Zdá sa, že slávne červené trenírky navštívili za posledný rok viac miest ako niektorí cestovatelia.
Symbol boja proti politike českého prezidenta Miloša Zemana sa v júli ocitol na budove londýnskej Red Gallery - tá červené trenírky prezentovala ako zásadné odmietnutie roly hlavy štátu a symbol politického populizmu v postdemokratickej ére.
O mesiac sa trenírky dostali až na vrchol Himalájí, kde ich vyniesli dvanásti Česi. Ich výstup bol súčasťou Benefičnej himálajskej výzvy.

A najnovšie sa červené trenírky objavili aj v Tatrách.
Všimla si to Češka Lucie Zatloukalová, ktorá fotku trenírok zverejnila na Facebooku. Objavili sa pri latríne na Chate pod Rysmi.
Najvyššie položenú chatu na Slovensku navštívila Češka 9. septembra, odmieta však, že by tam trenírky zavesila ona. Zrejme tak urobil niekto z jej krajanov.
"Trenírky sú stále tam, nevieme, kto ich tam zavesil. Ale nech tam sú, aspoň v hmle navigujú ľudí k WC," povedal nám chatár z Chaty pod Rysmi, Viktor Beránek.

Podľa prezidentovho hovorcu Jiřího Ovčáčka išlo o bolševickú akciu.
"Červená je farba komunistického hnutia. Zrejme teda ide o nejakú boľševickú akciu vyvesenia červenej zástavy," povedal Ovčáček pre Fičí.
Jeho názor sa tak veľmi nelíšil od toho, čo povedal po vyvesení trenírok v Himalájach. Turistom odkázal, že namiesto českej vlajky vyvesili červenú zástavu a sú úbohí.

Prvýkrát sa červené trenírky objavili v roku 2015, keď ich aktivisti zo skupiny Ztohoven vyvesili na streche Pražského hradu namiesto českej zástavy. Symbolizovať mali okrem iného Zemanove časté návštevy Číny.
Stredobodom pozornosti sa stali v polovici júna, keď ich Miloš Zeman naživo spálil na tlačovke.
Nebolo to však jednoduché a asistovať mu pri tom museli aj požiarnici. Nechýbalo starostlivo naaranžované ohnisko, pokojná hladina rybníka a hrdý Jiří Ovčáček.

Bizarné zážitky prezidenta Zemana a vtipy o ňom a Ovčáčkovi nájdete tu.
A ak chcete vedieť, ako vznikli vtipy s popelníčkom a Becherovkou, prečítajte si našu Mémcyklopédiu:
