
Na konci júna sme vás informovali o tom, že v Brne vyrastie úplne nová hlavná vlaková stanica.
Už vieme, že sa bude nachádzať u Svratky, približne 800 metrov od súčasnej stanice. Ľudia jej môžu dať meno, ktoré sami navrhnú.
Na stránke Náš novej nádr sa Česi naozaj "vyřádili" a navrhli názvy, ktorým nechýbala irónia a humor. Dokopy poslali 1501 návrhov.
Dnes už poznáme desiatku finalistov, ktorí postúpili do druhého kola.
A medzi serióznymi názvami sa objavili aj tie, ktoré Česi navrhli z recesie. Údaje o počte hlasov sú z pondelka 8. októbra, 11:30:
- Brno - Šalingrad (592)
- Brno - Hlavní nádraží (441)
- Nádraží Járy Cimrmana (125)
- Vídeň - sever (45)
- Brněnské Nádraží Franty Kocourka (35)
- Praha - venkov (23)
- Brno - Nádr McNádrface (5)
- Nádraží A. B. Svojsíka (3)
- Šalingrad - Brno (2)
- Ždanovo nádraží (0)
Finálovú desiatku zhodnotil brniansky primátor Petr Vokřál takto: "Počas septembra sa naplno prejavila kreativita ľudí, ktorí majú chuť rozhodovať o názve novej stanice. V top desiatke tak máme prvky hantecu (hovorová čeština používaná v Brne, pozn. red.), tradičnej rivality medzi Brnom a Prahou, odkaz historických osobností, ale aj rýdzo humorné návrhy."
Ak nerozumiete, na čo názvy odkazujú, tu je pár vysvetliviek:
Šalingrad
Pojem zrejme prvýkrát priniesli na svetlo sveta výrobcovia rovnomennej hry. Vyšla v roku 2011 a bola to verzia obľúbenej detektívnej stolovej hry Scotland Yard, akurát v nej boli reálie, ktoré súviseli s Brnom.
Názov vznikol podľa pomenovania električiek, ktorým v Brne nikto nepovie inak než šalina, električenku volajú šalinkarta. Podľa teórií na internete pochádza pojem z pôvodného nemeckého pomenovania elektrických liniek, Elektrische Linie (čítaj ako elektrišelínie).
Jára Cimrman
Jára Cimrman je fiktívna postava univerzálneho českého génia, ktorú vymysleli Jiří Šebánk a Zdeňek Svěrák. V rozhlasových a divadelných hrách Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka je označovaný za vynálezcu vzducholode, jogurtu či reformátora školstva.
Brno však má aj reálneho Járu Cimrmana - má obchod s domácimi potrebami na Masarykovej ulici. S tvorcami hier o vymyslenom Cimrmanovi sa nikdy nestretol a má len dcéry a vnučky, takže ďalší malý Jára Cimrman zrejme nehrozí.
Franta Kocourek
Český zabávač a herec dokonale poznal brniansky hantec a dodnes z jeho vystúpení čerpá najmä Miroslav Donutil. Narodil sa v Brne a mestu bol verný celý život, v brnianskom nárečí napísal aj niekoľko diel.
Napríklad v 60. rokoch vystupoval pod prezývkami Boris Tyger alebo Zlatý Torro a na predstaveniach trhal telefónne zoznamy, ohýbal železo, nechal si na hrudi rozbíjať kamene a ľahal si pod idúce autá.
Okrem toho ľudia navrhli aj názvy, ktorými si chcú uctiť Antonína Benjamina Svojsíka - zakladateľa skautingu v Česku, či Andreja Alexandroviča Ždanova - stalinistického politruka, ktorý riadil kultúrnu, ideologickú a zahraničnú politiku Sovietskeho zväzu.
O konečnom názve stanice budú rozhodovať obyvatelia Brna.
Kým návrhy mohol posielať hocikto a hlasovať v prvom kole mohli aj ľudia, ktorí v Brne nebývajú, o konečnej podobe rozhodnú len obyvatelia najväčšieho moravského mesta. Tí môžu z desiatky návrhov vyberať ten najlepší do 28. októbra.

Viac informácií z Česka, vtipy, mémy a bizarné udalosti nájdete tu.
