Či už máte čerstvo za sebou strednú alebo vysokú školu, ukončenie štúdia je vždy výrazný životný zlom a vykročenie z komfortu známeho prostredia do novej a často neznámenj životnej situácie. Niektorí sa toho obávajú, iní z toho majú radosť, ale obom skupinám môže prospieť, keď im poradí niekto, kto si tým už prešiel.
Spýtali sme sa ľudí, ktorí sú dlhšie či kratšie po škole, čo by poradili tým, ktorí ju opúšťajú práve teraz. Na svojich chybách a úspechoch prišli na tieto zistenia:
1. Nezabudnite na zákonné povinnosti
Nie je to práve romantická časť vstupu do novej etapy života, no keď si zistíte, kam sa potrebujete prihlásiť a čo všetko platiť, ušetríte si veľa problémov.
Lenka: Choďte sa prihlásiť na úrad práce a do zdravotky. Myslite na penále...
2. Nechoďte na vysokú školu za každú cenu
Ak je vám jasné, že výšku nezvládnete, nechoďte na ňu len preto, že by vaši rodičia radi mali dieťa s titulom.
David: Dôležité je nemyslieť si, že sa bez vysokej školy nezamestnáte. Na druhej strane, to, akú máte za sebou strednú školu, vôbec nemusí znamenať, že musíte pracovať v danej oblasti. Po škole je dobré určiť si približnú kariérnu cestu a začať ako v hre The Sims. To znamená, že ak chcem robiť kariéru napríklad v predaji, nemôžem hneď zháňať pozíciu key account managera. Ja som začínal v ako nákupca v Tescu za 550 eur v čistom a postupne som si hľadal vždy pozíciu, kde môžem využiť, čo som sa naučil predtým. Vyskúšal som pracovať tam a tam, až som sa nakoniec cez obchoďáka dostal na naozaj zaujímavé pozície. Kariérny progres po maturite som začal vnímať asi po piatich rokoch a po desiatich sa pracovne už nemôžem sťažovať. Čiže nič nejde hneď, treba sa stále zdokonaľovať, a netreba hneď po škole očakávať štvorcifernú výplatu.
3. ... a keď už idete, dobre si vyberte
Chcete ďalej študovať? Do toho, ale nezhrabnite akúkoľvek školu, na ktorú vás zoberú, len preto, aby ste na nejakej boli.
Dominika: Ak vysoká škola, tak si vybrať takú, aby ste sa tomu venovali aj v budúcom zamestnaní. Osobne však nemám vyšokú školu a ani mi nechýba.
Denisa: Nechoďte študovať niečo, čo vás nebaví. Radšej si dajte rok pauzu, ak vás nevzali tam, kam ste chceli ísť, zarobte si, a potom choďte na vysokú školu, ktorá má pre vás zmysel.
Ela: Keby som teraz skončila strednú, tak by som si pozrela profesia.sk. Teraz musia zamestávatelia uverejnovať minimálne platy. Sú úžasné pozície, napríklad vo farmaceutických produktových pozíciach, v IT projektovom manažmente a biznis analýzach, ktoré by som hneď brala, stačil by mi bakalár. A za rozprávkové platy.
Ivana: Tí, čo končíte strednú - choďte na výšku, čo vás bude BAVIŤ. A ktorá má Erasmus!

4. Využite všetky možnosti naučiť sa čo najviac
Zo školy ste zvyknutí na učenie, tak nevyjdite z cviku.
Peter: Pre tých, čo ukončili strednú, jednoducho odporúčam, aby pokračovali na výšku. A aby od začiatku využívali všetky výhody, ktoré im z toho plynú (cestovanie po Slovensku, Erazmus, work & travel, brigáda niekde, kde ich to bude baviť) a aby iba nesedeli na intráku na zadkoch s pohárom v ruke (to sa dá aj na cestách).
Barbora: Určite využite všetky možnosti, ktoré výška ponúka - spolky a kluby, stáže platené aj neplatené, Erasmus, mentoring, a po výške rôzne trainee programy, respektíve programy, ktoré sú ponúkané čerstvým absolventom, kde možno vyskúšať viacero pozícii v danej firme.
Mirka: Poradila by som im, aby nečakali na to, kým skončia školu, ale aby si hľadali prax ešte predtým, skúšali pokojne aj neplatené stáže, aby využili čas, ktorý počas štúdia majú, aby zistili, čo by chceli naozaj robiť potom, keď už budú musieť. No a ak to nestihnú ešte počas školy a nemajú skúseností na rozdávanie, tak by bolo super dostať sa k zamestnávateľovi, ktorý ponúka trainee program, vyškolí si ich v potrebnej oblasti a potom majú prácu takmer istú.

Vlado: Moja rada je, aby sa viac zapájali do rôznych (všetkých) možných programov, workshopov, projektov a spolkov ešte počas štúdia. Aby počas každých prázdnin si našli činnosť/ brigádu, ktorá im rozšíri obzory (aj blokovanie tovaru to dokáže), a aby veľa čítali a vzdelávali sa aj vo voľnom čase. Pre tých, čo to nestihli, tak moja rada znie: treba byť zdravo iniciatívny a pokorný v každom novom prostredí, do ktorého sa dostanete, a treba si uvedomovať, že každá skúsenosť, hocijako zlá, je veľkým krokom vpred.
Matej: Po výške choďte na stáž, cestovať, naučte sa jeden nový jazyk - dá sa to pokojne za pol roka, nikdy už nebudete mať na to toľko času. Práca v odbore vám neutečie, čaká vás ďalších 40 rokov.
5. Peniaze nie sú všetko
Zobrať radšej nudnú, ale dobre zaplatenú prácu, alebo zábavný job za menej peňazí? To môže byť ťažká dilema, ale myslite na to, že radosť v duši sa kúpiť nedá.
Viktória: Nevyberajte si prvý job na základe platu, ale podľa toho, či vám je firma sympatická, a podľa toho, či tam budete robiť, čo vás napĺňa a posunie dopredu. Nevyberajte si tie najľahšie cesty, lebo toľko času a energie na kariéru ako teraz už nikdy mať nebudete.

6. Skúšajte rôzne cesty, lebo nič nemusí byť definitívne
Mladí ľudia bez záväzkov sa rýchlo vystrábia aj z toho, ak sa na niečom popália, a nikdy neviete, či sa za riskom neskrýva aj zisk.
David: Naši rodičia boli ešte tá generácia, ktorý sa raz v živote zamestná, a potom vie do konca života robiť len jednu vec. Myslím si, že mladým netreba hovoriť, že toto je obrovská chyba.
Rastislav: Skúste podnikať. Keď nevyjde, nevadí. Ale treba skúsiť vlastný biznis.
7. Spravte si životopis, ktorý zaujme
Nevadí, že v ňom toho ešte nie je tak veľa. Mal by však na prvý pohľad zaujať personalistu, ktorý ho vytiahne z kopy ďalších.
David: Investujte čas do kvalitného životopisu. Ten je vstupnou bránou minimálne na pohovor.

8. Užite si posledné prázdniny
Počas skúšobnej doby máte nárok len na deň a pol dovolenky. To neznie ako ideálne leto, však? Ak ste nedostali ponuku, ktorá sa neodmieta, alebo vás do práce nenútia iné okolnosti, vychutnajte si ešte voľno.
Renáta: Moja rada je, aby si užili ešte posledné prázdniny a nenastupovali hneď do práce. Ja som nastúpila do práce dva dni po štátniciach - osudová chyba
Barbora: Určite radím užiť si ešte posledné voľné leto, robiť budete celý život.
9. Cestujte a skúste si život v zahraničí
Ľudia, ktorí cestujú, majú širšie obzory a vnímanie sveta. Nikto nevraví, že máte utekať zo Slovenska, ale pobyt v zahraničí vás môže veľa naučiť.

Iveta: Cestujte!
Dominika: Stredoškoláci, ktorí máte 18 rokov, sadnite na vlak, ktorým môžete íst po Európe zadarmo. Aj v rámci vysokej školy treba využiť čo najviac možnosť ísť do zahraničia, to jediné by som ja zmenila.
Zuzana: Choďte pracovať do zahraničia a vyskúšajte si na vlastnej koži, čo znamená spoliehať sa len a len na seba.
10. Dýchajte
Hoci sa možno cítite pod tlakom a hodení do temných neznámych vôd, nebojte sa, naučíte sa v nich plávať. Nemajte na seba zbytočne privysoké nároky, nemusíte sa stať riaditeľom zemegule do troch rokov.
Zuzana: Všetci čakajú, že keď budú dospelí, zrazu budú vedieť, čo majú robiť a ako veci fungujú. Prezradím vám, vôbec to tak nie je. Čiže ak niečo neviete, proste sa na to opýtajte alebo googlite. Všetci sa učíme za pochodu.
