
Ak ste náhodou nevedeli, borovička (tradičný zdroj opice od 19. storočia) má svoj vlastný medzinárodný deň.
Oslavuje ho 24. júna, keď meniny oslavuje Ján a Slováci sa spíjajú pri kladení svätojánskeho ohňa.
Tento rok "pomsta z lesa" oslavuje už svoj tretí medzinárodný deň.
Za jeho vznikom stoja výrobcovia všetkých známych slovenských borovičiek.
Tí sa rozhodli zistiť, ako to v skutočnosti s tou borovičkou na Slovensku je. Na vzorke 515 respondentov nad 18 rokov, ktorí pijú alkohol, uskutočnili v máji prieskum.
A toto sú jeho najdôležitejšie zistenia:
1. Borovičku považujeme za tradičný slovenský nápoj
Až 74 percent Slovákov považuje borovičku za najtradičnejší alkoholický nápoj a nemyslia si to len muži, ale rovnako aj ženy. Ľudia ju najradšej popíjajú na rodinných oslavách, ale neodolajú jej ani v krčme. Často ju dávajú ako darček svojim zahraničným priateľom a do kufra si ju pribalia, keď sa chcú na dovolenke vyhnúť tráviacim problémom.
2. Aj keď je tradičná, nepijeme ju
Až polovica oslovených povedala, že borovičku vôbec nepije.
3. Najviac nám chutí čistá, vieme však aj experimentovať
Tretina ľudí pije borovičku čistú, bez iného alka či byliniek. Ak by si však k nej mali vybrať bylinky, štvrtina by si koktejl dala pripraviť v kombinácii s medovkou, pätina s materinou dúškou, a mnohí by si poskladali aj vlastný mix bylín a borovičky.
4. Niektorí by ju chceli ako štátny symbol
Pomsta z lesa chutí niektorým až tak, že by ju vyhlásili za piaty štátny symbol. Tento nápad sa pozdáva každému desiatemu Slovákovi a najmä mladým.
Ján bude oslavovať meniny už o pár dní, no ak plánujete vo veľkom oslavovať s borovičkou v ruke, dávajte si pozor. Je pravdepodobné, že s borovičkou to trochu prehnali autori tejto "hymny", ktorou výrobcovia predstavili Medzinárodný deň borovičky.
A tak dopadnúť naozaj nechcete.
