Stopy drog na prstoch môžu mať aj ľudia, ktorí sa ich nikdy v živote nedotkli

Umývajte si ruky poriadne.

(Zdroj: images.pexels.com)

Hoci tomu Andrej Danko nechce veriť, drogy sú v spoločnosti pomerne rozšírená vec a kto chce, nájde si k nim cestu, aj keď sú nelegálne.

Aj preto sa vám stopové množstvá z nich môžu dostať na prsty bez toho, aby ste niekedy nejakú drogu čo i len videli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukázala to nová štúdia, pri ktorej výskumníci z University of Surrey našli stopové množstvá kokaínu na prstoch ľudí, ktorí sa drog nikdy nedotkli. Takýchto prípadov bolo okolo 13 %. U jedného percenta sa objavila dokonca aj substancia spájaná s heroínom.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumníci sa snažili otestovať, či sa stopy drog môžu prenášať aj prostredím. Požiadali ľudí, ktorí s drogami nemajú nič spoločné, aby si potriasli rukou s užívateľmi drog. To ukázalo, že je to jeden zo spôsobov, ako sa drogy môžu šíriť prostredím.

"Verte či nie, kokaín je veľmi bežný kontaminat prostredia," hovorí pre Bussiness Insider Melanie Bailey, jedna z autorov štúdie, ktorá na univerzite vyučuje forenznú analýzu: "Je známe, že je prítomný na mnohých bankovkách. Aj tak nás však prekvapilo, že sme ho zaznamenali v tak veľa z našich vzoriek odtlačkov."

v roku 2011 výskum ukázal, že približne 11 % bankoviek je kontaminovaných kokaínom. Iný výskum dokonca zistil, že každá bankovka vo Veľkej Británii sa za prvé týždne, čo sa dostane do obehu, kontaminuje touto drogou.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný výskum sa robil v roku 2015 rámci Slovenska, Česka a Rakúska na bežných bankovkách a na tých z festivalov. Na bežných slovenských bankovkách je možné nájsť maximálne 1940 ng, teda 0,00194 mg kokaínu. Na bankovkách z festivalov na Slovensku však výskumníci pozorovali zvýšený výskyt stop metamfetamínov (maximálne 4660 ng na bankovku).

Do výskumu Univesity of Surrey zapojili aj užívateľov drog, aby mohli vytvoriť forenzné vzorky odtlačkov, ktoré by pomohli rozlišovať medzi kontamináciou prostredím a skutočným užívaním drog. Ľudia, ktorí drogy neberú, majú ich stopy len na pokožke, kým užívatelia vylučujú rôzne substancie svojím potom.

Prečítajte si tiež: Pozornosť internetu upútal biely predmet, ktorý vypadol z vrecka novému premiérovi Pellegrinimu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu