Od lekárov a odborníkov často počúvame, ako musíme zdravo žiť, keď tu chceme byť dlho a nestráviť starobu na lôžku. Veď to poznáte – nefajčiť, zdravo sa stravovať, športovať, alkohol obmedziť na minimum...
V histórii sa však nájde niekoľko ľudí, ktorí sa týchto rád rozhodne nedržali, a napriek tomu sa dožili vysokého veku.
Winston Churchill
Slávny britský premiér Winston Chruchill sa narodil v roku 1874 na zámku Blenheim a zomrel v roku 1965 v Londýne vo veku 90 rokov.
Kým sa dostal na politickú dráhu, bol vojakom, a taktiež sa venoval aj písaniu článkov. Dodnes je o ňom známe, že holdoval kubánskym cigarám (denne ich dokázal ich vyfajčiť 8 až 10) a hlavne alkoholu. Okrem iného sa zvykol aj prejedať a nemal rád šport.
V dokumentárnom seriáli Second World War Diary (1939-1945) sa o jeho živote hovorí: "Deň začínal pohárom koňaku alebo šampanského. Obed zapil dobrým vínom a niekoľkými likérmi, išiel si ľahnúť , prebudil sa na ďalší koňak, a večeru tiež zapil. Potom vypil ďalšie poháriky koňaku a vyfajčil niekoľko cigár.“
Keď ho upozornili, aby v prítomnosti saudského kráľa kvôli jeho náboženstvu nepil, povedal: "Moje náboženstvo mi prikazuje a považuje za posvätné fajčenie cigariet a pitie alkoholu pred, počas, po a niekedy aj v krátkych prestávkach medzi večerou."
Aktívny bol aj vo vysokom veku. Po vojne spísal svoje pamäti – šesťzväzkové dielo Druhá svetová vojna. Jeho posledný diel dokončil, keď mal 79 rokov. Dostal za ne aj Nobelovu cenu. Keď mal 77 rokov, znovu si trúfol byť premiérom.
Dodnes sa to, ak niekto žije nezdravým spôsobom života a dožije sa vysokého veku, zvykne označovať ako Churchillov syndróm.

Larry Hagman
Americký herec Larry Hagman sa preslávil hlavne ako sympatický záporak J. R. Ewing v seriáli Dallas. Narodil sa v roku 1931 v texaskom Fort Worthe, zomrel v roku 2012 v Dallase. Dožil sa 81 rokov.
Okrem Dallasu sa mihol aj v ďalších filmoch a seriáloch. Jeden z najznámejších bol Zúfalé manželky, kde hral v pomerne vysokom veku.
Jeho najväčšou neresťou bol alkohol. Priznal, že vypije aj štyri fľaše šampusu denne. Následkom toho utrpel kombináciu cirhózy a rakoviny pečene, no v roku 1995 sa z toho vďaka transplantácii dostal. Neskôr sa venoval aj dobrovoľníckej činnosti – chodil do nemocníc a povzbudzoval pacientov čakajúcich na transplantáciu.
Taktiež bol aktívny do konca života – okrem iného sa objavil aj v novom pokračovaní Dallasu z roku 2012. Dôvodom smrti bola rakovina hrtana.

Lemmy Kilmister
Zakladateľ slávnej rockovej formácie Motörhead Lemmy Killmister sa narodil v roku 1945 v britskom meste Stoke-on-Trent ako Ian Fraser Kilmister. Začal pôsobiť v space rockovej kapele Hawkwind (1969).

O šesť rokov bol pre problémy s drogami vyhodený, a tak si založil novú kapelu – Motörhead. Tam spieval a hral na basgitaru.
Počas svojej histórie predali viac ako 15 miliónov albumov a ovplyvnili mnoho ďalších umelcov.
Na Slovensku vystúpili v roku 2003 na festivale Rock Pop Corgoň v Rimavskej Sobote. Mali vystúpiť aj v roku 2016 v Bratislave, no to už nestihli.
Aj Lemmy bol veľkým milovníkom alkoholických nápojov a podľa vlastných slov skúsil všetky možné drogy, okrem heroínu.
Napriek svojmu životnému štýlu stále dokázal fungovať. Napríklad raz absolvoval fotenie spolu s Brazílčanom Maxom Cavalerom (Cavalera Conspiracy, Soulfly, ex Sepultura) pre jeden časopis. Max po požití veľkého množstva alkoholických nápojov dosť vyvádzal. Lemmy mu vysvetľoval, že drogy a chlast sú ok, ale musí zostať stále v pohode a nebyť debil.
Jeho smrť koncom roka 2015 v Los Angels bola tak trochu šokom, keďže sa o ňom zvyklo hovoriť, že výbuch atómovej bomby prežijú len šváby a Lemmy Killmister. Dožil sa 70 rokov.

Marián Varga
Aj na Slovensku máme ľudí, ktorí sa napriek svojmu spôsobu života dožili prekvapivo vysokého veku. Najznámejší z nich bol slávny hudobník Marián Varga. Narodil sa v roku 1947 v Skalici, zomrel v roku 2017 vo veku 70 rokov.

Hudobne začínal v kapele Prúdy, kde nahral aj prvý slovensky rockový album Zvonky Zvoňte (1969), po odchode založil vlastnú art rockovú formáciu Collegium Musicum.
Aj keď hrali pomerne zložitú muziku, medzi ľuďmi boli nesmierne obľúbení.
Okrem toho nahral aj pár sólo albumov, najznámejší bol Zelená pošta z roku 1972. Podieľal sa aj na muzikáli Cyrano z predmestia (1978).
Alkohol chutil aj jemu a dokonca sa o ňom šírili fámy, že berie tvrdé drogy. Nepohrdol ani tabakom. Podľa vlastných slov začal fajčiť od 6. triedy.
V knihe O cestách, ktoré nevedú do Ríma, sa podelil o jednu skúsenosť: vtedajší minister kultúry SSR Miroslav Válek mu vyčítal, že sa šíria o ňom reči, že berie drogy. Marián Varga mu na to povedal - "Však u nás žiadne nie sú." Keď naňho minister neveriacky pozrel a povedal mu, že všetko sa dá zohnať, tak mu odpovedal: "Však zožeňte nejaké."
Pri jednom z liečení si v rámci didaktoterapie zapísal: "Americký psychológ Jellinek rozdelil alkoholizmus na štyri fázy. Čo sa týka mňa a do ktorej fázy sa zaraďujem, tak je to fáza štyri. Lebo som nemohol existovať bez alkoholu a nemohol som existovať naďalej s ním."
Netajil sa ani príhodou, že raz pomiešal alkohol s antidepresívami a našli ho na nejakom mieste v Bratislave, pričom sa vôbec nepamätal, ako sa tam dostal.

