Mladí Slováci budú s robotom Aurelom súťažiť na olympiáde v Mexiku

Slovensko nereprezentujú iba športovci, ale aj mozgy.

Všetci majú okolo 17 rokov, venujú sa programovaniu a robotike, pozerajú Game of Thrones, Dr. Housa aj Big Bang Theory. Zhodujú sa na tom, že ich obľúbenou činnosťou je spánok, a posledné tri mesiace strávili tým, že skladali robota Aurela, aby mohli vyhrať robotickú olympiádu v Mexiko City.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Martin, Adam, Viliam, Tomáš a Oliver odletia v nedeľu 12. augusta, aby na olympiáde splnili tohtoročnú globálnu výzvu spolu s ďalšími tímami z vyše 150 krajín z celého sveta.

Tento rok je výzvou „Energy Impact“, teda dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie. Na celý projekt dohliada ich mentor Adam Kukla.

SkryťVypnúť reklamu

Robota konštruovali od mája

Chalani patria medzi hviezdy národných a medzinárodných robotických súťaží, akou je napríklad FIRST Lego League. Príprava robota im trvala necelé tri mesiace, počas ktorých bola kľúčová vzájomná spolupráca, komunikácia a efektívne rozdelenie úloh pre jednotlivých členov tímu.

"Chceli sme vytvoriť robota, ktorý by bol schopný splniť akúkoľvek rolu v aliancii. Robot dokáže využiť všetky elektrárne. Nevieme, s akými projektami prídu ostatné krajiny, čo ovplyvnilo náš projekt. Robot momentálne funguje lepšie než auto," povedal člen tímu Viliam Vadocz.

Chalani nakoniec "oživili" až druhý model, prvý mal na ich vkus veľa deficitov. Robot funguje podobne ako dron, vo vnútri sú dve riadiace jednotky a ovládajú ho za pomoci tabletu a kódu.

SkryťVypnúť reklamu

"Každá krajina má na stavbu robota rovnaké komponenty, no napriek tomu si musí nájsť vlastný spôsob, ako ho postaviť a spoločnými silami pri tom prekonať rôzne prekážky,“ vysvetľuje Viliam.

Prečo Aurel?

Robota pomenovali po slovenskom fyzikovi, technikovi a zakladateľovi teórie parných a plynových turbín, Aurelovi Stodolovi. Chceli si tým uctiť významného vedca, na ktorého sa často zabúda.

Stodola navštevoval nemeckú reálku v Levoči, maturoval na Vyššej štátnej reálke v Košiciach. Od roku 1876 študoval na technike v Budapešti a od roku 1877 sa venoval strojnému inžinierstvu v Zürichu.

Láka ich zahraničie

Tak ako Aurel Stodola, aj chalani túžia po štúdiách v zahraničí. Priznali sa, že najradšej by sa vydali na zahraničné školy, akými sú americká MIT, Harvard či britský Oxford. Štúdium na týchto školách je ale mimoriadne finančne náročné, preto sa im reálnejšie zdajú univerzity v Prahe a Brne.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem robotiky sa venujú aj programovaniu, ktoré berú ako ďalšiu prípravu na vysokú školu. Vo voľnom čase si radi pozrú seriály ako Game of Thrones či Dr. House, ale obľúbená je aj Big Bang Theory.

Tomáš sa popri vede aktívne venuje hre na gitaru a zájde si aj na metalový koncert. "Túžil som po elektrickej gitare, ale rodičia chceli zachovať dobré susedské vzťahy," hovorí so smiechom.

Chalanov by ste v kluboch hľadali márne. Výnimkou je len kapitán tímu Martin: "Ja sa v kluboch a na akciách vyskytujem často, pretože si popri škole privyrábam ako zvukár a osvetľovač."

Priebeh súťaže môžete sledovať online

Chalani sa rozhodli priebeh olympiády streamovať naživo - vidieť ho môžete na ich stránke. FIRST Global Slovakia je občianske združenie, ktoré zastrešuje slovenský tím.

SkryťVypnúť reklamu

Prostredníctvom robotickej olympiády chce motivovať mladých ľudí a popularizovať vzdelávanie v oblasti vedy a techniky. K veľkej podpore talentov slovenských stredoškolákov sa hlási aj ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá si myslí, že na mladých šikovných a cieľavedomých ľuďoch je postavená naša budúcnosť:

"Je dôležité, aby Slovensko nezmeškalo rozbehnutý vlak v rámci robotizácie. Ministerstvo školstva plne podporuje talentovaných a šikovných študentov, chceme, aby zostávali na Slovensku, aby sa v našej krajine podporovala veda. Je potrebné podchytiť potenciál týchto nadaných ľudí už v mladom veku.“

Prečítajte si tiež: 10 technických vynálezov z reálneho života, ktoré by sa nestratili v seriáli Black Mirror Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu