1. Ľudmila Podjavorinská a Dušan Grečner: Žabiatko
Ľudmila Podjavorinská sa považuje za zakladateľku slovenskej detskej literatúry a jej veršovanú rozprávku Žabiatko pozná snáď každý. Asi najznámejšiu verziu klasiky pre najmenších, na ktorej vyrástli generácie slovenských detí, ilustroval akademický maliar Dušan Grečner.
2. Monika Kompaníková a Veronika Holecová: Hlbokomorské rozprávky
Krásne ilustrovaná rozprávková knižka Moniky Kompaníkovej vo vás hneď vzbudí záujem o podmorský život. Okrem príbehu obyvateľov priekopy v Tichom oceáne, medzi ktorých patrí ryba Biba či had Rado, je kniha aj akýmsi atlasom morských živočíchov. Nechýbajú v nej zaujímavosti o podmorskom živote či latinské názvy, vďaka čomu sa malí čitatelia môžu aj niečo nové naučiť.
O originálne ilustrácie sa postarala Veronika Klímová (rod. Holecová). Jej tvorba sa od väčšiny ilustrátorov detských kníh líši tým, že v nej uprednostňuje klasickú grafiku ako je sieťotlač či linoryt.
3. Adrián Macho a Peter Kavecký: Gerda
Slovenský grafik a ilustrátor Adrián Macho je známy svojím štýlom inšpirovaným morom, nie je teda prekvapením, že jeho detská kniha Gerda je práve o veľrybe. Úchvatné ilustrácie sú doplnené textom, na ktorom Macho spolupracoval s Petrom Kaveckým.
Gerda je veľmi šťastná veľryba, ktorá žije v oceáne so svojimi rodičmi a bratom. Jedného dňa sa však niečo stane a ona zostane úplne sama. Vydá sa na cestu za svojou rodinou, na ktorej stretne množstvo nových kamarátov, aby opäť našla domov. Či sa jej to podarí, musíte zistiť sami.
4. Katarína Kerekesová, Katarína Moláková a Alexandra Salmela: Mimi a Líza
Aj keď je Mimi slepá, jej svet vôbec nie je nudný a spolu so svojou kamarátkou a susedkou Lízou prežíva množstvo dobrodružstiev. Príbehy o Mimi a Líze učia deti tolerancii a ukazujú im, že každý z nás je rozdielny, a to je dobre.
Knižka, ktorá má aj pokračovanie, vznikla podľa rovnomenného večerníčka. Ten okolo Vianoc 2015 bežal na RTVS, a keďže autorky nezabudli ani na nevidiacich, sprevádzali ho aj rozhlasové komentáre. Príbehy v knižke ilustrovali Katarína Kerekesová, Boris Šíma a Ivana Šebestová.
5. Krista Bendová a Božena Plocháňová: Opice z našej police
Knihy Kristy Bendovej majú čo ponúknuť aj dnešným deťom. Osmijankove rozprávky, Jožko Pletko či Bola raz jedna trieda sú knihy, ktoré sa v rodinách dedia z generácie na generáciu.
Patrí medzi ne aj vtipná knižka Opice z našej police o plyšovej opici menom Fricko, ktorá skončí v rodine s troma podarenými bratmi. Ilustrovala ju známa ilustrátorka a karikaturistka Božena Plocháňová, ktorá ma na svedomí aj ilustrácie ku knihám ako Danka a Janka, Bola raz jedna trieda či Osmijankove rozprávky.
6. Marka Staviarska a Rado Repický: Príšeráci
V slovenskej jaskyni Zlá Diera leží svet farebných príšeriek. Nájsť ho však nie je také jednoduché a navyše sa k nemu vedia dostať len deti.
Orginálnu knižku o príšerkách napísala autorka Marínky Somarinky Marka Staviarska a o milé ilustrácie sa postaral Rado Repický.
7. Mária Ďuríčková a Naďa Rappensbergerová-Jankovičová: Kľúče od mesta
Detská kniha Márie Ďuríčkovej o histórii nášho hlavného mesta obohatí každú knižnicu. Cez príbeh škôlkara Ivka a jeho staršej sestry Martiny, ktorí sa prenesú do minulosti, deťom približuje, ako vyzerala Bratislava v rôznych historických obdobiach.
Pôvodné vydanie knihy, ktoré ešte zoženiete v antikvariátoch, ilustrovala Naďa Rappensbergerová-Jankovičová, v roku 2009 však opäť vyšla s ilustráciami Edit Sliackej. Čoskoro po vydaní v 80. rokoch sa kniha dočkala aj rovnomenného televízneho spracovania, ktoré s trochou snahy nájdete na internete.
8. Gabriela Futová a Miro Regitko: O Bezvláske
Keď sa autorka destkých knižiek Gabriela Futová liečila z rakoviny a prišla o vlasy, napadlo jej napísať príbeh o princeznej bez vlasov, aby pomohla deťom, ktorým sa to stalo tiež. Princeznej najprv to, aká je, neprekáža, neskôr sa však začne hanbiť a prestane vychádzať von. Keď sa do nej zaľúbi sluha Ďuro, rozhodne sa jej pomôcť.
Táto originálna kniha vyšla v spolupráci s organizáciou Dobrý Anjel, ktorá pomáha rodinám ľudí chorých na rakovinu alebo iné závažné choroby. Nesie v sebe posolstvo, že nezáleží na tom, ako človek vyzerá, ale na tom, aký je, a snaží sa dodať sebavedomie deťom, ktoré sú v niečom iné. Ilustroval ju Miro Regitko, ktorého tvorbu možno poznáte z detského časopisu Fifík.

9. Dušan Dušek a Ďuro Balogh: Pištáčik
Príbehy dedinčana Pištáčika zo Šaštína, ktorému sused Marcel večne robí naprieky, nestarnú. Knižka prvýkrát vyšla v roku 1980 s ilustráciami Stana Dusíka a pred niekoľkými rokmi sa opäť vrátila na pulty kníhkupectiev. V najnovšom vydaní Pištáčikove príbehy dopĺňajú milé ilustrácie Ďura Balogha.
10. Marek Vadas a Daniela Olejníková: Útek
Pri písaní knihy o chlapcovi, ktorý spolu so svojím psom hľadá svojho otca a nový domov, sa Marek Vadas inšpiroval súčasnou situáciou vo svete. V čase, keď je spoločnosť rozdelená, napísal príbeh, v ktorom približuje čitateľom, aké je to prísť o všetko.
Chlapec sa na svojej ceste stretáva s ľuďmi, ktorí mu chcú pomôcť, ale aj s odmietnutím. Na ceste navštívi mestá, ktoré znázorňujú rôzne vlastnosti. Či nakoniec nájde to, čo hľadá, si musíte prečítať sami. Príbeh ožíva na obrázkoch známej ilustrátorky Daniely Olejníkovej, ktoré sú v tejto knihe rovnocenné s textom.
11. Branislav Jobus a Katarína Macurová: Ja nič, ja muzikant
Okrem toho, že je Braňo Jobus spevákom, hudobníkom a moderátorom festivalu Pohoda, je aj úspešným spisovateľom. Vyšlo mu už 12 kníh, z toho 11 pre deti, vrátane série o Mulfónovi Ancijášovi či detektívky o Komisárovi Mrodgeovi.
Ja nič, ja muzikant je príbeh červotoča Chruma, ktorému učaruje hudba, a rozhodne sa preto stať muzikantom. Braňo deti vtipnou formou prevedie skutočným svetom hudobníkov, pričom zábavný príbeh dopĺňajú ilustrácie Kataríny Macurovej.
12. Pavol Dobšinský a Martin Benka: Prostonárodné slovenské rozprávky
Klasické dielo Pavla Dobšinského vyšlo prvýkrát v roku 1858 v šiestich zväzkoch pod názvom Prostonárodné slovenské povesti. Trojzväzkové vydanie s Benkovými ilustráciami, ktoré v Tatrane od roku 1958 vychádzalo celé desaťročia, je skutočným skvostom.
Istú dobu patrili tieto knihy medzi nezohnateľné kúsky, nedávno však po rokoch opäť vyšli. Ak ich nebodaj doma nemáte, odporúčame ich rýchlo doplniť do knižnice.
13. Andrea Gregušová a Nastia Sleptsova: Gréta
Keď veľryba Gréta jedného dňa stratí hlas, nikto nevie, čo sa stalo. V podmorskej ambulancii zistia, že za jej záhadnú startu hlasu môžu odpadky v mori a zvieratká sa s tým rozhodnú niečo robiť.
Kniha približuje deťom dôležitú tému znečisťovania oceánov odpadom, ktoré škodí celej planéte. Obsahuje tiež tipy pre deti, ako môžu prispieť k ochrane oceánov, a to všetko dopĺňajú ilustrácie Nastie Sleptsovej.
14. Barbora Kardošová a Katarína Slaninková: Traja kamoši a fakticky fantastický bunker
Knižka s krásnymi čiernobielymi ilustráciami Kataríny Slaninkovej sleduje 11-ročného Juraja, ktorému rodičia nechcú kúpiť zvieratko. Kniha s ľahkosťou hovorí o vzťahoch medzi ľuďmi aj zvieratami a ukazuje, že každý si v živote môže nájsť to svoje. V roku 2016 jej vyšlo pokračovanie s názvom Traja kamoši a fakticky fantastický poklad.
15. Dušan Taragel a Jozef Gertli Danglár: Rozprávky pre neposlušné deti (a ich starostlivých rodičov)
Detská kniha Dušana Taragela s netradične drsnými rozprávkami dodnes rozdeľuje čitateľov. Nenájdete v nej princezné, drakov ani princov na bielom koni, zato nájdete neposlušné deti, ktoré na svoje správanie doplatia.
Podľa niektorých je poučná a vtipná, podľa iných desivá a nevhodá pre deti. Aj klasické rozpávky (bratia Grimmovci, pozeráme sa na vás) sú však často plné násilia a veci v skutočnom živote tiež nemajú vždy šťastný koniec. Príbehy dokresľujú mierne strašidelné ilustrácie od známeho vytvarníka Danglára.
