1. Elisabeth Asbrink: 1947
Dva roky po konci druhej svetovej vojny vládne v Európe chaos. Svet sa rozdeľuje na východ a západ a začína sa studená vojna. Švédska novinárka a spisovateľka Elisabeth Åsbrink v tejto knihe čitateľovi po mesiacoch približuje udalosti roka 1947, ktoré dodnes ovplyvňujú dianie vo svete.
Túto knihu sme vybrali ako knihu tohto mesiaca v rámci Knižného klubu Fičí. Ak sa doňho chcete zapojiť a vyhrať aprílovú knihu mesiaca, podrobnosti zistíte v tomto článku:

2. Zadie Smith: NW
Názov "NW" je odvodený od skratky názvu severozápadnej časti Londýna - North-West London - kde sa odohráva dej knihy. V kritikmi kladne prijatej knihe sa rozvíjajú osudy niekoľkých postáv, ktoré žijú v tejto chudobnej štvrti: Leah, Felixa, Keishe (ktorá sa premenovala na Natalie) a Nathana. Všetci v nej vyrástli a v dospelosti ich osudy prepletie udalosť, ktorá sa tam odohrá.
Zadie Smith je jazyková virtuózka. Pre niektorých sa táto kniha číta ťažko a pomaly, iní sú ňou nadšení. Dajte jej šancu a uvidíte, do ktorého tábora patríte.
3. Madeline L'Engle: Struny času
Detská sci-fi klasika zo 60. rokov prichádza na pulty našich kníhkupectiev. Príbeh o tínedžerke Meg, ktorá spolu so svojím bratom a kamarátom hľadá svojho otca naprieč nekonečným vesmírom, si získal srdcia mnohých mladých čitateľov.
Jeho filmová adaptácia plná hereckých hviezd dorazí do slovenských kín v apríli, je teda najvyšší čas si ju prečítať, ak ste tak ešte neurobili.
4. Alan Moore, David Lloyd: V ako Vendetta
Temný príbeh o strate slobody v totalitnom svete sa odohráva v blízkej budúcnosti vo fašistickom Anglicku. Hlavným "hrdinom" je anarchista a revolucionár "V", ktorý nosí známu masku Guya Fawkesa a snaží sa zvrhnúť fašistov a rozpútať v štáte anarchiu. Pod svoje krídla si vezme mladú ženu menom Evey, ktorú zachráni pred policajtmi.
Podľa komiksu od legendárneho Alana Moorea bol v roku 2005 natočený rovnomenný film s Natalie Portman v úlohe Evey.
5. Zuzana Štelbaská: 15-roční
Televízna dramaturgička a spisovateľka Zuzana Štelbaská je autorkou viacerých kníh pre deti a mladých dospelých. Posledná z jej trojdielnej série poviedkových kníh rozpráva príbehy zo života 15-ročných tínedžerov.
Kniha s krásnymi ilustráciami od Dany Ledl tínedžerom ukáže, že so svojimi problémami na svete nie sú sami, a dospelým pripomenie, aké je to byť pätnásťročný.

6. Tana French: In the Woods
Detektív Rob Ryan spolu so svojou partnerkou Cassie Maddox vyšetruje vraždu 12-ročnej dievčiny. Tá sa stala v lese neďaleko miesta, kde sa pred dvadsiatimi rokmi odohrala tragédia - hrali sa tu tri malé deti, z ktorých dve záhadne zmizli a už nikdy sa nenašli. Tým tretím bol detektív Rob Ryan.
Kriminálky od írskej spisovateľky Tany French nie sú typickými detektívkami. V neposlednom rade sú psychologickými sondami, ktoré rozoberajú aj motívy postáv a zložitosť ich uvažovania. Ak sa pustíte do jednej z jej kníh o policajtoch, pripravte sa na skvelé, ale miestami nie najľahšie čítanie.
7. Ben Aaronovich: Řeky Londýna
Peter Grant je obyčajný policajt, z ktorého sa po tom, ako zistí, že vie komunikovať s duchmi, stane čarodejnícky učeň. Zrazu mu tak k policajným povinnostiam pribudnú ďalšie ako napríklad zmierovanie znepriateľených miestnych božstiev či odhaľovanie nemŕtvych vrahov.
Mestská fantasy odohrávajúca sa v súčasnom Londýne poteší hlavne tých, ktorí majú radi britský humor a nadprirodzeno. Nenechajte sa však zmiasť prirovnaniami hlavného hrdinu k Harrymu Potterovi - Peter ho pripomína nanajvýš tak tým, že tiež vie čarovať.
8. Gabriel García Márquez: Sto rokov samoty
Najznámejší predstaviteľ magického realizmu, kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez, by v marci oslávil 91 rokov. Kniha Sto rokov samoty je právom považovaná za jeho veľdielo a po celom svete sa z nej predalo viac ako 30 miliónov výtlačkov.
Ak sa chystáte pustiť sa do tejto ságy, ktorá mapuje život rodiny Buendía vo fiktívnom mestečku Macondo v Kolumbii, určite si nezabudnite nakresliť ich rodokomeň. Inak sa totiž stratíte v záplave všetkých Aurelianov a Arcadiov, s ktorými sa naprieč siedmimi generáciami Buendíovcov stretnete.
9. Peter Pišťanek: Rivers of Babylon
Kniha Petra Pišťaneka sa odohráva v divokých 90. rokoch, keď sa zrazu k peniazom a moci dosali rôzni špekulanti či podnikaví ľudia bez akéhokoľvek vzdelania. Antihrdina knihy, mladý dedinčan Rácz, sa dostáva na miesto kuriča v bratislavskom hoteli, odkiaľ sa postupne vypracuje na šéfa podsvetia.
Mnohé z tém knihy zostávajú bohužiaľ aj dodnes aktuálnymi, keďže odkaz 90. rokov žije dodnes a stále vplýva na dianie v našej krajine.
10. Oliver Harris: Temné srdce Londýna
Detektív Nick Belsey je na mizine, bez domova a topí sa v dlhoch. Chce zmiznúť z krajiny a opustiť celý svoj starý život. Príležitosť urobiť to sa mu naskytne, keď niekto nahlási, že z najbohatšej londýnskej ulice Bishops Avenue zmizol milionár Alexei Devereux. Nick by najradšej pokračoval v živote s Devereuxovou identitou, nič ale nie je také ľahké, ako sa zdá.
Ak vám neprekážajú antihrdinovia a policajti, ktorí nie sú vždy len na strane spravodlivosti, túto kriminálku si užijete, musíte sa však pripraviť aj na istú dávku nereálnosti, čo sa policajnej práce týka.
