Ak by ste svojej babke povedali, že ste svoju lásku stretli cez appku na svojom smartfóne, pravdepodobne by nerozumela. A ak by ste jej to vysvetlili, ťukala by si na čelo.
Pre našu generáciu však nie sú zoznamovacie aplikácie ničím novým a online randenie využívame čoraz častejšie.

Pozreli sme sa preto na najznámejšie a najpoužívanejšie zoznamovacie appky na Slovensku. A toto sú úprimné recenzie.
Tinder
Tinder je najznámejšia zoznamovacia aplikácia na svete a určite máte aspoň jednu kamošku, ktorá na nej stretla svojho vysnívaného (alebo vysnívaného na jednu noc). Appka vznikla v roku 2012, na Slovensku fičí približne od roku 2014.
Tinder funguje na základe vašej polohy - v nastaveniach si môžete určiť, do akej vzdialenosti má aplikácia hľadať nových ľudí. Zobrazujú sa vám fotografie ľudí s ich krátkym popisom a vzdialenosťou od vás.
Ak sa vám páčia, potiahnete prstom doprava na srdiečko, ak nie, tak doľava na krížik. Písať si budete môcť iba v prípade, že obaja označíte, že sa navzájom tomu druhému páčite. Pri vyhľadávaní ľudí si môžete určiť ich pohlavie, vek a vzdialenosť od vás.

Výhody:
- nestane sa vám, že vás budú otravovať podivíni, o ktorých nemáte záujem
- svojim "vysvajpovaným" môžete posielať neobmedzené množstvo správ (aj v základnej verzii, za ktorú neplatíte)
- je na nej veľa Slovákov
Nevýhody:
- v chate sa nedajú posielať fotografie, čo ale môže byť aj výhodou (nie každého tešia náhodné dick-pics)
- počet „lajkov“ pre ľudí je pri základnej verzii obmedzený, keď hranicu prekonáte, musíte si objednať platenú verziu, alebo počkať 12 hodín, aby ste mohli ľudí lajkovať znova
Úprimný postreh autorky: Podľa Tinderu 95 % mužov aj žien miluje šport, nefajčí, miluje motivačné citáty, cestovanie a z pre mňa nepochopiteľného dôvodu majú v profiloch uvedenú svoju výšku. Ak sú to cudzinci v Bratislave, je 80 percentná šanca, že pracujú pre IBM. Doesn't matter, had few dates, dopadli dobre.

Badoo
Aplikácia Badoo bola založená v roku 2006 a na Slovensku vyhráva nad Tinderom najmä v menších mestách, kde ju používa viac ľudí. Funguje podobne ako Tinder, ľuďom môžete potiahnutím doprava dať „like“.
Na rozdiel od Tinderu však nemusíte čakať na to, či sa aj vy páčite im, a môžete im hneď napísať. Pri vyhľadávaní ľudí si môžete určiť ich pohlavie a vek.

Výhody:
- je na nej veľa Slovákov, najmä v menších mestách, ale nečakajte konverzácie o svetovej politike alebo jadrovej fyzike
- väčšina ľudí má v popise aj sexuálnu orientáciu, a tak hneď viete, na čom ste
- vidíte, kto je v danej chvíli online
- môžete svojvoľne meniť svoju polohu, a tak zobraziť aj ľudí v iných mestách
- ľudia vám môžu posielať fotky až po tom, čo im odpíšete na prvú správu (takže keď cítite, že s týmto úchylom sa nechcete baviť, jednoducho mu neodpíšete a on vám nepošle dick-pic)
Nevýhody:
- môžu vás otravovať aj ľudia, o ktorých neprejavíte žiaden záujem (a aj to vo veľkom robia)
- na vami zadaný email vám aplikácia neustále posiela informácie o tom, kto si pozrel váš profil a komu sa páčite, čo začne byť otravné
- je tu veľa ľudí, ktorí sa nechcú zoznámiť, ale ponúkajú pofidérne pracovné ponuky a iné služby
- nemôžete nastavovať presnú vzdialenosť od vás
Úprimný postreh autorky: Vďaka zapnutému Badoo v mojom malom rodnom meste už viem, ktoré baby boli celý ten čas tiež bi alebo lesby. Rande som cez Badoo nemala, ale zato mám plnú schránku spamu o tom, kto sa so mnou chce porozprávať (občas to pomáha pri PMS, keď máte sebavedomie na bode mrazu).
A jedno milé dievča ma stihlo označiť za zbabelú pseudointelektuálku, ktorá píše nenávistné články, len si to kvôli zachovaniu svojho imidžu neprizná. Ňuňu.

