1. Litva bola kedysi súčasťou najväčšieho útvaru v Európe
Litovské veľkovojvodstvo, ktoré existovalo i na území Litvy, bolo koncom 14. storočia najväčším a najsilnejším kráľovstvom v Európe. Tiahlo sa až k Čiernemu moru, Smolensku a rieke Dneper. Jeho územie zahŕňalo súčasnú Litvu, Bielorusko, Ukrajinu, časti Poľska a Ruska.

2. Dnes je akurát najväčšia baltská krajina
Má síce rozlohu len 65 300 km štvorcových, stále to ale stačí na prvenstvo medzi pobaltskými rivalmi.
3. Litva je plochá ako doska
Kopec Aukštojas vo výške 294 metrov nad morom je najvyšším bodom celej Litvy.
4. Podľa niektorých zdrojov je geografickým centrom Európy
Na titul geografického stredu Európy si nárokujú viaceré krajiny. Podľa zistení Národného geografického inštitútu Francúzska z roku 1989, by to malo byť pri meste Purnuškės asi 26 kilometrov severne od Vilniusu. Na mieste dnes stojí pamätník.
5. Má takmer o polovicu menej obyvateľov ako Slovensko
V roku 2016 sa počet obyvateľov Litvy odhadoval na 2,872 miliónov ľudí.
6. Litva má prezidentku
Dalia Grybauskaitė sa stala prvou ženou na čele tohto štátu. V súčasnosti vládne už druhé volebné obdobie. Preslávila sa aj na medzinárodnej pôde po tom, čo v novembri 2014 označila Rusko za „teroristický štát“.
6. Vlajka krajiny je ako pomiešaný semafor
Farby litovskej vlajky sú rovnaké na semafore – zelená, červená a žltá. Nie však v rovnakom poradí. Každá má svoj význam.
Zelená je prírodou, červená krvou preliatou, aby vlajka mohla slobodne viať. A žltá symbolizuje všadeprítomné pšeničné polia. Ale aj slnko - napriek tomu, že v decembri vykukne asi na 25 hodín za mesiac. Aj preto niektorí sprievodcovia tvrdia, že je to slnko intelektuálne.

7. Bola poslednou krajinou Európy, ktorá prijala kresťanstvo
Pred ním vyznávali náboženstvo "Romuva". Podľa posledného sčítania obyvateľstva sa dnes väčšina, 77 percent, hlási ku katolíkom. Keď sa ich ale spýtate, kedy boli naposledy v kostole, povedia, že pred dvoma rokmi na pohrebe.
8. Len vo Vilniuse je 28 kostolov
Nie všetky ale bez ujmy prežili sovietsku okupáciu. Roky sa v nich nekonali omše, stali sa tiež obeťou znesvätenia. Ich budovy boli použité na iné účely. Stali sa skladmi, múzeami (i múzeum ateizmu) alebo športovými halami. V jednom z nich bolo basketbalové ihrisko. Ich interiéry stále neboli úplne obnovené.

9. Basketbal považujú za náboženstvo
Basketbal je najobľúbenejším športom v Litve a hovorí sa, že je druhým náboženstvom. Krajina má momentálne šiesty najlepší basketbalový tím na svete.
Na olympiáde získala Litva tri bronzové medaily, jeden bronz má z majstrovstiev sveta. Niekoľko litovských basketbalistov sa dostalo do siene slávy NBA. Najväčšou hviezdou je Arvydas Sabonis.

10. Začala tu baltská reťaz
Pokojná politická demonštrácia prebehla v roku 1989, na 50. výročie paktu Ribbentrop – Molotov, vo všetkých troch baltských štátoch. Asi 2 milióny ľudí sa na trase dlhej 600 km pochytalo za ruky, aby ukázali súdržnosť a túžbu po nezávislosti. Reťaz začínala vo Vilniuse, na námestí pred Katedrálou.
11. Litva oslavuje nezávislosť dvakrát
Podobne ako i ďalšie dve pobaltské republiky tento rok oslávila svoju storočnicu. Oficiálne existujú republiky od roku 1918, Sovietmi a Nacistami boli obsadené ilegálne.
V čase okupácie ich existenciu udržiavali exilové vlády, ktoré po obnovení nezávislosti odovzdali moc vládam riadne zvoleným. Litva svoje nezávislosti oslavuje 16. februára a 11. marca (Deň obnovy nezávislosti).

