Parťáka na cestovanie ste úspešne našli. Myslíte, že od teraz to bude len prechádzka ružovou záhradou? Možno, ak si dáte na pár vecí pozor.

1. Frázu „to je jedno“ vylúčte zo slovníka
Je totiž cestou do záhuby. Spoločník si naozaj bude myslieť, že vám to naozaj je jedno, hoci ste možno len nerozhodní.
Ak je schopný čítať vaše myšlienky, a ešte im aj prispôsobiť program, vyhrali ste. Skôr ale budete mať pokazenú dovolenku a vzťahy. A ten druhý ani nebude vedieť, prečo.

2. Dohodnite sa, z čoho neustúpite
Na úrovni komfortu, hotela a dopravy ste sa zrejme zhodli, už keď ste sa rozhodli spolu cestovať. Aj destináciu už máte vybranú. Trenie môže nastať pri plánovaní programu.
Každý z vás má zopár vecí, ktoré chce vidieť, zjesť, vyskúšať, čo je aj dôvod, prečo sa na tú cestu trepete. Spíšte si to, porovnajte, vydiskutujte a doplňte o ďalšie veci, s ktorými súhlasíte obaja. Vytvorte si voľnejší plán a zároveň sa nebojte na pár hodín rozdeliť, aby si každý prišiel na svoje.
3. Raz za čas sa straťte jeden druhému z očí
Ani mama vás neznesie 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Pri dlhšom putovaní je občas život a kamarátstvo zachraňujúce ísť na niekoľko hodín vlastnou cestou.
Hlavne vtedy, ak jeden chce na pláž a druhý do múzea. Aspoň sa budete mať o čom rozprávať, keď sa znovu stretnete.
4. Pripravte sa robiť rozumné kompromisy
Cestujete spolu a nechcete sa tri týždne len míňať v hotelovej izbe. Ani keby ste boli úplne rovnakí, na sto percent sa nezhodnete. Striedajte sa pri rozhodovaní či výbere podniku. Snažte sa „stretnúť na pol ceste“, aby ste obaja boli spokojní, nie obaja nespokojní.

5. Využite dar reči
Zahučať predposledný deň: „Celý čas sa ženieme ako dobytok a ani nažrať mi nedáš“ sa neráta.
Ak vám prekáža spoločníkove pitie, grganie na verejnosti, blbé komentáre alebo neochota skúšať nové veci, povedzte mu to. Je šanca, že sa situácia zlepší. A vy si posledný deň nevykričíte aj rozbitú hračku zo škôlky.
6. Hádajte sa s pokojom
Ponorka spravila svoje, pohár trpezlivosti pretiekol a najradšej by ste sa poškrtili. Spomeňte si na spoločné zážitky a to, prečo ste sa rozhodli cestovať práve spolu predtým, ako poviete niečo, čo by ste o minútu najradšej zobrali naspäť. Ospravedlňte sa, aby ste sa na nezmyselnej hádke spolu o pár hodín zasmiali.
7. Zoberte si slúchadlá a knihu
Je vedecky dokázané, že dvaja spolucestujúci sa nemusia rozprávať tri týždne a ani len 10 hodín vkuse.
Každého občas poteší ticho. Ak vám to slovo nič nehovorí, zoberte si slúchadlá a dobrú knihu.

8. Držte na uzde svoje (tajné) zlozvyky a predom na ne upozornite
„Sorry, nemám náladu, bolí ma hlava“, má väčší efekt, ako niekoho zhučať, lebo hlasno dýcha.
Ak viete, že ste bez kávy, bez cigarety, bez dôvodu prchkí a protivní, nezaškodí na to spoločníka upozorniť. Aspoň bude vedieť, kedy sa vám pratať z cesty.
9. Pozor na hlad a únavu prezlečenú za hnev
Unavení alebo hladní ľudia sú nepríjemní. Unavení a zároveň hladní ľudia sú časovaná bomba.
Ak sa začnete dohadovať, kde budete jesť, až keď pre hlad ani nevidíte, neskončí to dobre. Rovnaká hlúposť je do odpadnutia behať od atrakcie k atrakcii.

10. Rozdeľte si úlohy
Jeden vybaví letenky, víza, ubytovanie, lístky do múzeí. Druhý príde na dovolenku.
Podeľte si to podľa toho, komu čo ide. Niekto má talent na hľadanie leteniek, iný zostaví dobrý itinerár. Fotíte, kamarát zase vie čítať z mapy.
11. Ak si chcete požičať parťákove veci, opýtajte sa
Ak sa neviete zbaliť, choďte si nakúpiť. Izba nie je supermarket, ani keď tam veci len tak ležia.
Aj vás by asi vytočilo, ak by vám niekto zobral posledné čisté tričko, minul jediný krém, na ktorý nemáte alergiu. Alebo nebodaj používal zubnú kefku.
12. Nefixujte sa na perfektnú dovolenku
Plány občas nevyjdú na 100 percent. Ani keď sa budete na 110 percent rozčuľovať nad vecami, ktoré neovplyvníte.
Vydajte sa na cestu s otvorenou mysľou, humorom, pripravení na plán B. Alebo i C. Otvorení novým zážitkom na novom mieste.
