Konšpiračné teórie existujú snáď o všetkom. Dokonca aj o Instagrame.
Mnohí sa domnievajú, že poradie ľudí, ktorí si pozreli ich stories, odhaľuje tých, ktorí si ich pozerajú najčastejšie.

Na Reddite o tom vzniklo celé vlákno, kde ľudia robili pokusy, pomocou ktorých sa pokúšali odhaliť instagramový algoritmus.
Portál The Verge sa na to teda opýtal priamo v centrále Instagramu Juliana Gutmana, ktorý má ako produktový vedúci na starosti stories a feed.
Ten odpovedal jednoznačne: "Ľudia, ktorí sa zobrazujú na vrchole zoznamu, nie sú ľudia, ktorí vás stalkujú."
Za to, kto sa vám zobrazuje na prvých pozíciách, môžete vy sami.
"Je to vlastne založené na vašej aktivite a ľudoch, s ktorými ste si najbližší," vysvetlil Gutman. Instagram teda neodhalí, kto si často pozerá vás, ale práve naopak - vyššie zobrazí profily, ktoré si často pozeráte, vyhľadávate alebo si s nimi píšete či reagujete na ich fotky a stories.
Že aj oni pozorne sledujú vás, si často len domyslíte, lebo by ste boli radi, aby to tak bolo. Nemáte to však ako zistiť, ak na vaše príspevky aktívne nereagujú.
Instagram dokonca reaguje aj na to, čo robíte v rámci jeho "staršieho brata" Facebooku, keďže tieto aplikácie sú často prepojené.
Poradie ľudí záleží aj od toho, ako často si tento zoznam pozeráte.
Ak to robíte dosť často, Instagram sa vám snaží dať do pozornosti aj ďalších ľudí, ktorí boli predtým v zozname nižšie, aby ste v aplikácii videli aj niečo nové, keď už ju opakovane otvárate. Rovnako to robí aj s feedom príspevkov, nielen v stories.