12. Po vyhlásení nezávislosti nahradili alebo zhodili komunistické sochy
Litva vyhlásila zo všetkých troch baltských štátov nezávislosť od Sovietskeho zväzu ako prvá, v roku 1990. A symboly sovietskej éry to mali spočítané. Stovka sôch zmizla hneď v roku 1990.
Takto, ako náhrada, sa do nezávislej republiky Užupis vo Vilniuse dostala socha Franka Zappu. Posledné sochy, ktoré prežili 25 rokov, boli zbúrané pred tromi rokmi. Vraj pre nevyhovujúci technický stav.

13. Môžete si zaplatiť, aby ste si vyskúšali život v totalite
Dvadsaťpäť kilometrov od Vilniusu, päť metrov pod zemou sa ocitnete v ZSSR. V prvom podzemné múzeum socializmu na svete sa môžete stať občanom totalitného štátu.
Dajte zbohom svojmu menu, veciam i mobilu, nahoďte sovietsky kabát a ponorte sa do života občana, ktorý zahŕňa televízne relácie a obchody z roku 1984, vypočúvanie v kancelárii KGB, učenie sa hymny či nosenie plynovej masky.
14. Litva je domovom jednej z najväčších pohybujúcich sa piesočných dún Európy
Nazýva sa Kurská kosa a je to piesočný polostrov na juhovýchodnom pobreží Baltského mora. Formovaná bola morom, vetrom a čiastočne i ľudskou činnosťou.
Je to 98 kilometrov dlhá, tenká, zakrivená duna, ktorá oddeľuje Kurský záliv od Baltského mora. Časť leží v Kaliningradskej oblasti v Rusku, časť v Litve, a je na oboch stranách svetovým dedičstvom UNESCO.

15. Súčasťou UNESCO je aj Staré mesto Vilnius
Je jedným z najlepšie zachovaných stredovekých starých miest v severnej Európe. Do zoznamu svetového dedičstva UNESCO bolo zahrnuté v roku 1994.

16. Pýši sa unikátnou pivovarníckou kultúrou
S rastúcou pozornosťou, ktorá sa dostáva Litve, sa čoraz viac záujmu upriamuje aj na jej pivnú kultúru. Miestne pivo s výbornou sviežou chuťou je vo svete veľmi chválené. Národné pivovary získali v priebehu rokov množstvo ocenení. I v súboji proti najlepším z celého sveta.
17. Majú špeciality vytvorené k pivu
Od prasacích ušiek, pečenej kukurice až po vyprážaný čierny chlieb s cesnakom, Litva má celý rad pochúťok vytvorených špeciálne k chutným pivám. Takmer každá reštaurácia a bar má časť menu venovanú "pivným“ jedlám, kde ponúka často aj 10 chuťoviek.
18. Jej národné jedlo je pomenované po vzducholodi
Jedno z najznámejších jedál Litvy sa volá Cepelinai. Pomenovali ho po nemeckej vzducholodi Zeppelin pre jeho oválny tvar.
Sú to zemiakové knedle/halušky plnené mletým mäsom, tvarohom alebo hubami. Jedlo je poriadne sýte a tiež sa výborne hodí k pivu.

19. Biele bociany sú národným symbolom Litvy
Litva je domovom viac ako 13-tisíc párov bocianov. Litovským deťom sa dodnes hovorí, že ich doniesol bocian. Sú zobrazené i na euro minciach. Bociany, nie deti.
20. Litovské korene majú aj niektoré známe osobnosti
Z Litvy pochádzal starý otec Anthonyho Kiedisa, frontmana Red Hot Chilli Peppers. Litovsko-židovských predkov mala zase mama Boba Dylana, amerického speváka, umelca a herca.
Táto krajina bola aj rodiskom filmového sériového vraha Hannibala Lectera. Jeho spojenie s Litvou sa objavilo vo filme Hannibal Rising, ktorý sa tu tiež natáčal.
21. Má najviac teplovzdušných balónov na obyvateľa
Vilnius je jednou z pár európskych metropol, kde si môžete zalietať balónom. Od jari do jesene vidieť nápadne farebné balóny úplne všade. Nádherné je ich pozorovať nad národným parkom Trakai, jeho veľkolepými jazerami a hradom.

22. Vajíčka skrýva Veľkonočná stará mama
Na Veľkonočnú nedeľu litovské deti hľadajú vajíčka, ktoré im nechala Velykų Senelė. Maľované vajíčka dostanú len dobré deti. Tie zlé dostanú len jedno obyčajné biele vajce.
Zajace ich pomáhajú maľovať a nakladať na malý vozík ťahaný poníkom. Babička používa miesto biča slnečné lúče. Niekedy jej voz namiesto poníka ťahajú zajačikmi.
23. Litva má svoj vlastný parfum
Ako jediná krajina sveta. Nazýva sa nazývaný "Vôňa Litvy". Obsahuje vôňu orgovánu, jantáru, červených bobúľ a cédru.
