Slováci sú najpočetnejšou skupinou cudzincov v Česku - v roku 2017 ich tam oficiálne žilo minimálne 111-tisíc, a to ešte nerátame ľudí, ktorí tam nemajú prechodný ani trvalý pobyt.
Český kariérny showroom Proudly sa preto pozrel na našincov v Česku bližšie - zorganizoval prieskum, ktorý prebiehal formou online dotazníka a odpovedalo v ňom 716 Slovákov a Sloveniek vo veku 18 - 35 rokov.
Toto sú najzaujímavejšie zistenia, ktoré z prieskumu vyplynuli:
1. O odchode zo Slovenska uvažujeme už na škole
Až 90 % respondentov povedalo, že o odchode z krajiny začali uvažovať už počas školy - na vysokej, strednej aj základnej. Takmer polovica (40 %) ľudí sa rozhodla odísť študovať k susedom, lebo české vysokoškolské vzdelanie považovali za kvalitnejšie.
2. Oceňujeme pracovné príležitosti aj pivo
Na živote v Česku najviac oceňujeme množstvo pracovných možností (78 %) a pracovné podmienky (60 %). Takmer polovici (47 %) ľudí sa páči české multikultúrne prostredie, 45 % miluje českú kultúru aj pivo.
Menej ako polovici imponuje česká otvorenosť, voľnomyšlienkárstvo, inšpiratívne prostredie, jednoduchšie cestovanie do zahraničia a české jedlo.
Zaujímavé sú rozdiely v názoroch pri Slovákoch, ktorí žijú v Prahe a tými, ktorí žijú v Brne. "Pražáci" viac oceňujú jednoduchosť cestovania (47 % vs. 18 %), Slováci v Brne zase dobré pivo (63 % vs. 43 %). V Prahe prevláda aj dobrý pocit z multikultúrneho prostredia (57 % vs. 39 %).

3. Ženy sa po odchode z vlasti boja viac ako muži
Ženy častejšie než muži pociťovali rôzne bariéry - chýbajúce zázemie (47 % vs. 39 %), vzdialenosť od domova (28 % vs. 20 %) i obavu z odmietnutia (21 % vs. 14 %).
4. Odchádzame aj pre rodinkárstvo a korupciu
Len 0,5 % ľudí si myslí, že na Slovensku sa kariéra buduje lepšie ako v Česku. Prečo väčšina (69 % opýtaných) preferuje prácu u našich susedov? Môže za to vyšší plat, vyššia životná úroveň, viac príležitostí v odbore aj kozmopolitnejšie prostredie.
V otvorených otázkach často respondenti uvádzali ako problém aj rodinkárstvo. "Majú pocit, že na veľa zaujímavých pozícií sa dá na Slovensku dostať len vďaka známostiam. Tiež často uvádzali menšiu korupciu v Česku a férovejší prístup firiem," píše firma v tlačovej správe.

5. Najviac nám chýba rodina a hory
Až 80 % Slovákom v Česku chýba rodina, ženám častejšie než mužom. Viac ako polovica (57 %) smúti za horami, 40 % chýbajú národné jedlá a nápoje.
Menej ako štvrtine Slovákov chýba kultúra a priatelia či blízki.
6. Vrátili by sme sa najmä kvôli rodine
Čím dlhšie Slováci žijú v Česku, tým menej sú ochotní vrátiť sa naspäť do vlasti. Len zhruba polovica (53 %) si vie predstaviť, že sa na Slovensko vráti.
Najčastejší dôvod, pre ktorý by sa vrátili, je vážna rodinná situácia, vzťah či atraktívna pracovná ponuka.
7. Ak sa máme vrátiť za prácou, musí byť dobre zaplatená

Najdôležitejším kritériom pre návrat do vlasti pre prácu je plat.
Za ním nasleduje neobyčajne zaujímavá pracovná náplň, práca pre firmu, ktorú majú radi, a firemné benefity.
"Respondenti, ktorí sa venujú podnikaniu, by na Slovensko odišli len v prípade, že by tam mali rovnaké možnosti a podmienky ako v Česku. Niektorí tiež namietajú, že kvôli ich špecifickej odbornosti nenájdu na Slovensku zaujímavé uplatnenie. Zmiešané česko-slovenské páry hovoria, že zatiaľ čo Slováci si nájdu prácu v Česku bez problémov, Česi na Slovensku majú oveľa väčší problém," zhŕňa firma odpovede respondentov na otvorené otázky.

8. Radšej nepoužívame slová, ktorým naši bratři nerozumejú

Polovica Slovákov sa stretla s tým, že im v Česku nerozumeli.
Zrejme aj preto si 69 % Slovákov dáva pozor na slová, pre ktorých majú pocit, že im Česi bežne nerozumejú.
Menej než polovica našincov (41 %) sa v ČR stretla s diskrimináciou na základe národnosti, 35 % Slovákov má stále pocit, že sa na nich Česi dívajú cez prsty.

Viac informácií z Česka, vtipy, mémy a bizarné udalosti nájdete tu.
