Viete si predstaviť svet, v ktorom je skupina žien využívaná len na plodenie detí? V Gileáde totiž táto schopnosť ostala už len niektorým, a tie používajú vyššie postavené rodiny ako Služobníčky. Jednou z nich je aj Fredova (Offred), vlastným menom June. Jej mrazivý príbeh je spracovaný aj v podobe skvelého seriálu, ktorému práve postupne vychádza druhá séria.
Na Slovensku vyšla kniha Margaret Atwood v novej podobe, ktorá si zalúži miesto na poličke každého fanúšika príbehu, preto sme ju vyberali aj ako knihu mesiaca v Knižnom klube Fičí.
Výraz populizmus počujeme v súčasnosti veľmi často, čo presne však znamená? Nemecký politológ Jan-Werner Müller sa vo svojej eseji snaží túto otázku zodpovedať a jasne zadefinovať význam spomínaného pojmu.
V knihe vysvetľuje, kto je vlastne populista, ako sa proti populizmu dá brániť (a tiež ako to nerobiť). Hovorí, že populista je človek, ktorý tvrdí, že jedine on a jeho hnutie zastupuje ľud, a od tejto základnej myšlienky sa odvíja aj jeho vysvetlenie rozdielu medzi populizmom a demokraciou. Počas čítania knihy si, bohužiaľ, neraz spomeniete aj na súčasnú situáciu na Slovensku.
Daniela Majlinga možno poznáte ako autora komiksu Rudo, ktorý je plný čierneho a absurdného humoru. Jeho druhá kniha Ruzká klazika je zbierkou fejkových poviedok, ktoré parodujú klasickú ruskú literatúru.
Nevyhýba sa vážnym témam ako je nešťastná láska či otázky života a smrti, ale (ako sa to od autora Ruda dalo čakať) je cynická, tragikomická, miestami nechutná a v neposlednom rade veľmi zábavná. Obálka navyše pripomína ruské romány, ktoré sa možno nájdu aj na poličkách u vašich starých rodičov.
Keď v roku 1989 začali študenti protestovať na pekinskom námestí Tchien-an-men, básnik a spisovateľ Liao I-Wu sa najprv nezapájal a neveril, že by on sám mohol situáciu nejako ovplyvniť. Krvavé potlačenie protestov v júni toho istého roku však spôsobilo v jeho živote zlom a rozhodol sa konať. Napísal protestnú báseň Masaker, ktorá sa v prepisoch aj na nahratých kazetách začala rýchlo šíriť medzi ľuďmi.
Liao I-Wu kvôli tejto básni skončil na štyri roky vo väzení, kde prvýkrát začal písať knihu Pre jednu a sto piesní. Knihu o čase, ktorý strávil vo väzení, písal až tri razy, kým sa mu ju po vyše dvadsiatich rokoch podarilo vydať. Od roku 2011 žije spisovateľ v exile v Nemecku a čoskoro v rámci knižného festivalu BRaK navštívi Slovensko.
Píše sa rok 1989. Noah Keller je 11-ročný chlapec s obyčajným životom, ktorý chodí do školy a rád hrá futbal. Keď poňho v piatok po škole prídu rodičia na neznámom aute a odvezú sa rovno na letisko, vôbec nerozumie, čo sa deje.
Rodičia mu vysvetlia, že idú do Východného Nemecka, kde jeho mama ide robiť výskum v oblasti rečových porúch. Aj Noah jednou trpí - zajakáva sa. V skutočnosti sa dokonca ani nevolá Noah a nemá jedenásť. Čo všetko mu ešte jeho rodičia taja?
Kniha je určená starším deťom, číta sa však veľmi dobre a oboznámi mladých čitateľov s tým, ako to vyzeralo vo Východnom Nemecku v období pred pádom železnej opony.
Investigatívny novinár Patrick Cornwall by mal v Paríži pracovať na reportáži o obchodovaní s ľuďmi v Európe, jeho tehotná manželka Ally sa s ním však nevie spojiť. Rozhodne sa preto vydať po jeho stopách a zistiť, čo robil pred zmiznutím. Dozvedá sa čím ďalej tým viac o modernom otroctve a obchodovaním s ľuďmi, pričom sa sama dostáva do nebezpečenstva.
Eliza je plachá stredoškoláčka, ktorá stojí za megaúspešným webovým komiksom Monstrous Sea. Venuje mu všetok svoj voľný čas a vďaka predávaniu merchu súvisiaceho s ním nemá núdzu ani o peniaze. O tejto jej tajnej identite nevie nikto, ani jej rodičia. Keď však do jej školy začne chodiť nový chlapec, ktorý je náhodou najúspešnejším autorom fanfiction pre jej komiks, ocitá sa pred dilemou, čo mu má prezradiť, kým v skutočnosti je.
Podobne ako pri knihe Vymyslela som si ťa od rovnakej autorky, ani teraz nejde o typickú knižku pre mladých dospelých. Má mnoho vrstiev - je o fanúšikovských komunitách, umení a živote na internete, ale tiež o duševnom zdraví a vzťahoch medzi tínedžermi a ich rodičmi.
Kórejčanka Jonghje je v každom smere veľmi priemerná žena, napokon, práve to na nej jej manžela najviac zaujalo, keď sa zoznámili. Jedného dňa sa však zobudí z hrozného sna, po ktorom sa rozhodne prestať jesť mäso. Jej manžel ani rodina toto radikálne rozhodnutie, ktoré zmení celý jej život, nevedia pochopiť.
Nenechajte sa zmýliť názvom, táto kniha nie je o vegetariánstve, ale skôr o popieraní svojej individuality a vzopretí sa spoločenským normám. Útla knižka je rozdelená na tri časti, v ktorých príbeh Jonghje vidíme z pohľadu jej manžela, jej švagra a jej sestry, nikdy nie z pohľadu samotnej vegetariánky. O tom, či si Vegetariánka podľa vás zaslúži hype, ktorý okolo nej bol, sa musíte rozhodnúť sami.
Lolita od ruského spisovateľa Vladimira Nabokova právom patrí medzi najkontroverznejšie knihy na svete. Trvalo dva roky, kým Nabokov našiel vydavateľa pre román o mužovi posadnutom školáčkou Dolores. Nakoniec vyšiel vo francúzskom vydavateľstve Olympia Press, o niekoľko mesiacov ho však v krajine zakázali.
Rozprávačom príbehu je Humbert Humbert, muž v strednom veku, ktorý sa zaľúbi do 12-ročnej dcéry svojej domácej, ktorú volá Lolita. Humbert je však nespoľahlivým rozprávačom, čitateľ preto musí dávať veľký pozor, aby sa ním nenechal pomýliť. Kniha sa vyznačuje kvetnatou prózou, ktorá nemusí sadnúť každému.
Fanúšikom krimi a thrillerov asi Gillian Flynn netreba predstavovať. Okrem románov Stratené dievča, Temné miesta a Ostré predmety, jej v slovenčine vyšla aj kniha Predtucha. Ide o mysterióznu poviedku, ktorú pôvodne napísala pre antológiu Podvodníci.
Krátka, ale napínavá poviedka hovorí o podvodníčke Nerdy, ktorá sa živí ako jasnovidka. Keď ju navštívi Susan, ktorá si je istá, že v jej viktoriánskom dome straší, Nerdy vidí príležitosť zarobiť si, preto súhlasí, že dom očistí od duchov. Po tom, ako v dome stretne Susaninho nevlastného syna Milesa, však začne pochybovať o tom, v čom je skutočne problém.