Pred týždňom ich na Námestie SNP prišlo viac ako 50-tisíc a rozvášnené davy podľa všetkého neupokojilo ani vytvorenie novej vlády pod vedením Petra Pellegriniho.
Vo štvrtok organizátori zrušili ohlásený protest Za slušné Slovensko a ľudí to rozdelilo na dva tábory. Časť z nich organizátorov chápala, no druhú časť ich rozhodnutie nahnevalo. Začali teda vymýšľať alternatívy, ako aj tak ísť vyjadriť svoju nespokojnosť.

Už predtým mala iniciatíva študentov "Nie je nám to jedno" naplánovaný Tichý pochod študentov, keď pred samotným protestom chceli ísť zo Šafárikovho námestia zapáliť sviečky za Jána a Martinu na Námestie SNP. Z tejto udalosti sa však zrazu stala hlavná akcia, ku ktorej sa chystá pridať aj množstvo neštudentov, ktorí mali v pláne ísť na pôvodný protest.
Študenti v iniciatíve pochádzajú z týchto univerzít: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Ekonomická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita, Univerzita Cyrila a Metoda v Nitre, Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií, Paneurópska vysoká škola v Bratislave, Slovenská zdravotnícka univerzita. Podporujú ich aj Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Prešove, Akadémia umení v Banskej Bystrici a Janáčkova akadémia múzických umení v Brne.

Do iniciatívy sa zapojil aj Timotej Lauko, študent 4. ročníka politológie na Univerzite Komenského. Aj keď má so svojimi kolegami momentálne množstvo práce zo zabezpečovaním akcie, stihol nám odpovedať na niekoľko otázok.
Ako ste prežívali štvrtok, keď sa v priebehu niekoľkých hodín zmenil váš pôvodne malý pochod na akciu, kde môže prísť niekoľko tisíc ľudí?
Prvým momentom bolo prekvapenie. Pochopili sme, že nastala kritická situácia v tom, že veľa ľudí začalo byť nahnevaných, chceli ísť tak či tak a začali vznikať rôzne, až nebezpečné iniciatívy. Začali sme si uvedomovať vážnosť situácie, že sme sa dostali do centra diania.
Teraz je dôležité nejako to ustáť. Snažíme sa riešiť hlavne bezpečnosť. Spolupracujeme aj s mestom a políciou, je to nahlásené.
Ako vlastne vznikla vaša akcia? Bola to podpora pôvodného protestu Za slušné Slovensko?
Naša iniciatíva "Nie je nám to jedno" vznikla tak, že sa študenti jednotlivých univerzít počas pochodov zmobilizovali a vystupovali ako študenti tých univerzít. My sme sa ich rozhodli spojiť a vytvoriť nejakú študentskú iniciatívu. Naším prvotným cieľom nie sú a ani neboli protesty alebo to, že sa na nich zúčastníme. Náš cieľ je dlhodobý – vytvoriť študentskú iniciatívu, ktorá sa snaží zaznieť v spoločnosti, hovoriť o pozitívnych veciach, ktoré chceme zmeniť, byť aktívnymi v spoločnosti a poukazovať na to, ako naša spoločnosť funguje.
Na základe toho sme sa ako iniciatíva rozhodli zapojiť takým spôsobom, že v piatok ukážeme, že študenti sú jednotní, a spoločne pôjdeme zo Šafárikovho námestia na Námestie SNP, kde mal byť pôvodne protest Za slušné Slovensko. Nechceli sme nijako klásť požiadavky ani nič podobné.
Keď vo štvrtok organizátori odvolali protest Za slušné Slovensko, hľadali sme nejakú formu, ako to transformovať, a rozhodli sme sa pre tento náš pochod, ktorý má byť tichý a slušný. Pôjdeme zo Šafárikovho námestia na Námestie SNP, kde zapálime sviečky na pamiatku Jána a Martiny, a tým vyjadríme náš postoj. V piatok to nebude protest, bude to tichý pochod.
Chceme ukázať, že my – študenti – tu sme a naďalej budeme aktívni. Chceme hovoriť o tom, v akej krajine žijeme, aký tu je systém, ako funguje školstvo, akú máme v tomto štáte budúcnosť. Ako študenti vystupujeme sami za seba.

Po zrušení pôvodného protestu sa na váš pochod chystá veľa ľudí, aj takých, ktorí nie sú študenti. Rátate s takouto situáciou? Ako sa na ňu pripravujete?
Samozrejme, citlivo vnímame, že situácia, ktorá teraz vznikla, je problematická v tom zmysle, že veľa ľudí je nespokojných s tým, že sa piatkový protest zrušil. Ďalej sú tu aj iné subjekty, ktoré sa snažia túto situáciu využiť.
Aj vás niekto kontaktoval, že by sa k vám chcel pridať?
Momentálne nás kontaktujú rôzni ľudia, ktorí sa chcú nejakým spôsobom pridať. Samozrejme, všetko to rázne odmietame. S nikým nespolupracujeme a ideme čisto za nás, študentov, a za našu iniciatívu.

Koľko vás je v tíme?
V užšom tíme nás je okolo 15 – 20 ľudí z viacerých univerzít, no za nimi sú ďalší ľudia, ktorí zakladali iniciatívy na daných univerzitách.
Máte podporu aj z vedenia univerzít?
Nevystupujeme oficiálne za naše univerzity, vystupujeme za nás - študentov. Sme z rôznych univerzít, nielen z Bratislavy, ale z celého Slovenska. Aj do budúcnosti chceme byť študentský hlas, bez ohľadu na to, z akej sme univerzity. To je myšlienka toho, že sme sa spojili naprieč univerzitami.
Aj keď bratislavský protest Za slušné Slovensko odvolali, zvyšok krajiny sa rozhodol pokračovať. Pozrite si prehľad miest, kde protesty v piatok aj tak budú:
