Hľadáte si prácu? Zamestnávateľom vaše vedomosti už nemusia stačiť.
Momentálne uprednostňujú skôr uchádzačov, ktorí sa vyznačujú takzvanými "soft skills", teda "mäkkými zručnosťami", ako sú napríklad zodpovednosť či schopnosť pracovať v tímoch.
Podľa riaditeľky portálu Profesia.sk Ivany Molnárovej je táto zmena najviditeľnejšia od roku 2013. „Firmy dokážu svojich zamestnancov naučiť všetko, čo potrebujú pri práci vedieť. Nedokážu ich však naučiť, aby boli zvedaví, kreatívni, zodpovední, alebo aby mali kritické či logické myslenie," vysvetľuje.
Študenti by si preto mali osvojovať mäkké zručnosti už na stredných školách. Dokazujú to aj výsledky testovania PISA z roku 2015 zamerané na tímové riešenie problémov. Naši 15-roční žiaci v ňom dosiahli výsledky, ktoré boli značne pod priemerom OECD.

Dôležitá je vytrvalosť
Ivana Uličná, programová manažérka Nadácie Pontis, si myslí, že na to, aby boli študenti úspešní, nepotrebujú nijakú špeciálnu zručnosť. „Veľa vecí sa dá naučiť, len musíte vytrvať," odkazuje im.
Zároveň verí, že študentom môžu významne pomôcť príbehy úspešných ľudí, ktorí nie tak dávno sedeli v tých istých laviciach. Potvrdiť to môže aj vlastnou skúsenosťou. „Pamätám si, ako k nám raz do školy prišla jedna osobnosť a až po vypočutí jej príbehu som si uvedomila, nakoľko je vytrvalosť dôležitá," spomína Uličná.
Na podobnom princípe je založená snaha Nadácie Pontis prepojiť v spolupráci so Slovenskou alianciou pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) podnikanie so vzdelávaním. Začiatkom októbra spustili projekt „This Is 21: Priprav sa na 21. storočie", ktorý má motivovať študentov, aby na sebe začali pracovať.
Manažéri sa vrátili na stredné školy
Záštitu nad projektom prevzal prezident Andrej Kiska, ktorý sa 5. októbra vrátil na Gymnázium Kukučínova v Poprade. Ako absolvent tejto školy porozprával študentom svoj životný príbeh.
To isté urobilo na svojich bývalých školách dokopy 50 top slovenských manažérov a manažérok. Medzi rečníkov patrili aj riaditeľ kníhkupectva Martinus Michal Meško, bývalí profesionálni cyklisti bratia Velitsovci či Katarína Kamendyová, hlavná inžinierka spoločnosti AeroMobil.
Prvá prednáška Martiny Královej zaujala v Prievidzi študentov natoľko, že si s ňou vypýtali aj ďalšie hodiny. Vyučujúci teda zaradili diskusie o digitálnom marketingu zakladateľky kaviarne Sväg to Go do rozvrhu.
Najskôr pracujte v menšej firme
Ivana Molnárová začínala v Profesii, keď tam pracovalo len päť ľudí, a podľa jej slov „všetci robili všetko". Po tejto skúsenosti odporúča študentom, aby sa tiež zamestnali najskôr v menšej firme.
Myslí si, že keby robila v korporácii, pridelili by jej len jednu pracovnú pozíciu, ktorá by ju časom ubíjala. „V menšej firme môžete naraz vykonávať viac rôznych prác, zatiaľ čo v tej väčšej sú presne zadefinované roly a stereotypy," vysvetľuje.
Stredoškolákom taktiež radí, aby rozvíjali svoju kreativitu. Momentálne vyhľadávajú firmy spomedzi kvalít hlavne zodpovedný a aktívny prístup k práci a chuť učiť sa nové veci. V budúcnosti však budú potrebovať najmä kreatívnych ľudí so schopnosťou samostatne sa rozhodovať.