Pokec
Pokec si pamätáme najmä vďaka trápnym nickom, ku ktorým sa dnes nepriznávame, divným veciam v profile a četovaním na "ploche".
Pokec vznikol v roku 1999 ako četovacia služba, a v roku 2010 sa dočkal aj mobilnej aplikácie. Priamo na zoznamovanie slúži záložka Stretko.
Funguje podobne ako Badoo – zobrazí vám fotku a meno používateľa. Môžete označiť, že sa vám páči, alebo mu rovno napísať správu. Pri vyhľadávaní ľudí si môžete určiť ich pohlavie, vek a vzdialenosť od vás.
Výhody:
- je na nej veľa Slovákov, najmä v menších mestách
- vidíte, kto je v danej chvíli online
- môžete svojvoľne meniť svoju polohu, a tak zobraziť aj ľudí v iných mestách
Nevýhody:
- nemôžete nastavovať presnú vzdialenosť od vás
- Pokec je dlhé roky známy tým, že vás môžu skontaktovať rôzne pochybné individuá, ktoré ponúkajú zvláštne pracovné ponuky a lákajú vás na sex
Úprimný postreh autorky: Ak niekedy budete ľutovať, že vaša puberta je už preč a ste starí, zapnite si Pokec. Hneď vás to prejde.

Twoo
Twoo ľudia používajú od roku 2011 a funguje podobne ako Badoo – ľuďom môžete dávať označenia, že sa vám páčia, môžete im však písať aj bez toho, aby ste sa vy páčili im. Pri vyhľadávaní ľudí si môžete určiť ich pohlavie, vek a vzdialenosť, ale aj rôzne ďalšie špecifikácie (či pijú, fajčia, vzdelanie, etnikum, deti, orientácia, výška, farba vlasov a podobne).
Výhody:
- jednoduché a jasné ovládanie
- veľa filtrov, podľa ktorých môžete bližšie špecifikovať, koho hľadáte
- môžete svojvoľne meniť svoju polohu a tak zobraziť aj ľudí v iných mestách
- je na nej veľa Slovákov, najmä v menších mestách
Nevýhody:
- môžu vás otravovať aj ľudia, o ktorých neprejavíte žiaden záujem
Úprimný postreh autorky: Na to, koľko je tu Slovákov, som nezažila žiadne návrhy na sex ani otravné správy, takže za mňa dobré.

Blindr
Blindr je slovenská zoznamka, ktorá vznikla v roku 2014. Jej cieľom bolo dať ľudí dokopy na základe ich charakterov a nie vzhľadu – svoju fotografiu ste mohli tomu druhému odhaliť až po nejakom čase, keď ste to sami uznali za vhodné. Tak to funguje aj dnes, ak v aplikácii objavíte záložku Rande na slepo.
V ňom si môžete nastaviť pohlavie, vek a vzdialenosť človeka, s ktorým chcete mať virtuálne rande. Ak záložku Rande na slepo nenájdete (nečudovali by sme sa pre obrovské množstvo spamu a reklamy), zavalia vás sexuálne návrhy, ktoré ľudia píšu do diskusných tém a priamo vám do správ.
Výhody:
- koncept zoznámenia „naslepo“ nemá zlú myšlienku, núti vás sústrediť sa na dôležitejšie veci ako je vzhľad a snažíte sa človeka bližšie spoznať
Nevýhody:
- keďže je to rande „naslepo“, nikdy neviete, či človek na druhej strane je ten, za koho sa vydáva
- aplikácia je neprehľadná, pomohlo by jej, keby sa zamerala len na Rande na slepo a nesnažila sa so seba urobiť druhý Pokec
- veľa otravnej reklamy a spamu, ktorý pri používaní aplikácie naozaj prekáža
- veľa otravných ľudí (za minútu, počas ktorej sme na aplikácii nič nerobili, nám prišli mimo Rande na slepo tri návrhy na sex)
Úprimný postreh autorky: Rande na slepo je fajn, lebo sú to naozaj zmysluplné a intelektuálne obohacujúce konverzácie. A zvyšok appky? Chýbajú jej dve veci - možnosť zablokovať reklamy a možnosť zablokovať ľudí, ktorí sa s vami snažia nadviazať kontakt mimo Rande na slepo.

