslanec, tajomník ministerstva financií, minister školstva a podpredseda vlády pre investície a informatizáciu.
Ak ste zistili, že toho o predsedoch vlády veľa neviete, pozrite si nový dokumentárny cyklus študentov VŠMU.
Volá sa Expremiéri, má sedem častí a v každej sa o premiéroch dozviete aj niečo, čo ste doteraz netušili. Dokumenty natočili študenti Ateliéru dokumentárnej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave.
Cyklus nadväzuje na rovnomenný projekt Českej televízie, a naša RTVS ho bude vysielať na Dvojke. Jedna 26-minútová časť o premiéroch od Milana Čiča po Roberta Fica bude na obrazovke od 29. októbra každý pondelok o 21:30.
V dokumentoch nechýba Ján Čarnogurský s vlajkou proti NATO (s gramatickou chybou, na ktorej sa sám baví), Vladimír Mečiar na záhrade, Iveta Radičová u veštice či Robert Fico na Topoľčianskom hrade a pri školskej tabuli.