Hokejové majstrovstvá sveta už poznajú víťaza (Švédsko), najužitočnejšieho hráča (Patrick Kane) aj All-Star tím (Nilsson, Ekman-Larsson, Larsson, Rakell, Kane, Aho).

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) sa však hokejovým nadšencom rozhodla priniesť aj iné štatistiky zo všetkých zápasov základnej časti, v ktorej každý tím odohral sedem zápasov.
Na tohtoročných majstrovstvách sveta v Dánsku začala používať úplne novú technológiu.
Tá dokáže zo stropu arény odmerať čas, ktorý daný hráč trávi na ľade, či úspešnosť prihrávok.
Alebo aj to, koľko kilometrov prešiel puk za všetky zápasy majstrovstiev. Vyzerá takto:
Vďaka tejto technológii vieme, že...
1. Jeden Švéd si odkorčuľoval celý maratón
Vzdialenosť približne jedného maratónu (41,52 kilometra) si počas základnej časti stihol odkorčuľovať Oliver Ekman Larsson. O 260 metrov menej nakorčuľoval Dán Jensen a takmer 40 kilometrovú vzdialenosť sa podarilo nazbierať švédskemu obrancovi Klingbergovi.

2. Medzi najrýchlejšími je aj Slovák
Najväčšiu rýchlosť sa podarilo dosiahnuť Lotyšovi Keninsovi (41,32 kilometrov za hodinu). Môže za to jeho špint v zápase s Američanmi. V prvej päťke sa však umiestnil aj náš Marek Hovorka, ktorému sa podarilo v jednom okamihu nabrať rýchlosť 39,58 kilometrov za hodinu.
Za pozornosť stojí aj to, že v desiatke najrýchlejších je len jeden obranca - Fín Heiskanen.

3. Puk zdolal vzdialenosť medzi Parížom a Barcelonou
Kým Ekman Larsson zdolal na korčuliach maratónsku vzdialenosť, puk to mal vo všetkých zápasoch trocha náročnejšie. Dokopy toho "nachodil" omnoho viac - až 829 kilometrov, čo je približne vzdialenosť medzi Parížom a Barcelonou vzdušnou čiarou.
Najmenej sa kĺzal v zápase medzi Švajčiarskom a Švédskom (12,30 kilometra), najviac mu dali zabrať naši a českí hokejisti (18,55 kilometra).

4. Najviac prihrával Američan (300-krát)
Najčastejšie posielal spoluhráčom prihrávky Američan Johnny Gaudreau. O 20 prihrávok menej má na konte dánsky obranca Jesper Jensen a Švéd John Klingberg (270).

5. Najúspešnejší nahrávač je tiež z tímu USA
Kým Gaudreau prihrával najčastejšie, jeho spoluhráč Quinn Hughes prihrával najlepšie - až 74,29 percenta jeho prihrávok dorazilo k spoluhráčom bez toho, aby ich niekto prerušil. Len o približne jedno percento horšiu bilanciu má ruský obranca Khafizullin (73,12 %) a Kanaďan Pulock (71,43 %).

Ako to vlastne funguje?
IIHF vysvetľuje novú technológiu na svojom webe. Kým v minulosti sa meral čas strávený na ľade tak, že si ho pri každom hráčovi zapisovali na papier pracovníci sediaci pri mantineloch, dnes už to rieši technológia.
Aj tá sa však vyvíja - doteraz sa štatistiky merali vďaka čipom, ktoré mali hráči všité pod dresy. Na tohtoročných MS už však nebolo treba ani to.
Hráčov totiž zo stropu arény sledujú 4 kamery s vysokým rozlíšením, ktorým pomáhajú aj ďalšie 4 kamery nižšie. Tie sú prepojené s výsledkovou tabuľou a využívajú celý rad matematických algoritmov, vďaka ktorým dokážu rozlíšiť čísla hráčov na dresoch. Podľa toho dokážu rozoznať, či a ako dlho je daný hráč na ľadovej ploche.
Okrem toho však špeciálny softvér dokáže aj analyzovať dáta o pohybe hráčov aj puku. Vďaka tomu vieme, akou rýchlosťou sa puk pohybuje, v moci ktorého tímu je častejšie a akú vzdialenosť "prekĺže" počas zápasu.