MeetMe
MeetMe vám oproti Tinderu a Badoo zaberie o dosť viac času, kým vôbec pochopíte, čo tam máte robiť. Pod záložkou „Meet“ nájdete všetkých ľudí, ktorí aplikáciu používajú (môžete ich preriediť cez filtre ako vek, orientácia či pohlavie). Ak sa vám páčia, kliknutím na „Say hi!“ im systém automaticky pošle správu „Ahoj“, ktorá začne konverzáciu.
Pod záložkou „Matches“ môžete tak ako na Tindri označovať, kto sa vám páči. Nevieme však, načo je to dobré, keďže sa s ľuďmi môžete rovno skontaktovať v už spomínanej záložke „Meet“.
Výhody:
- nemusíte premýšľať nad prvou správou, ktorú človeku pošlete – systém to za vás vyrieši slovom „Ahoj“
Nevýhody:
- je na nej málo ľudí zo Slovenska, v Bratislave vám nájde väčšinou ľudí z Viedne
- oproti ostatným aplikáciám pomerne zložité ovládanie
- môžu vás otravovať aj ľudia, o ktorých neprejavíte žiaden záujem
Úprimný postreh autorky: Ľudia sú buď nudní alebo otravní. Nič medzi tým neexistuje.

SayHi!
Aplikácia SayHi! má oproti MeetMe jednoduchšie ovládanie, ľudí nájdete podľa toho, aké určíte pohlavie, vzdialenosť a to, kedy naposledy boli online. Neexistujú tu žiadne vzájomné označenia páči sa mi, jednoducho len kliknete na profil a môžete chatovať.
Výhody:
- jednoduché ovládanie
Nevýhody:
- je na nej málo ľudí zo Slovenska, v Bratislave vám nájde väčšinou ľudí z Viedne
Úprimný postreh autorky: Ľudia sú nudní a otravní, ale aspoň si idú za tým, čo chcú. Aj keď neviem, či je to v tomto prípade pozitívum.

Hater
Kreatívnejšia ako všetky ostatné je aplikácia Hater, ktorá vám nájde ideálneho partnera podľa toho, čo obaja nenávidíte. Po nainštalovaní sa nedostanete k profilom ľudí, musíte najskôr označiť, či veci, ktoré vám aplikácia ponúkne, máte alebo nemáte radi (napríklad teplo, spotené podpazušie, pizzu, filmy či sex v sprche).
Na základe toho vám aplikácia zobrazí ľudí, s ktorými máte v nenávidených veciach najväčšiu zhodu. Pri vyhľadávaní ľudí si môžete určiť ich pohlavie, vek a vzdialenosť.

Výhody:
- kreatívna aplikácia, ktorá konečne prináša niečo nové
- pri hodnotení vecí sa zabavíte
Nevýhody:
- pomerne málo ľudí zo Slovenska
- ľuďom môžete poslať len tri správy za 12 hodín
- môžu vás otravovať aj ľudia, o ktorých neprejavíte žiaden záujem
Úprimný postreh autorky: Rande žiadne, ale vďaka tejto appke som zistila, že nenávidím ešte viac vecí, než som si pôvodne myslela.

Grindr
Grindr je zoznamovacia aplikácia pre gayov a bisexuálov. Vznikla v roku 2009 a rozšírená je aj na Slovensku.
Používateľom môžete písať bez toho, aby ste navzájom označili, že sa jeden druhému páčite. Okrem chatu môžete pri prezeraní profilov kliknúť na ikony Looking, Hot a Friendly, čím dáte najavo, či a ako sa vám daný človek páči.
Výhody:
- s ľuďmi si môžete písať aj bez profilovej fotky, nemusíte sa tak báť, že niekto z vášho okolia zistí vašu orientáciu
- pri vyhľadávaní môžete využiť viaceré filtre – vek, vzhľad a to, či ľudia hľadajú chat, rande, priateľstvo, vzťah či sex
- je na nej pomerne dosť Slovákov
Nevýhody:
- do správ často chodí spam a novinky o živote v gay komunite, o ktoré však nemusí mať každý záujem
- môžu vás otravovať aj ľudia, o ktorých neprejavíte žiaden záujem
Úprimný postreh autorky článku: Keby som bola gay, vedela by som si vybrať.

