Na konci článku nájdete celý Spotify playlist.
1. Glass Animals – Youth
Spevák skupiny Glass Animals, Dave Bayley, mal v úmysle ísť študovať medicínu. Plány mu však zmenil producent Paul Epworth, ktorý kapelu v roku 2013 zapísal pod svoj label Wolf Tone. Štvorčlenná partička z britského Oxfordu hrá svojský mix synth popu a indie, v ktorom zacítite aj vplyvy hip-hopu.
Ich debutovým albumom bola doska ZABA z roku 2014. Po nej dva roky na turné zbierali príbehy ľudí, ktoré sa stali inšpiráciou pre texty piesní ich druhého albumu How to Be a Human Being, ktorý vyšiel v roku 2016.
Kedy a kde: piatok 19:00, Urpiner stage
2. The Chemical Brothers – Wide Open
Dídžejské duo The Chemical Brothers, ktoré tvoria Tom Rowlands a Ed Simons, sa stalo pioniermi žánru elektronickej hudby známeho ako big beat, ktorý vznikol v 90. rokoch. Dvojici sa podarilo takmer nemožné a ich nahrávky sú síce tanečné, ale nepohrdnú nimi ani fanúšikovia iných žánrov, ktorí takúto hudbu obyčajne neobľubujú.
Rowlands a Simons sa zoznámili na univerzite v britskom Manchestri. Najprv sa nazvali Dust Brothers, no už existovali producenti s týmto názvom. Po telefonátoch od ich právnikov si v roku 1995 zmenili meno na The Chemical Brothers, ktoré používajú dodnes. Sú na scéne už od 90. rokov, no keď v roku 2015 vydali svoj posledný album Born in the Echoes, debutoval rovno na prvej priečke britskej hitparády, do čela ktorej sa im predtým podarilo dostať už päť iných albumov.
Kedy a kde: štvrtok 00:00, Urpiner stage
3. Little Dragon – Best Friends
Švédska elektronická skupina Little Dragon si vybrala názov podľa prezývky speváčky Yukimi Nagano. Jej nezameniteľný hlas môžete spoznať aj na nahrávkach od SBTRKT, Flumea či Gorillaz, ktorým robili predskokana na svetovom turné. Ale možno ste ho zachytili aj v pesničke Twice v seriáli Klinika Grace. Tento singel pochádza z ich rovnomenného debutového albumu z roku 2007.
Odvtedy majú na konte už päť albumov, pričom ten s názvom Nabuma Rubberband si vyslúžil aj nomináciu na cenu Grammy medzi najlepšími tanečnými a elektronickými albumami. Ich poslednú dosku Season High z roku 2017 tohto roku nasledoval nealbumový singel Best Friends.
Kedy a kde: sobota 19:00, Urpiner stage
4. St. Vincent – New York
Za umeleckým menom St. Vincent sa skrýva americká speváčka Annie Erin Clark. Pri jeho výbere sa inšpirovala svojou starou mamou, ako aj newyorskou nemocnicou, v ktorej zomrel básnik Dylan Thomas.
Jej hudba lavíruje na pomedzí indie popu a indie rocku. Absolventka prestížnej školy Berklee School of Music sa hudbe venovala od detstva a pôsobila vo viacerých skupinách, kým sa nevydala na sólovú dráhu. V roku 2009 sa jej podarilo preraziť s druhým albumom Actor, ktorý zožal úspech medzi fanúšikmi i kritikmi. Vlani vydala svoj zatiaľ posledný album s názvom Masseduction.
Kedy a kde: piatok 23:00, Urpiner stage
5. Aurora – Queendom
Nórska speváčka a skladateľka Aurora nadchla slovenských fanúšikov už na vlaňajšom festivale Grape, preto sa mnohí tešia z jej návratu na Pohodu. Jej hudba odráža jej severský pôvod. Nájdete v nej istú monumentálnosť, elektronické prvky, no hlavne prenikavý a zvonivý hlas mladučkej speváčky.
Pozornosť si získala už v roku 2013 singlom Awakening. Po debutovom EP Running with the Wolves z roku 2015 sa jej o rok na to podarilo vydať celý album All My Demons Greeting Me as a Friend. V apríli 2018 zverejnila nový singel Queendom, ktorý by mal byť predzvesťou nového albumu.
Kedy a kde: piatok 20:00, SĽSP aréna
6. Jessie Ware – Alone
Hudba britskej speváčky Jessie Ware kombinuje minimalistické elektronické produkcie, v ktorých má šancu vyniknúť jej krásny hlas, soulovo precítený prejav a citlivé texty.
Po pauze, ktorú si dala pre tehotenstvo a materské povinnosti, sa Jessie Ware vrátila na scénu na jeseň 2017 silným albumom Glasshouse. Ten sa stal tretím nasledovníkom nahrávok Devotion a Tough Love.
Kedy a kde: piatok 20:00, Orange stage
7. Fink – Cracks Appear
Hudobník Fin Greenall, ktorý si hovorí Fink, začal ako DJ a producent, no elektroniku vymenil za gitaru a jeho hudba začala mať viac prvkov blues či folku. Stále tam však cítiť jeho elektronické korene i vplyv techna, ktorému sa nevyhol v Berlíne, kam sa presťahoval z rodného Anglicka.
K svojmu množstvu nahrávok pridal v roku 2017 rovno dva albumy, Sunday Night Blues Club, Vol. 1 a Resurgam. Slovenskému publiku ich už vlani stihol predstaviť na samostatnom koncerte v Bratislave, fanúšikovia si však jeho vystúpenie určite radi zopakujú.
