Ste na Slovensku šťastní?
Ak nie, možno by ste mali zvážiť sťahovanie na sever. V najnovšom "World Happiness Report", čiže Správe o šťastí vo svete, obsadilo 1. priečku medzi 156 hodnotenými Fínsko, v tesnom závese s ďalšími škandinávskymi krajinami. Hoci na vrchole vystriedalo Nórsko, ktoré je teraz druhé, celková top 10 sa okrem prehádzaného poradia od poslednej správy nezmenila. Najšťastnejšie sa ľudia cítia v týchto krajinách:
- Fínsko
- Nórsko
- Dánsko
- Island
- Švajčiarsko
- Holandsko
- Kanada
- Nový zéland
- Švédsko
- Austrália

Slovensko sa umiestnilo na 39. mieste, čiže v prvej tretine celkového rebríčka.
Z našich susedov nás predbehlo Rakúsko (12.), Česko (21.). Naopak tesne zaostáva Poľsko (42.), výraznejšie Maďarsko (69.) a Ukrajina (138.). Tá sa nachádza takmer na chvoste tabuľky.
Zmena v šťastí Slovákov je pritom oproti prieskumom z rokov 2008-2010 len nepatrná, sme šťastnejší viac-menej len v rámci štatistickej chyby.
Pozitívne je, že od roku 2000 nám podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vzrástla očakávaná dĺžka života z 64,9 na 68,1 rokov. Najvyššia je v Japonsku, kde sa v priemere ľudia dožívajú 74,9 rokov.

Čo je však pre Slovensko menej lichotivé, je umiestnenie medzi 29 krajinami, ktoré najmenej akceptujú migrantov.
V tejto spoločnosti sa ocitli aj všetky naše susediace krajiny okrem Rakúska, ktoré je najšťastnejšou krajinou v našom regióne. Najhoršie sú na tom Egypt, Irak a Bielorusko. Celkovo je naladenie proti migrantom najvýraznejšie vo východnej Európe a na Balkáne.
Správu zverejnila Sieť na hľadanie riešení na dosiahnutie udržateľného rozvoja Organizácie spojených národov. Vypracovali ju na základe Gallupových medzinárodných prieskumov, vykonaných v rokoch 2015 - 2017 na tisícoch ľudí.
Poradie v rebríčku určovalo 6 faktorov, ktoré opýtaní hodnotili v svojej krajine na 10-stupňovej škále:
- HDP na obyvateľa
- sociálna podpora
- očakávaná dĺžka života
- sloboda robiť životné rozhodnutia
- veľkodušnosť
- vnímanie korupcie
