Ako chrániť včely? Kroky, ktorými môžete prispieť k ich ochrane

Včely sú nesmierne dôležité.

Prečítajte si tiež: Svet bez medu, ovocia a práce. Ako v Európe vymierajú včely Čítajte 

Včely patria medzi nezastupiteľné súčasti života prírody a bez nich by sme pravdepodobne na Zemi neprežili ani my, ľudia.

Ich úlohou nie je len vyrábať med, včely hlavne opeľujú rastliny a zabezpečujú tým život ľuďom, iným živočíchom, ale aj samotným rastlinám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto sa nás priamo týka to, že včiel je čoraz menej a dokonca im hrozí vyhynutie.

Čo včelám najviac škodí?

"Najväčšiu hrozbu predstavuje parazit - klieštik," hovorí Juraj Majtán z Ústavu molekulárnej biológie SAV. Tento parazit včelstvo oslabuje a napomáha prenosu rôznych nebezpečných vírusov. Včely ohrozujú aj bakteriálne infekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Včely pritom dnes majú problém poradiť si s týmito nepriateľmi samy. "Pred 60 - 80 rokmi včely nepotrebovali žiadny chemický zásah, dnes už sa bohužiaľ bez cieľneho preliečenia včiel pomocou rôznych chemických prípravkov nezaobídeme," vysvetľuje vedec.

Prsty v tom môže mať aj šľachtenie včiel tak, aby tvorili veľa medu a boli málo agresívne, daňou za to však môže byť zníženie ich obranyschopnosti voči ochoreniam.

Včely ničia aj insekticídy, ktorými sa poľnohospodári snažia zbavovať škodcov. Ich masívnym používaním však prichádzajú aj o včely, ktoré sú pre poľnohospodárstvo nevyhnutné. Tento problém má najmä Európa a Severná Amerika.

Neprospievajú im ani klimatické zmeny, ktoré môžu byť čím ďalej, tým výraznejšie. "Súhra všetkých týchto faktorov, či už chemických alebo biologických, spôsobuje kolapsy včelstiev po celom svete," vystríha vedec.

SkryťVypnúť reklamu

Ako môžeme včely chrániť?

Bez našej ochrany to včely nemusia zvládnuť. A bez nich to zrejme nezvládneme my. Ochrana včiel je teda nevyhnutná investícia do budúcnosti ľudstva. Čo pre to môžete spraviť aj vy?

1. Naučte sa rozlišovať včely a poznajte ich úlohu

Viete rozlíšiť včelu a osu? Včely majú chlpaté telíčko a hrubšie nohy, aby nabrali viac peľu. Osy majú dlhšie hladké telo a tenké nohy, keďže nepotrebujú prenášať peľ.

Osy zvyknú byť otravné a po bodnutí im žihadlo ostáva, čiže vás môžu uštipnúť aj znova. Včela vás pravdepodobne bodne len raz a potom často umiera, keďže ak sa jej zahnuté žihadlo zachytí v koži, vlastne sa jej vytrhne z bruška.

Preto je lepšie správať sa pri nich pokojne a neprovokovať ich. A v žiadnom prípade ich nezabíjať.

2. Saďte kvety a kvitnúce rastliny

Včely sa tomu potešia, keďže im tak poskytnete výživu. Vyberajte však hlavne také druhy, ktoré v našich končinách rastú aj prirodzene, pretože práve na takéto rastliny sú miestne včely stavané.

SkryťVypnúť reklamu

3. Nepridávajte im do vody cukor

Možno ste na sociálnych sieťach zachytili radu, ako pomôcť unaveným včelám a poskytnúť im vodu s rozpusteným cukrom. Nerobte to. BBC dokonca prinútila Facebook, aby príspevky s týmito "fake news" odstránil. Náš cukor má pre včely viac škody a úžitku. Ak im chcete dať vodu, nechajte ju čistú a hoďte do nej nejaké korky, aby mali na čom pristáť a napiť sa.

4. Nepoužívajte v záhrade pesticídy a insekticídy

Tieto látky síce vyhubia nechcených škodcov, ale znižujú aj počty včiel. "Bez úplného obmedzenia týchto látok sa domnievam, že stavy včelstiev budú naďalej klesať," vraví Majtán. Začnite teda vlastnou záhradou.

5. Podporujte lokálne a ekologické hospodárstvo

Hoci ovocie a zelenina neošetrená chemikáliami nemusia vyzerať ukážkovo, podporujte tých pestovateľov, ktorí sa zaobídu aj bez pesticídov a insekticídov. Na trhu sa neváhajte opýtať, čo kupujete.

SkryťVypnúť reklamu

6. Kupujte med od miestnych a overených včelárov

Prečítajte si tiež: Ako rozoznať dobrý med od pančovaného a ako sa pravý med vyrába Čítajte 

Keď chcete naplno využiť blahodarné účinky medu a iných včelích produktov, kupujte ich od včelárov, ktorí za kvalitu ručia vlastným dobrým menom.

Síce si za taký med priplatíte, no stojí to za to. Inak si môžete v supermarketoch kúpiť na sladenie radšej kilo cukru, ktorým je riedený nekvalitný med.

Najlepšie je, keď viete, že daný včelár sa o svoje včely dobre stará. Navyše tým podporíte rozvoj včelárstva v krajine.

7. Založte si úľ

Prečítajte si tiež: Šesť rád, ako si založiť úľ na balkóne a nenahnevať susedov Čítajte 

Včelárstvo začína byť znova príťažlivé aj pre mladých ľudí, ktorí si uvedomujú význam včiel. Slovenské včelárstvo navyše nutne potrebuje generačnú obmenu, keďže aktívni včelári starnú.

"Existujú rôzne formy podpory začínajúcich včelárov. Otázkou zostáva, či táto záľuba je na celý život alebo je to chvíľkové, pretože práca včelára je náročná a záruka vysokých výnosov medu je nízka," vraví Juraj Majtán.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa rozhodnete založiť si vlastný úľ, poriadne to zvlážte a dobre si celú problematiku naštudujte.

Prečítajte si tiež: 10 drobností, ktorými môžete každý deň prispieť k ochrane oceánov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu