Ostrov Ellis Island, ktorý sa nachádza v ústí rieky Hudson pri New Yorku, dlhé roky slúžil ako prvý kontakt s vysnenou Amerikou pre prisťahovalcov, ktorí sem prúdili z Európy, ale aj iných kútov sveta.
Po desaťročnej výstavbe sa brány imigračnej stanice na Ellis Islande otvorili v roku 1900 - a bolo načase, lebo do USA už v predvojnových rokoch prúdili milióny imigranov - vrátane Slovákov.

Na začiatku 20. storočia to bola najvyťaženejšia stanica imigračnej inšpekcie v Spojených štátoch. V roku 1907 tam o pobyt v krajine denne žiadalo tri až pättisíc ľudí, ktorí sa doplavili k americkým brehom.
Unikátny pohľad na toto migračné centrum ponúka Newyorská verejná knižnica, ktorá sprístupnila zbierku fotografií zo začiatku 20. storočia.

Autorom väčšiny z nich je amatérsky fotograf Augustus Sherman, ktorý bol zároveň hlavným účtovníkom na Ellis Islande.
Na fotografiách z rokov 1902 - 1913 zaznamenal nielen budovy, ale aj portréty ľudí, ktorí týmto miestom prešli, respektíve tam istý čas museli pobudnúť, kým sa dostali ďalej.

Sherman svoje objekty zrejme presvedčil, aby sa obliekli do toho najlepšieho, čo majú so sebou, preto majú mnohí z ľudí na jeho fotkách slávnostné oblečenie a kroje.
Medzi fotografiami ľudí z rôznych krajín sú aj také, na ktorých sú zvečnené slovenské ženy a deti, ktoré sa vybrali za lepším životom do zámoria.
Rusínka

Slovenka s malými deťmi

Rumunský pastier

Trojica slovenských žien

Žena z Talianska

Žena z Laponska

Ruskí kozáci

Viac fotografií nájdete v galérii:
