1. Maja Lunde: Príbeh včiel
Kniha nórskej spisovateľky Maje Lunde rozpráva príbeh troch generácií včelárov, ktorí žijú v rôznych časoch a na rôznych miestach.

Anglický biológ William v roku 1851 skúma superorganizmy a snaží sa vybudovať nový druh včelieho úľa, ktorý by včelárom zjednodušil prácu a jemu priniesol slávu a uznanie. Americký včelár George sa stará o svoju farmu v roku 2007, keď v Spojených štátoch začínajú včely vymierať. Číňanka Tao v roku 2098 ručne opeľuje stromy, keďže včely už dávno zmizli.
Aj keď ich príbehy spolu zdanlivo nesúvisia, nakoniec sa spoja. Navyše vás kniha donúti zamyslieť sa nad tým, ako sa správame k prírode.
2. Eva Borušovičová: Do plaviek
Kniha Do plaviek je zbierkou textov spisovateľky, ktoré vychádzali v novinách, napríklad aj v denníku SME.
Ide o krátke texty, ktoré sa venujú ľahším, ale aj vážnejším témam a stotožní sa s nimi nejedna žena.
3. Vojtěch Mašek, Marek Šindelka a Marek Pokorný: Svatá Barbora
Českou verejnosťou pred desiatimi rokmi otriasla tzv. Kuřimská kauza. Išlo o náhodou odhalený prípad týrania detí, v ktorom hrala významnú úlohu okrem iných 30-ročná Barbora Škrlová, ktorá sa vydávala za tínedržerku Annu. Kauza zostala neobjasnená, šesť ľudí však dostalo niekoľkoročné tresty.

Tvorcovia komiksu Svatá Barbora vychádzajú pri svojej tvorbe práve z tejto kauzy, jeho príbeh je však fiktívny. Hlavnou postavou je vymyslená novinárka, ktorá sa do prípadu natoľko ponorí, že začne strácať zmysel pre realitu.
Aj keď komiks na Slovensku nemá príliš veľkú tradíciu, u našich českých susedov je na tom lepšie, čoho dôkazom sú práve také diela, ako je Svatá Barbora.
4. Rainbow Rowell: Láska na prvý klik
Je rok 1999 a prístup na intnernet vôbec nie je samozrejmosťou. Kolegyne Beth a Jennifer - ako aj všetci ostatní v redakcii - vedia, že ich vzájomné e-maily niekto číta, neberú to však vážne a bežne v mailoch rozoberajú svoj súkromný život.
Lincoln je špecialista na internetovú bezpečnosť v novinách, jeho skutočnou náplňou práce je však čítanie mailov, ktoré si zamestnanci posielajú. Pri sledovaní komunikácie svojich kolegov sa Lincoln zaľúbi do Beth, ktorá však nevie, že jej maily číta práve on. Nie je však neskoro povedať jej o tom?
Táto netradičná oddychovka poteší najmä tých, ktorí cez prázdniny uprednostňujú ľahšie čítanie, ale majú dosť romantických klišé.
5. Daron Acemoglu a James Robinson: Proč státy selhávají
Aj keď táto knihy rozhodne nepatrí medzi ľahké čítanie, poteší ľudí, ktorí sa zaujímajú o ekonomiku. Renomovaní ekonómovia Daron Acemoglu a James Robinson v nej vysvetľujú, prečo niektoré štáty prekvitajú, zatiaľ čo iné upadajú.
Poukazujú pritom na históriu jednotlivých štátov a vysvetľujú, ako politický systém a inštitúcie v štátoch vplývajú na ich prosperitu.
6. Patrick Ness: My ostatní tu len tak žijeme
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké sú životy ľudí v pozadí knižných príbehov? Spolužiakov Vyvoleného, obyčajných obyvateľov malého mesta, v ktorom sa deje niečo výnimočné, jednoducho tých ostatných?
Patric Ness sa zamyslel a vznikla z toho táto zaujímavá kniha pre mládež, ktorá sleduje životy štyroch obyčajných maturantov. V ich meste sa dejú zvláštne veci a zomierajú ľudia. Smrť neobchádza študentov v poslednom ročníku, Mikey a jeho kamaráti sú však v bezpečí. Našťastie patria medzi tých ostatných, ktorým sa nikdy nič zaujímavé neprihodí.
7. Jean-Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osud mladých dievčat
Najnovšia kniha od autora obľúbeného Klubu nenapraviteľných optimistov má veľmi nepravdepodobný príbeh, poteší však všetkých s otvorenou mysľou.
Hlavným hrdinom je totiž Paul, ktorý má dve matky a nikdy nepoznal svojho otca. Aj napriek jeho dievčenskému vystupovaniu ho zaujímajú len ženy. V príbehu sa okrem iného stretnete aj s opačnými predsudkami a s Davidom Bowiem.
8. Svetlana Alexijevič: Poslední svedkovia
Ako vyzerá vojna očami detí? Kniha spisovateľky a novinárky Svetlany Alexijevič je vyskladaná zo spomienok a zážitkov ľudí, ktorí neboli ešte ani tínedžermi, keď Nemci zaútočili na Sovietsky zväz.
Krátke príbehy sú o to silnejšie, že si pri nich naplno uvedomíte, aký obrovský vplyv na milióny životov obyčajných ľudí majú vojny - a ako ich zmenia zo dňa na deň o 180 stupňov.
9. Robert Bryndza: Nočný lov
Nočný lov od britského spisovateľa Roberta Bryndzu, ktorý žije na Slovensku, určite poteší fanúšikov krimi. Ide o druhý diel série kníh o nezastaviteľnej vyšetrovateľke Erike Fosterovej, prvá kniha Dievča v ľade vyšla v slovenčine koncom minulého roka.
Londýn sužujú horúčavy, zločinc sa však nezastaví ani pred nimi. Eriku privolajú uprostred horúcej noci k vražde lekára, ktorého niekto udusil plastovým vreckom. Keď obete začnú pribúdať, Erika zistí, že ich vrah všetkých sledoval. A čoskoro začne sledovať aj ju...
10. Stieg Larsson: Millenium
Švédsky novinár a spisovateľ Stieg Larsson by 15. augusta tohto roku oslávil 64 rokov. Vo svojej práci sa veľa venoval krajnej pravici vo Švédsku a bol jej aktívnym odporcom, preto žil v utajení.
V našich končinách je známa najmä jeho skvelá trilógia Millenium o novinárovi Mikaelovi Blomkvistovi a geniálnej hackerke Lisbeth Salanderovej.
