Čítali ste Príbeh služobníčky od Margaret Atwood, knihu mesiaca máj v Knižnom klube Fičí?

Ak neviete, do čoho sa pustiť po nej, ponúkame niekoľko čitateľských tipov na inšpiráciu:
1. Aldous Huxley: Prekrásny nový svet
Aj keď Prekrásny nový svet prvýkrát vyšiel v roku 1932, nestráca na aktuálnosti. Príbeh sa odohráva v Londýne v roku 2540. V tejto budúcnosti sa geneticky modifikované deti pestujú v skúmavkách, ľudia sú rozdelení do kást a na všetko existujú tabletky.
V tomto svete neexistuje žiadna individualita. Ako sa s tým vysporiada John, človek ktorý prišiel do tohto "prekrásneho nového sveta" z divošskej rezervácie v Novom Mexiku, kde ľudia ešte vedia, čo je to sloboda?
Táto na Slovensku pomerne neznáma knižka u nás pred dvoma rokmi vyšla vo vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov, ešte stále ju našťastie dostať.
2. George Orwell: 1984
Asi najznámejší dystopický román od anglického spisovateľa Georga Orwella vyšiel v roku 1949. Svet je v ňom rozdelený do troch totalitárnych superštátov, ktoré sú spolu neustále vo vojne.
V knihe sledujeme príbeh úradníka Winstona, ktorý žije v Londýne, v superštáte Oceánia. Tej vládne Strana, na čele ktorej stojí Veľký brat, ktorý všetko vidí a má vždy pravdu. Myšlienky proti Strane (rovnako ako individualita či láska) sú považované za zločin a deti sú vychovávané k tomu, aby udávali svojich rodičov.
Winston pracuje na ministerstve pravdy, kde "upravuje" články a historické dokumenty. Postupne sa však začne zaujímať o minulosť a zaľúbi sa do svojej spolupracovníčky. V totalitnom svete, v ktorom žije, však jeho príbeh len ťažko môže skončiť dobre.
Knižku v slovenčine vydal Slovart, jej obálku vytvoril známy grafický dizajnér Dodo Dobrík, ktorý má na svedomí mnohé z najkrajších slovenských knižných obálok.
3. Ray Bradbury: 451 stupňov Fahrenheita
Kniha vyšla v roku 1953 a jej dej sa odohráva v bližšie nešpecifikovanej budúcnosti, v ktorej sú knihy zakázané. Guy Montag pracuje ako požiarnik a jeho úlohou je páliť knihy spolu s domami, v ktorých sa našli. Jeho manželka je posadnutá televíziou a tabletkami na spanie a vôbec jej neprekáža, v akom svete žije.
Guy najprv o svojej práci nepochybuje, neskôr sa však zblíži s voľnomyšlienkárskou susedou Clarissou. Tá je napriek nezáživnosti sveta, v ktorom žije, bezprostredná, kamarátska a fascinovaná zakázanými knihami. V Guyovi sa prebudia pochybnosti o tom, či je jeho konanie správne a jeho život začne zrazu naberať úplne iný smer. Kniha pre niekoľkými rokmi vyšla aj v slovenčine.
4. Kazuo Ishiguro: Neopúšťaj ma
Kathy, Ruth a Tommy vyrastali spolu na internátnej škole na anglickom vidieku. Verili v to, že sú výnimoční a dôležití. Kathy je teraz dospelá a na detstvo nemyslí často. Keď sa však do jej života vrátia Ruth a Tommy, dostáva sa späť k spomienkam z internátnej školy, z ktorých nie všetky sú príjemné.
Román od spisovateľa oceného Nobelovou cenou za literatúru je trochu iným sci-fi, ako by ste čakali. Jeho slovenský preklad by mal vyjsť tento rok, zatiaľ ju však zoženiete v češtine.
5. Becky Albertalli: Ja, Simon ... proti pravidlám homo sapiens
Boli ste spokojní s naším posledným výberom knihy mesiaca? Dajte šancu aj tej, ktorú sme vybrali na jún. Prečítajte si príbeh o stredoškolákovi Simonovi, ktorý tají, že je gej. Jediný, kto o tom vie, je Blue, chlapec s rovnakým tajomstvom, s ktorým si Simon píše. Ich maily sa však dostanú do rúk spolužiakovi, ktorý Simona začne vydierať.
Aj keď je kniha určená tínedžerom, aj dospelým ponúka pohľad do duše tínedžera, ktorý nenudí.
