Vyberte si izbové rastliny, ktoré zvládnu temný byt i zábudlivosť

Pri kúpe rastliniek najprv zvážte svoje možnosti.

Fikus je síce obľúbený, ale je citlivý na preliatie, studený vzduch v zime pri vetraní i na sálavé teplo. (Zdroj: Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Izbové rastliny sú nové zvieratká. Nielen na sociálnych sieťach, ale aj v bytoch mladých ľudí pribúda zelený život - a teraz nemyslíme plesne. Pestovanie rastlín už dávno nie je záľubou pre staršie panie na dôchodku a kvetinárstva sa stali obľúbenou destináciou dvadsiatnikov.

Mnohým sa však stalo, že hoci si rastlinku zaobstarali s tým najlepším úmyslom, neprežila nedostatok starostlivosti alebo nevhodné prostredie v novom domove. Možno bol však problém v tom, že si vybrali príliš citlivú rastlinu alebo takú, ktorej nevyhovovali podmienky u nich doma, pričom sa často nedajú jednoducho zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Šance na prežitie zvýšite rastline už len tým, že si vyberiete tú správnu. Odolnú a takú, ktorá znesie váš byt.

Ak hľadáte niečo do tmavej kúpeľne bez okna, kúpte si umelú kvetinu, tú živú tam čaká istá smrť. “Netreba zabúdať, že akákoľvek zelená rastlina je organizmus závislý od svetla a v úplnej tme neprežije žiadna. Niektoré rastliny majú tú výhodu, že od prírody sú zvyknuté na jeho nedostatok a budú spokojne rásť aj na severne orientovanom parapete alebo vo väčšej vzdialenosti od svetlého okna, no určite nie v úplnej tme,” vysvetľuje Noro Zlámal z kvetinárstva Botanical Lab.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niektoré populárne rastlinky ako alokázie či paprade potrebujú na prežitie pomerne špecifické podmienky.

Paprade sú síce super, ale vedia byť citlivky. Papraď potrebuje vyššiu vzdušnú vlhkosť a stále mierne vlhký substrát. "Je úplne nenáročná, čo sa týka veľkosti kvetináča, a bude roky prosperovať v rovnakej nádobe. Tak ako mnohé iné rastliny, nemá rada suchý teplý vzduch sálajúci od radiátora a je citlivá na znečistené ovzdušie, napríklad cigaretovým dymom alebo splodinami z varenia na plyne," vraví Zlámal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podobne sú na tom obľúbené alokázie: “Vyžadujú vyššiu vzdušnú vlhkosť a relatívne stabilné podmienky. Najvhodnejšie umiestnenie pre ne bude v kúpeľni s oknom. V bežnom interiéri budú potrebovať zvýšiť vzdušnú vlhkosť umiestnením na vrstvu kamienkov v plytkej podmiske s vodou alebo pravidelné rosenie.”

Tiež populárna kalatea má rovnaké nároky a v prírode obýva rovnaké prostredie ako alokázia, s jedným rozdielom. "Kým alokázie sú z juhovýchodnej Ázie, kalatea pochádza z trópov Latinskej Ameriky," vysvetľuje Noro Zlámal. Z toho plynú aj ich požiadavky - stále vlhko a teplo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak teda viete, že pravidelné polievanie nie je vašou silnou stránkou a nemáte ani svetlú kúpeľnu, radšej si ich ani nekupujte.

Aké rastliny by teda mohli prežiť aj menej dôsledných pestovateľov v byte, ktorý nie je pre rastlinky ideálny?

Aglaonéma (Aglaonema ‘Pataya Beauty’)

"Aj keď v prírode rastie spolu alokáziami, je omnoho skromnejšia. Akceptuje relatívne suchý vzduch, a prežije veľa pestovateľských prehmatov," vraví odborník z Botanical Lab. Znesú aj menej svetla a niektoré druhy aglaoném sa dokážu dokonca adaptovať aj na umelé osvetlenie, v tom prirodzenom sa im však prirodzene darí lepšie a rastú rýchlejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Zamikulkas by mali zvládnuť aj začiatočníci, pretože je to extrémne jednoduchá rastlina na pestovanie. "Jediné, čo vyslovene neznáša, je premokrenie, tak opatrne s vodou," varuje Zlámal.

Dracéna (Dracaena reflexa var. angustifolia)

Dracéna znesie, aj keď na ňu tak trošku "kašlete". Nebude robiť scény, ak ju občas zabudnete poliať, len ju nenechajte úplne vysušiť. Nevystavujte ju však na priame slnko, lepšie jej je za závesom či v polotieni.

SkryťVypnúť reklamu

Marimo gulička, odborne riasoguľa zelená (Aegagropila linnae)

Na rebríčku zelených trendov v poslednom čase vyletela netradičná rastlina, ktorej pestovanie je jednoduchšie, než vyzerá. Mnohí riasogule pestujú v efektných akváriách, ale vystačí si aj s malou nádobkou s vodou. Tú treba meniť aspoň raz týždenne.

Pri výmene vody ju aj pogúľajte v dlaniach, pomôže to guličke zachovať si svoj tvar. "Je málo náročná na svetlo, dokonca jeho nadbytok ju môže zabiť," hovorí Noro Zlámal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie je nekupovať rastlinky bezhlavo.

Vyberte miesto, ktoré by ste chceli zazelenať, a podľa konkrétnych podmienok si nechajte poradiť v kvetinárstve či predajni s rastlinami.

Nehanbite sa ani priznať, že ste v pestovaní začiatočníci, príliš zábudliví alebo veľa cestujete. Odborníci vám potom môžu pomôcť s výberom zeleného kamoša tak, aby ste oňho tak skoro neprišli.

Prečítajte si tiež: 8 krásnych botanických záhrad v Európe, ktoré vás vrátia do tropického leta Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu