Aj keď si oslavy medzinárodného dňa žien mnohí ešte stále spájajú s minulým režimom, červenými karafiátmi a mužmi, ktorí sa na počesť žien opíjajú, história tohto sviatku siaha ďalej.

Už v polovici 19. storočia v uliciach New Yorku protestovali zamestnankyne textilných tovární za lepšie pracovné podmienky. Protesty sa zopakovali a zosilneli v roku 1908, keď krajčírky v New Yorku znovu vyšli do ulíc bojovať za svoje práva. O dva roky na to sviatok uznali na medzinárodnej konferencii žien v Kodani ako deň boja žien za svoje práva a jeho oslavu stanovili na 8. marec. V roku 1975 ho uznala a začala oslavovať aj OSN.
Na Slovensku máme množstvo šikovných žien, ktoré zobrali svoj život do vlastných rúk a môžu vás inšpirovať k tomu, aby ste si išli za svojimi snami.
Vybrali sme príbehy úspešných Sloveniek, o ktorých sme v nedávnej minulosti písali:
1. Michaela Slaninková
Michaela vyštudovala aplikovanú informatiku a k výrobe zápisníkov sa dostala práve vďaka škole. Ručne robené zápisníky začala vyrábať v roku 2012.
Keď sa pripravovala na záverečné bakalárske skúšky, povedala si, že si cez leto za odmenu za úspešne zvládnuté skúškové vyrobí zápisník. Postupne sa výrobou zápisníkov začala živiť, doteraz ich vyrobila vyše 700.


2. Zuzana Kedroňová
Zuzana po vyštudovaní VŠMU skúsila viacero zamestnaní. Pracovala ako návrhárka pre Bepon či "sales" pre Calvina Kleina a Tommyho Hilfigera, teraz učí výtvarnú v škole.
Popri tom však má vlastnú značku svadobných šiat Yoora Studio. Ide o ekologické a udržateľné svadobné šaty, ktoré sama aj šije.


3. Zuzana Štelbaská
Dramaturgička relácie Reflex a autorka kníh pre deti a mládež Zuzana Štelbaská napísala dokopy deväť kníh. Tento rok jej vyšli dve nové knihy pre mládež. Ako vznikajú nám prezradila v rozhovore.


4. Andrea Kubasová
V piatom ročníku Andrea opustila štúdium verejnej správy, aby sa mohla venovať pečeniu. Do liptovských kaviarní sa jej vďaka tomu podarilo priniesť netradičné koláče.
Už si tam ľudia nepochutnávajú len na klasických doboškách a punčových rezoch, nájdu tam aj cheesecaky či koláče s čerstvým ovocím. Okrem toho, že jej zákusky nájdete v kaviarniach, pečie Andrea aj narodeninové a svadobné torty.


5. Veronika Elekaničová
Veronika sa počas študijného pobytu vo Francúzsku zamilovala do crêpes - tenkých francúszskych palaciniek, ktoré jej po návrate na Slovensko chýbali. Aj keď nemala skúsenosti s gastrobiznisom, rozhodla sa otvoriť si v Bratislave palacinkáreň.
Chutné slané aj sladké palacinky sa tu podávajú v kornútku. Bratislavskí hladoši si tento koncept okamžite obľúbili.


6. Soňa Vidiečanová a Katarína Kobušová
Značku spodnej bielizne Créeme, ktorá sa vyrába zo 100 % bavlny, založili dizajnérky Soňa a Katarína. Zoznámili sa na VŠVU a značku odštartovali vďaka úspešnej crowfundingovej kampani.
Vďaka kampani nemajú problém so zákazníkmi a Katka popri tom navyše zvláda ešte aj materstvo.


7. Lucia Kováčiková
Lucia vyštudovala keramiku na VŠVU, kde sa zároveň prvýkrát stretla s porcelánom. Svoje výtvory začala najprv predávať na portáli Sashe, jej diela sa však objavili aj na viacerých výstavách doma či v zahraničí.
Pri tvorbe používa najmä porcelán, ale aj kameninu, a snaží sa myslieť aj na životné prostredie, materiály preto recykluje. Každý jej výtvor je jedinečný, sama si vyrába modely aj formy.


Ďalšie 4 príbehy žien, ktoré aj popri podávaní cumlíkov a vymieňaní plienok stihli rozbehnúť biznis, nájdete v tomto článku:
