Za kontrolou si umyte ruky. Na letiskových prepravkách našli viac mikróbov ako na WC

Kontrola nie je celkom bezpečná.

(Zdroj: SITA/AP)
Prečítajte si tiež: Čo vám hrozí, ak si po toalete neumývate ruky Čítajte 

Zrejme si umývate ruky po použítí WC (aspoň dúfame), ale málokomu napadne umyť si ruky po tom, čo prejde bezpečnostnou kontrolou na letisku.

Štúdia britských a fínskych vedcov pritom ukázala, že práve prepravky, do ktorých naukladáte svoje veci, aby prešli cez röntgen, patria medzi najviac mikróbmi kontaminované povrchy, s ktorými sa na letisku môžete stretnúť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci sa zaoberali tým, akú úlohu môžu mať letiská v šírení rôznych chorôb a pri vzniku epidémií, keďže sa nimi denne premelú obrovské množstvá ľudí, ktorí cestujú z a do iných krajín.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci výskumu odoberali týždenné vzorky zo vzduchu a z rôznych povrchov na letisku v Helsinkách, najmä počas chrípkovej sezóny v rokoch 2015 - 2016. Testovali ich na prítomnosť chrípkových vírusov typu A a B, adenovírus, rhinovírus a ďalšie vírusy, spôsobujúce ochorenia dýchacieho traktu.

Najčastejšie sa ich stopy našli na plastovej hračke v detskom kútiku a na prepravkách letiskovej kontroly. Práve tie výskumníci vyhodnotili ako najrizikovejšie, keďže sa ich nevyhnutne dotknú snáď všetci pasažieri, ktorí sa chystajú niekam letieť.

Na toaletách, kde odoberali vzorky z poklopu, splachovača a zo zámku na vnútornej strane dverí, sa ako pozitívna neukázala žiadna vzorka zo štrnástich. Pri prepravkách bola kontaminovaná až polovica z ôsmich vzoriek.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Finnavia, ktorá prevádzkuje helsinské letisko, pritom pre New York Times povedala, že v súlade s hygienickými predpismi povrchy denne čistia a prepravky sú pravidelne umývané. Nie je ťažké predstaviť si, že na letiskách v iných krajinách môže byť situácia aj horšia.

Oslovili sme aj bratislavské Letisko M. R. Štefánika, ako často čistia tieto prepravky. "Všetky prepravky na detekčnej kontrole sa umývajú jedenkrát týždenne a raz ročne prebieha kompletná dezinfekcia," povedala hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

Výskumníci však nepotvrdili, či nájdené vírusy môžu aj naozaj spôsobiť ochorenia. V každom prípade je lepšie si po prechode letiskovou kontrolou umyť ruky alebo aspoň použiť dezinfekčný gél. Umývanie rúk, najmä pred jedlom, je všeobecne jednou z najlepších foriem prevencie, ktorá pomáha vyhýbať sa viacerým ochoreniam. Veľké množstvá mikróbov sa nachádzajú napríklad aj elektronike, ktorú bežpe používate, či vo vozidlách MHD.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prečo sú sedadlá vo verejnej doprave hygienická aj dizajnová katastrofa Čítajte 

(Aktualizované 27. 9. o 9:20 o reakciu bratislavského letiska)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu