1. Neil Gaiman: Severská mytológia
Ak vás zaujímajú príbehy o Thorovi, Lokim či Odinovi, nemusíte čítať rozsiahle severské ságy. Neil Gaiman v knihe Severská mytológia svojim skvelým rozprávačským štýlom prerozprával prastaré príbehy o severských bohoch, ktorých mnohí z vás poznajú aj zo superhrdinských filmov.

2. Tom Hanks: O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch
Oscarový herec Tom Hanks prišiel minulý rok so svojou debutovou knihou. Ide o zbierku poviedok, ktorej vznik inšpirovala Hanksova láska k písacím strojom (Hanks ich má v zbierke vyše 150, aj keď túto knihu nenapísal na žiadnom z nich). Práve písacie stroje sú totiž prvkom, ktorý jednotlivé príbehy o nezvyčajných ľuďoch spája.
3. Marek Hudec: Prosté rozprávky
Prostonárodné slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského pozná snáď každý, Marek Hudec sa však vo svojom knižnom debute rozhodol na ne pozrieť z iného uhla. Prerozprával ich prostredníctvom súčasného príbehu, v centre ktorého je vždy aktuálna téma rozchodu.
Vzhľadom na slovenskú knižnú tvorbu sú Prosté rozprávky (pozor, nejde o knihu pre deti) inovatívne nielen z hľadiska netradičného žánru, ale aj tým, že vzťah, ktorý je jadrom príbehu, je homosexuálny.
Hlavný hrdina knihy sa nevie zmieriť s tým, že sa s ním jeho priateľ rozišiel a prerušil kontakt. Aby ho našiel, vydáva sa za ním na cestu po Slovensku a postupne zisťuje, že rozprávkové bytosti sú nielen skutočné, ale dokonca žijú medzi nami.
4. Meik Wiking: Malá kniha Lykke
Dá sa šťastie skúmať a merať? Dán Meik Wiking, riaditeľ kodanského Inštitútu pre výskum šťastia, je presvedčený, že šťastie môže byť predmetom skúmania ako čokoľvek iné.
V Malej knihe Lykke pritom nejde o žiadne návody na pohodovú atmosféru ako v prípade trendového hygge, ale o šťastie samotné. Lykke je totiž dánsky výraz pre šťastie. V kapitolách knihy sa Wiking zaoberá rôznymi faktormi, ktoré pri meraní šťastia používajú aj veľké svetové organizácie.
5. Renée Ahdieh: Plameň v hmle
Mariko je 17-ročná dcéra vysokopostaveného samuraja, ktorú odmalička vychovávali k tomu, že jej životným cieľom je dobre sa vydať. Po ceste za nastávajúcim ženíchom však jej konvoj napadne nebezpečný klan Čiernych banditov. Mariko ako jediná útok prežije a rozhodne sa do klanu infiltrovať, aby sa pomstila.
Fanúšikovia fantasy aj histórie si určite prídu na svoje pri tejto knihe, ktorá sa netradične odohráva vo feudálnom Japonsku. Príbeh je originálny, plný akcie, napätia a tajomstiev a samozrejmosťou sú aj prepracované postavy.
6. Shirley Jackson: Dom na kopci
Americká spisovateľka Shirley Jackson je známa pre svoje hororové romány a poviedky a jej kniha Dom na kopci sa považuje za jeden z najlepších "duchárskych" hororov vôbec.
Ak patríte medzi fanúšikov tohto žárnu, určite ste postrehli, že Netflix vydal seriál založený na Dome na kopci (možno ste ho dokonca už aj videli). Stojí však za to siahnuť aj po knižnej predlohe, ktorá dokáže aj takmer 60 rokov od vydania stále vydesiť čitateľov.
7. Karen Cleveland: Musím to vedieť
Táto špionážna kniha o analytičke CIA Vivian, ktorá odhalí tajomstvo ohrozujúce jej prácu, ale aj celý život, vás bude držať v napätí až do konca. Súčasnosť sa v nej prelína so spomienkami na minulosť, a podobne ako Vivian, často neviete, čomu veriť.
Podľa knihy sa navyše už chystá aj film.
8. Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya
Máte chuť na literárnu klasiku? Tento mesiac môžete siahnuť napríklad po nadčasovom Portréte Doriana Graya, ktorý je aktuálny v každej dobe.
Mladík Dorian Gray nestarne ani nestráca nič zo svojej krásy, jeho zhýralý život a zloba sa premietajú len do obrazu s jeho podobizňou, ktorý skrýva pod zámkom v svojom dome. Ťažoba jeho skutkov ho však aj tak dobehne.
9. Frank Herbert: Duna
Legendárna Duna od amerického spisovateľa Franka Herberta je viac než len obyčajné scifi. Duna je prvým dielom 6-dielnej série odohrávajúcej sa v ďalekej budúcnosti. Najcennejšou komoditou je korenie melange, ktoré sa ťaží len na púštnej planéte Arrakis.
Kniha patrí medzi najpredávanejšie knižné sci-fi v histórii. Aj keď od jej vydania ušlo viac ako 50 rokov, zostáva skvelým vedecko-fantastickým, ale aj filozofickým dielom.
10. Denník pre dušu
Radi sa ventilujete písaním či kreslením? Denník pre dušu vám v tom poskytne priestor. Obsahuje nielen voľné strany na vaše zápisky, ale aj maľovanky, citáty na zamyslenie či malé úlohy, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa a vypustiť stres.
