Zdá sa vám, že máte na fotkách príliš veľký nos? Prestaňte si robiť selfies

A určite preto hneď neutekajte k plastickému chirurgovi.

(Zdroj: images.pexels.com)

Plastická operácia nosa je v súčasnosti v USA treťou najčastejšie vykonávanou plastickou operáciou.

Plastickí chirurgovia však prišli na zaujímavú vec - stúpa počet ľudí, ktorí si chcú nechať urobiť plastiku tváre, aby vyzerali lepšie na selfies. Zatiaľ čo v roku 2016 zaznamenalo takúto požiadavku len 13 percent chirurgov, v roku 2017 ich už bolo 55 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Selfies totiž skresľujú to, ako vnímame svoju tvár a jej nedostatky.

Vo výskume, ktorý vyšiel v žurnáli JAMA Facial Plastic Surgery, sa plastickí chirurgovia pokúsili zistiť, o aké veľké skreslenie presne ide.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z autorov výskumu, chirurg Boris Paskhover, hovorí, že v poslednej dobe na jeho kliniku chodí veľa pacientov, ktorí si chcú nechať zmenšiť nos. Zdá sa im totiž, že na selfies vyzerá byť príliš veľký.

Podľa Paskhovera pritom v skutočnosti títo ľudia nemajú veľké nosy. "Hovorím im, váš nos nevyzerá byť veľký, môže za to skreslenie, ktoré vzniká, keď máte foťák ta blízko tváre," povedal.

Aby to dokázal, rozhodol sa spolu s ostatnými autormi vyčísliť toto skreslenie. Použili pri tom matematický model, ktorý berie do úvahy to, ako vzdialenosť medzi tvárou človeka a objektívom fotoaparátu mení črty tváre na výslednej fotke.

Zistili, že ak je foťák veľmi blízko tváre (asi 30 centimetrov), nos vyzerá byť o 30 percent väčší v porovnaní so zvyškom tváre. Pri diaľke 1,5 metra, ktorá je bežná pri fotení portrétov, to už neplatí.

SkryťVypnúť reklamu
Portrét fotený z diaľky 30 centimetrov a 1,5 metra (zdroj: JAMA Plastic Facial Surgery)Portrét fotený z diaľky 30 centimetrov a 1,5 metra (zdroj: JAMA Plastic Facial Surgery)

Za toto skreslenie môžu úplne jednoduchá vec - perspektíva.

Je to optický jav, ktorý spôsobuje, že sa nám bližšie objekty zdajú byť väčšie než tie vzdialené. Keď napríklad stojíte pred skupinou rovnako veľkých budov, tá najbližšia sa vám zdá byť väčšia, než tie vzdialenejšie, aj keď sú všetky rovnaké.

To isté sa deje pri fotkách. Keď je objektív foťáku blízko vašej tváre, váš nos je k nemu vzhľadom na zvyšok tváre najbližšie a preto vyzerá byť väčší. Keď dáte foťák od tváre ďalej, relatívna vzdialenosť medzi nosom a zvyškom tváre sa zmenší a vás nos preto vyzerá na fotke vzhľadom na zvyšok tváre proporčnejšie.

Ak sa vám teda zdá, že máte na fotkách veľký nos, netreba hneď bežať za chirurgom. Stačí sa začať fotiť z väčšej diaľky.

Prečítajte si tiež: Učiteľ z Ghany učí informatiku bez počítačov. Programy kreslí na tabuľu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu