Ľudia túžia byť úspešnými. Odzrkadľuje to aj obľúbenosť kníh, časopisov či článkov, ktoré sa zaoberajú úspešnými ľuďmi a ich radami, ako sa dostať "zo stoky hore". Vyplýva však úspech len z tvrdej práce a vecí ako talent, zručnosti, inteligencia či vytrvalosť? Hoci je nepochybné, že na tom majú podiel, často pomôže byť skrátka v správnom čase na správnom mieste.
Akou mierou sa na našom úspechu podieľa to povestné "šťastíčko" a veci, ktoré nevieme ovplyvniť? Tieto veci zaujímajú aj vedcov. Mnohí sa pustili do prieskumov, ktoré vám síce k úspechu nijako nepomôžu, ale aspoň sa vďaka nim nebudete cítiť lepšie.

Toto sa výskumníkom podarilo zistiť:
1. Záleží na tom, z akej ste krajiny.
Podľa výskumníkov Svetovej banky asi polovica rozdielov v príjmoch ľudí na celom svete vyplýva z toho, v akej krajine sa narodili, respektíve kde žijú, a z rozdelenia príjmov v tejto krajine do rôznych spoločenských tried. Napríklad človek z USA je na tom asi o 350 percent lepšie, ako keby žil v Konžskej demokratickej republike.
2. Je väčšia šanca, že sa dostanete na CEO pozíciu, ak ste sa nenarodili v lete.
Naozaj sa tým zaoberali výskumníci, ktorí zistili, že výkonných riaditeľov narodených v júni alebo v júli je menej ako tých, ktorí sa narodili v iných mesiacoch v roku. Predpokladajú, že je to spoôsobené tým, že letné deti idú do školy mladšie ako ich rovesníci v ročníku, ktorí oslavuju narodeniny v mesiacoch pred nimi.

3. Úspech vo vede prichádza náhodne.
Najzásadnejší úspech v kariére vedca môže prísť po desiatkach rokov tvrdej práce, ale aj hneď s prvou publikáciou. Vedci zistili, že takáto zásadná práca sa môže objaviť s rovnakou pravdepodobnosťou počas celej kariéry, a veľmi nezáleží na tom, či je to vedec s množstvom citácií, alebo mladý génius. Rovnako ani predchádzajúce úspechy nezaručujú, že príde aj ďalší.
4. Ak máte stredné meno, píšte si jeho iniciálku.
Až v siedmich štúdiách výskumníci zisťovali, aký vplyv má iniciálka stredného mena na to, ako ľudia vnímajú jeho nositeľa. Výsledkom výskumu je to, že u ľudí s prostrednou iniciálkou ostatní predpokladajú vyšší status a aj vyššie intelektuálne schopnosti. Napríklad aj lepšie hodnotia ich autorské schopnosti pri písaní. Takže si spomeňte napríklad na Rowlingovú či Tolkiena, keď budete vyberať meno - teda dve - pre dieťa.
5. Ste vo výhode, ak sa vaše meno dá ľahko vysloviť.
Ďalších 5 štúdií sa zaoberalo vplyvom ľahko či ťažko vysloviteľného mena na to, ako ľudí vnímajú ostatní. Vyplynulo z nich, že s jednoduchšým menom je ľahšie spraviť na ľudí pozitívny dojem. Napríklad jedna z analýz ukázala, že sa takíto ľudia zvyknú dostávať na vyššie pozície v právnických firmách. Pozorovať sa to dá tiež v škole, kde môžu mať deti s jednoduchšie vysloviteľnými menami u učiteľov výhodu pred tými s komplikovanými menami.

6. Ženy s mužsky znejúcimi menami majú väčší úspech v právnickej kariére.
Toto zistenie by asi so slovenskými menami a prechyľovaním veľmi nefungovalo, ale v USA, kde o tom robili výskum, ženám v právnej oblasti pomáha mať meno, ktoré nie je jasne ženské. Ak si podľa výskumníkov žena v Severnej Karolíne zmení meno zo Sue na Bruce (99 % registrovaných voličov s menom Bruce je tam mužšského pohlavia), päťnásobne zvýši svoje šance stať sa sudkyňou.
7. Talent sám osebe nestačí, potrebujete mať aj šťastie.
Podľa takzvaného Paretovho pravidla 80:20 sa 80 % svetového majetku rozdeľuje medzi 20 % ľudí na svete. Aké faktory v tom hrajú rolu, zisťovali Alessandro Pluchino a jeho kolegovia zo sicílskej univerzity v Katánii.
Vytvorili počítačový model 40 rokov pracovného života veľkého množstva hypotetických osôb s istou dávkou talentu, ktorý definovali ako schopnosť chopiť sa "šťastných" príležitostí. Tie k nim prichádzali náhodne, rovnako ako tie nešťastné. Mieru talentu mali osoby rôznu, ale všetci začínali s rovnakým množstvom úspechu (10 jednotiek). Pri strete s nešťastnou udalosťou sa ich úspech znížil na polovicu, pri šťastnej znásobil proporčne s mierou ich talentu.
Na konci im z toho vyplynulo, že samotný talent nestačí, ak nemáte dosť šťastia. Tí najtalentovanejší zo vzorky zvyčajne nepatrili medzi tých najúspešnejších. Priemerne talentovaní ľudia s väčšou mierou šťastia sú oveľa úspešnejší než tí talentovaní, ktorí majú smolu. Najúspešnejšie boli osoby, ktoré boli talentované len mierne nad priemerom, no v živote ich postretlo najviac šťastia.