Kedy a kde: piatok 22:00, Orange stage
8. LP – Lost On You
Americkú speváčku a skladateľku LP, vlastným menom Laura Pergolizzi, ťažko zaradiť do nejakého žánru. Jej prejav vám však môže pripomenúť Joan Jett či Feist. Okrem vlastnej tvorby písala pesničky aj pre Rihannu či Christinu Aguileru.
Do väčšej pozornosti sa dostala, keď sa jej skladba Into the Wild objavila v roku 2011 objavila v televíznej reklame na banku a ľudia si ju začali masívne hľadať na internete. Na konte však má okrem toho už štyri albumy, z ktorých posledný vyšiel v roku 2016 pod názvom Lost on You. Pochádza z neho aj skladba Muddy Waters, ktorú ste mohli zachytiť vo finále štvrtej série seriálu Orange Is the New Black.
Kedy a kde: sobota 23:00, Urpiner stage
9. Jamie Cullum – Don’t Stop the Music
Britský spevák a klavirista Jamie Cullum s ľahkosťou spája jazz s popom a rockom, pričom výsledkom je kombinácia toho najlepšieho z týchto žánrov. Na klavíri i gitare hrá už od svojich ôsmich rokov. Prvý album Heard It All Before vydal už ako devätnásťročný.
Skutočným prelomom bol však až jeho tretí album Twentysomething z roku 2013 pod vydavateľstvom Universal Records, z ktorého sa predali milióny kópií po celom svete. Odvtedy má na konte už sedem nahrávok, pričom zatiaľ posledná na volá Interlude a vyšla v roku 2014.
Kedy a kde: piatok 21:00, Urpiner stage
10. Rodriguez – Sugar Man
Americký hudobník mexického pôvodu Sixto Rodriguez, známy aj skrátka ako Rodriguez, sa preslávil najmä oscarovým dokumentárnym filmom Searching for Sugar Man. Ten sa zaoberá popularitou jeho skladieb v 70. a 80. rokoch v Juhoafrickej republike, kde sa počas apartheidu masívne šírili medzi afrikánskou mládežou, hoci nikto z mladých ho ako interpreta nepoznal.
Samotný Rodriguez sa o obľúbenosti svojej hudby dozvedel až spätne a nijako na svojej hudbe nezarábal, pretože vydavateľstvo odstúpilo od zmluvy s ním po komerčnom neúspechu jeho albumov, a on sa živil prácou na stavbách. Po dokumente z roku 2012 sa však dnes už 75-ročný hudobník dočkal uznania.
Kedy a kde: sobota 21:00, Urpiner stage
11. Ziggy Marley – Rebellion Rises
Najstarší syn legendárneho Boba Marleyho sa stal prirodzeným následníkom otcovho trónu. Narodil sa ako David Nesta Marley, no známejší je ako Ziggy Marley. Otec ho už od malička učil hrať na gitare a na bicích. Spolu s bratom a dvoma sestrami založili skupinu Melody Makers, ktorá sa z detskej kapely vyšvihla až na komerčne úspešných víťazov Grammy.
Niekoľko týchto cien má však Ziggy na konte aj ako sólový umelec. Hudobník s hlasom nápadne podobným otcovi vydal už sedem vlastných albumov, pričom najčersvejší z nich je aktivistický Rebellion Rises z roku 2018.
Kedy a kde: štvrtok 21:00, Urpiner stage
12. SOJA – You and me
Americká skupina SOJA sa počas svojej dvadsaťročnej kariéry dostala z pivnice až k nomináciám na ceny Grammy. Reggae kapela má v koncertovaní cvik, keďže za posledné desaťročie odohrali priemerne okolo 120 koncertov ročne.
Na Pohode formácia predstaví okrem starších hitov aj svoj posledný album Poetry In Motion, ktorý uzrel svetlo sveta v októbri 2017.
Kedy a kde: piatok 00:00, Orange stage
13. Everything Everything – Night of the Long Knives
Hudbu britskej skupiny Everything Everything nie je jednoduché zaradiť do jedného žánru, ale najbližšie to má k indie rocku. Rozoznať sa však dajú vďaka svojej nespútanej energii a charakteristickému falzetovému prejavu speváka Jonathana Higgsa.
V svojej diskografii majú už štyri plnohodnotné albumy. Najnovší sa volá A Fever Dream a kapela ho vydala v lete 2017.
Kedy a kde: sobota 17:00, Urpiner stage
14. GusGus - Over
Elektronická formácia GusGus patrí medzi najznámejšie hudobné exporty z Islandu. Vytvárajú svojský mix elektronických žánrov, v ktorom môžete postrehnúť prvky trip-hopu, housu, techna či trance.
Zloženie sa od polovice 90. rokov časom menilo a zoštíhľovalo, no jej ústrednými postavami ostali spevák Daniel Ágúst Haraldsson a producent Birgir Þórarinsson. Ako dvojica tento rok vydali už desiaty album od GusGus s názvom Lies Are More Flexible.
Kedy a kde: sobota 00:00, Orange stage
15. Danny Brown – 25 Bucks
Detroitský rapper má za sebou drsné životné skúsenosti napríklad s drogami a nemá potrebu dávať si servítku pred ústa. Najprv nemal veľmi šťastie s vydavateľstvami a aj Rock-A-Fella, aj G-Unit s ním zmluvy nepodpísali, hoci k tomu nebolo ďaleko.
Nakoniec sa však našiel svoju cestu a cez iné labely povydával svoje mixtapy a albumy, na ktorých mu hosťovali aj Kendick Lamar, Schoolboy-Q či Charlie XCX a Purity Ring.
Kedy a kde: piatok 22:00, SĽSP aréna
Pustite si pesničky v Spotify playliste:
