Ak máte radi mačky, dedina Omaui na južnom pobreží Nového Zélandu nebude pre vás to pravé miesto.
Podľa návrhu miestnej enviromentálnej rady by si mali obyvatelia svoje mačky povinne vykastrovať, očipovať a zaregistrovať. Keď ich miláčik zomrie, nebudú si môcť zaobstarať ďalšieho, píše BBC.
Aký na to majú dôvod?
Kým psy ľudia väčšinou chovajú doma a existujú obmedzenia na ich voľný pohyb, mačky kontroluje málokto. Majú povolené chodiť, kam chcú, a robiť si, čo chcú - čo často vedie k zabíjaniu menších zvierať či vtákov.
V Omaui veľkú mieru mačacieho vraždenia vtákov, plazov či hmyzu preukázali aj kamery.
Predkladatelia návrhu sa nechcú zbavovať mačiek, ktoré už v Omaui bývajú. Chcú však obmedziť ich počet postupne tým, že sa nebudú množiť a obyvatelia si nebudú zaobstarávať vlastné mačky. Odobratie zvieraťa by mala byť len posledná možnosť, ak by jeho majiteľ odmietal spolupracovať podľa pravidiel.
"Nie sme hejteri mačiek, ale chceme, aby naše životné prostredie bolo bohaté," povedal John Collins, predseda Omaui Landcare Charitable Trust.

Milovníkom mačiek sa tento návrh, samozrejme, nepáči.
Argumentujú tým, že mačky ich chránia pred problémom s množstvom hlodavcov v okolí. "Je to policajný štát," hnevá sa miestna milovníčka mačiek Nico Jarvis pre Otago Daily Times a dodáva: "Nie je to ani len obmedzenie možnosti mať mačku. Hovoria, že nemôžete mať mačku."
Odporcovia návrhu argumentujú aj tým, že nebezpečenstvom pre živočíšne druhy sú taktiež ľudia, autá či jedy.
Obyvatelia majú čas do konca októbra, aby k plánu odovzdali svoje pripomienky.
Omaui však nie je jediný kút sveta, ktorý má problém s mačkami.
Mačka domáca sa nachádza na zozname stovky zvierat, ktoré patria medzi najinvazívnejšie nepôvodné druhy. S ich rozšírením sa spája až 63 prípadov vyhynutia iného druhu na celom svete.
Riešením môže byť kastrácia a to, že budú majitelia svoje mačky lepšie strážiť. Oveľa horšie, než mačky v domácnostiach, sú však v tomto prípade voľne žijúce či opustené mačky, ktoré sa dajú kontrolovať len ťažko.
