Bratislavu a Viedeň delí len približne 70 kilometrov, no viac než toľko miest v rebríčku Mercer Quality of Living, ktorý spoločnosť Mercer zostavuje už dvadsať rokov. Hodnotí v ňom kvalitu života vo viac než 230 mestách, pričom sa sústreďuje na ľudí, ktorí sa do týchto miest sťahujú za prácou (volajú sa aj "expati").
Ich rebríček má pomáhať medzinárodným firmám vyhodnotiť rozdiely medzi rôznymi mestami, do ktorých posielajú pracovať svojich zamestnancov, napríklad keď zvažujú otvorenie novej pobočky.
Viedeň kraľuje tohtoročnému rebríčku, no na vrchole je už deviatykrát v rade.
Najlepšie obstáli mestá západnej Európy, ktoré dominujú prvej dvadsiatke. Okrem nich sa tam však objavujú aj mestá z Kanady či Austrácie a Nového Zélandu. Švajčiarsko a Nemecko si v top 10 uchmatli až po tri priečky:
1. Viedeň (Rakúsko)
2. Zürich (Švajčiarsko)
3. Auckland (Nový Zéland)
4. Mníchov (Nemecko)
5. Vancouver (Kanada)
6. Düsseldorf (Nemecko)
7. Frankfurt (Nemecko)
8. Ženeva (Švajčiarko)
9. Kodaň (Dánsko)
10. Bazilej (Švajčiarsko)

Bratislavu nájdete až na 80. mieste rebríčka.
Praha je pred nami na 69. priečke, Budapešť na 76. mieste. Tesne sme predbehli Varšavu (82.) a máme výrazný náskok pred Kyjevom, ktorý skončil až v druhej polovici tabuľky na 173. mieste.
Pozitívne však je, že za 20 rokov, počas ktorých spoločnosť tvorí rebríček, sa životný štandard v Bratislave zvyšil o 19,1 %, čo je po Sarajeve druhý najvyšší nárast v rámci európskych krajín, ale aj celkovo spomedzi všetkých krajín porovnávaných v rokoch 1998 a 2018.
Stále však máme obrovský náskok pred mestami v rozvojových krajinách, ktoré sa ocitli na tom horšom konci rebríčka.
Keby vás pracovne poslali do týchto miest, môžete to brať ako za trest:
222. Conakry (Guninejská republika)
223. Kinshasa (Konžská demokratická republika)
224. Brazzaville (Kongo)
225. Damašk (Sýria)
226. N'Djamena (Čad)
227. Khartoum (Sudán)
228. Port au Prince (Haiti)
229. Sana'a (Jemen)
230. Bangui (Stredoafrická republika)
231. Bagdad (Irak)
Mestá sa v prieskume hodnotia podľa 39 rôznych faktorov, ktoré sú rozdelené do 10 rôznych kategórií: Politické a sociálne prostredie, ekonomické prostredie, spoločensko-kultúrne prostredie, medicínske a zdravotné hľadisko, školy a vzdelávanie, verejné služby a doprava, možnosti rekreácie, spotrebiteľské možnosti, bývanie a prírodné podmienky.