HER
Rovnako ako gayovia majú svoju zoznamovaciu aplikáciu aj LGBTI ženy. Volá sa HER a na trhu je od roku 2013. Funguje podobne ako Tinder – chatovať môžete len po tom, čo obe označíte, že sa jedna druhej páčite.
Ak sa jedna druhej po vzájomnom „lajknutí“ neozvete, aplikácia sa to pokúsi vyriešiť za vás a do chatu pošle obom otázku, aby prelomila ľady.
Výhody:
- je na nej pomerne dosť Sloveniek
- ak neviete, ako začať konverzáciu, aplikácia to vybaví za vás
Nevýhody:
- profil pozostáva len z mena a fotiek, nedá sa doň písať text
- aplikácia často zobrazuje aj profily, ktoré ste už predtým lajkli alebo označili, že nemáte záujem
- v chate sa síce na prvý pohľad dajú posielať aj fotky, ale často to nefunguje
Úprimný postreh autorky: Hoci sa to HER snaží hrať na "Tinder pre LGBT ženy", o dosť zaostáva. Keď ju používate dlhšie, začnú vám vadiť bugy a chyby, ktoré nevyriešia ani aktualizácie. Na druhej strane, otázky, ktoré obom posiela appka, sú omnoho lepšie ako smalltalky v štýle "Aký si mala deň". Aj tak však u mňa vyhráva Tinder.

+ BONUS: Ak sa s frajerkou/frajerom nudíte
Ak vás nudí stereotyp vo vzťahu, alebo len máte chuť experimentovať, stiahnuť si môžete aj trochu iné aplikácie. Tieto tri vám napríklad nájdu partnera/partnerov na skupinový sex, skupinový vzťah alebo čokoľvek, v čom bude zapletených viac ľudí ako dvaja.
Všetky tri sú založené na tom, že si profily môžu založiť jednotlivci aj páry. Následne si môžete vyfiltrovať, či hľadáte pár alebo len jednotlivcov - a keď si stiahnete všetky tri appky, zaručene sa vám niekoho nájsť podarí. Prekvapivé je, že ak by ste čakali, že na týchto aplikáciách dostanete viac nevyžiadaných dick-pic-ov ako na "klasických", ste na omyle.
Takisto platí, že tu ľudia nehľadajú len sex v trojici, ale aj priateľstvo či kamarátov, ktorí majú otvorenú myseľ a sú bez predsudkov.

3Fun
Čo sa týka funkčnosti aplikácie, jednoznačne vyhráva 3Fun. Výhodou a zároveň nevýhodou je, že sa s ľuďmi nemusíte označiť lajkom, aby ste im mohli napísať. Chat funguje bez problémov, aj tak to však väčšinou znova skončí WhatsAppom alebo Facebookom.
Oproti ďalším dvom aplikáciám má 3Fun tú výhodu, že môžete vidieť, kto vás lajkol aj bez toho, aby ste platili za premium verziu. Výhodou je aj to, že hoci profilovú fotku môžete mať hocijakú, aplikáciu môžete používať len vtedy, ak si profil verifikujete - postačí na to jedna selfie so zdvihnutým palcom, ktorá sa však nikomu inému nezobrazí.

Feeld
Feeld vznikol v roku 2014 pod názvom 3nder. Na to, aby ste mohli písať ľuďom, musíte najskôr navzájom označiť, že sa jeden druhému (a tretiemu) páčite.
Jediné, čo sa aplikácii dá vytknúť, je totálne odfláknutý chat. Ten často mrzne, neposiela správy a preto to väčšinou končí tak, že ak si s ľuďmi po pár správach rozumiete, prejdete na WhatsApp alebo Facebook.

3Somer
3Somer by sme odporúčali len v prípade, ak na zvyšných dvoch appkách nenájdete to, čo hľadáte. Aplikácia totiž často mrzne, kazia sa aj filtre pri vyhľadávaní, a možno práve preto tu nie je až tak veľa ľudí. Na spojenie sa nemusíte navzájom "lajknúť", možete písať komukoľvek.

