
Aj keď mnoho z nás v detstve chcelo byť kozmonautmi, zo Slovenska sa tento sen sa splnil iba Ivanovi Bellovi. V roku 1999 navštívil vtedajšiu kozmickú stanicu MIR.
História výskumu vesmíru a samotné vesmírne lety však stále fascinujú veľa ľudí.
Dôkazom je aj v nový film Prvý človek, ktorý je práve v kinách. Zobrazuje príbeh prvého muža na Mesiaci, Neila Armstronga, ktorého hrá Ryan Gosling.
Vesmírnymi misiami sa však už zaoberalo viacero filmov a seriálov, ktoré stoja za pozretie:
Vesmírne preteky (Space Race)
Hodnotenie IMDb: 8.5/10
Hodnotenie ČSFD: 82 %
Seriál Vesmírne preteky je z britskej produkcie. Natočený bol v roku 2005, jeho autormi sú režiséri Mark Everest a Christopher Spencer. Postavený je na kombinácii slova rozprávača a dramatických rekonštrukciách. Zachytáva súperenie medzi USA a ZSSR počas studenej vojny.
Začína dramatickým útekom Wernhera von Brauna z Nemecka na konci vojny, ďalej sa venuje aj štartu Sputnika, pokusom Sovietov o dosiahnutie Mesiaca a na úplnom konci sa zaoberá programom Apollo.
Zo Zeme na Mesiac (From the Earth to the Moon)
Hodnotenie IMDb: 8.7/10
Hodnotenie ČSFD: 86 %
V roku 1998 uzrel svetlo sveta zaujímavý hraný seriál Zo Zeme na Mesiac. Pochádza z dielne HBO a medzi jeho režisérov patrí aj Tom Hanks. Okrem Apolla sa venuje aj projektom Mercury a Gemini, ktoré mu predchádzali.
Občas trochu stráca dynamiku pre trochu zbytočné informácie (životy manželiek astronautov, natáčanie filmu La Voyage dans la Lune v roku 1992), no má svoje kvality. Samozrejmosťou sú výborné herecké výkony aj slušné vizuálne efekty. Tesne po vzniku získal mnoho nominácií na cenu Emmy.
Dobývanie Mesiaca (Moon Shots 4K)
HodnotenieIMDb:6.4/10
Hodnotenie ČSFD: 78 %
Na mesačné lety sa v roku 2015 pozrel aj nemecký režisér Martin H. Schmitt. Jeho film Dobývanie Mesiaca pekne zmapoval históriu Apolla od jeho začiatkov až po koniec. Nechýbajú zaujímavé fakty o jednotlivých letoch a ich komplikáciách.
Čo ale trochu chýba, sú informácie o tom, ako a prečo bol program Apollo zrušený. Možno viete, možno nie, pôvodne sa plánovali lety Apollo 11 až Apollo 20.
Apollo 11: Utajený príbeh (Apollo 11: The Untold Story)
Hodnotenie IMDb: 6.7/10
Hodnotenie ČSFD: 76 %
Režisér Tom Whitter vo svojom filme Apollo 11: Utajený príbeh z roku 2006 zachytil relatívne málo známe fakty o legendárnej misii Apollo 11 (1969), v rámci ktorej pristáli na mesiac Neil Armstrong a Buzz Aldrin.
Konkrétne sa tu hovorí o tom, že spomínaná výprava sa takmer stala veľkou katastrofou, hlavne pre úroveň vtedajšej techniky. Prezident Richard Nixon mal dokonca pripravené dve verzie prejavu pri tejto príležitosti.
Apollo 13 (Apollo 13)
Hodnotenie IMDb: 7.6/10
Hodnotenie ČSFD: 84 %
Tento hraný film bol natočený v roku 1995 a je už tak trochu klasikou. Misia Apolla 13 je svojím spôsobom rovnako legendárna ako Apollo 11. Ide o tzv. ,,najúspešnejšiu neúspešnú“ misiu v dejinách.
Pri lete nastal výbuch, no za pomoci veľkého odhodlania a improvizácie sa astronauti vrátili bezpečne na Zem. Uvidíte tu už spomenutého Toma Hanksa, ale aj Kevina Bacona, Toma Wooda a ďalších. Nechýba tu ani legendárna hláška ,,Houston, máme problém“. Jeho autori sa viac-menej držali histórie a aj vizuálne efekty sa celkom vydarili.
Apollo 17 (Apollo 17: The Untold Story of the Last Men on the Moon)
Hodnotenie IMDB: 7.8/10
Hodnotenie ČSFD: 83 %
Autori tohto filmu z roku 2011 sa rozhodli priblížiť divákom posledné, pomerne malo známe pristátie na Mesiaci. To sa uskutočnilo v decembri 1972. V posádke bol aj astronaut so slovenskými koreňmi Eugene Cernan.
Laická verejnosť síce o misiu nemala veľký záujem, no priniesla mnoho vedecky cenných objavov. Odborníci ju hodnotia ako najcennejšiu lunárnu misiu.
Posledný let raketoplánu (The Space Shuttle's Last Flight)
Hodnotenie IMDb: 7.6/10
Hodnotenie ČSFD: 82 %
Raketoplán (v USA nazývaný Space Shuttle) v 80. rokoch patril medzi veľké technické úspechy USA, keďže sa na rozdiel od predošlých kozmických lodí dal viacnásobne použiť. No všetko má svoj koniec, preto sa v roku 2011 uskutočnil posledný let v rámci programu Space Shuttle. Po ňom sa tieto stroje stali súčasťou múzeí.
Pri tejto príležitosti natočila stanica Discovery film Posledný let raketoplánu, v ktorom rozobrali jeho počiatky. Dozviete sa tu aj o nesplnených očakávaniach vkladaných do toho programu, aj o dvoch katastrofách – let Challengeru 1986 a Columbia 2003.
Viac filmových výberov nájdete tu.
