Na Wikipedii sa objavil znevažujúci text o Jánovi Kuciakovi so šialenými konšpiráciami

Niektorí ľudia sa nezastavia pred ničím.

Hovorí sa, že o mŕtvych len v dobrom, ale podľa všetkého sú aj takí ľudia, ktorých ani tragická smrť nezastaví pred nechutným ohováraním.

Na slovenskej Wikipédii vznikol 26. februára 2018 odkaz "Ján Kuciak".

Vytvoril ho v deň, keď média informovali o smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, český používateľ Wikipedie s prezývkou Bazi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten tam pridal základné informácie o novinárovi z Aktuality.sk a dovtedy známe fakty o prípade. Nasledovalo niekoľko menších úprav, v ktorých Bazi a ďalší používatelia dopĺňali info a pridávali linky na zdroje.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Investigatívneho reportéra Jána Kuciaka zavraždili, zrejme v súvislosti s jeho prácou Čítajte 

Všetko bolo v poriadku, kým 27. februára o 12:38 neznámy používateľ z IP 78.141.71.225 nevymenil text o živote Jána Kuciaka za hanobiacu znôšku výmyslov.

Aby ste si spravili predstavu: "Narodil sa v zaostalej obci Štiavnik. Absolvoval pochybné štúdium žurnalistiky na nechvalne známej a skorumpovanej Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a na katedre žurnalistiky pokračoval vo svojom pochybnom štúdiu ako doktorand.

Pracoval okrem iného pre upadajúci denník Hospodárske noviny a následne pre pochybný a skorumpovaný propagandistický server Aktuality.sk, ktorý je známy pre svoje tendenčné a jednostranne zamerané články, pri ktorých je zrušená možnosť diskusie a občania tak nemôžu vyjadriť svoje pohoršenie a nesúhlas, s nepravdivými informáciami uvedenými v spomínaných článkoch. Na objednávku sa zameriaval na vybrané osoby s prostredia slovenskej politiky a verejného života, s úmyslom ich pošpiniť a naštŕbiť o nich verejnú mienku. Zameriaval sa najmä na neoverené podozrenia z daňových podvodov, z ktorých niektoré boli spojené s vládnucou stranou Smer premiéra Roberta Fica, za čo bol následne v tichosti finančne odmeňovaný. "

SkryťVypnúť reklamu

Iný používateľ Wikipédie si to rýchlo všimol a o 13:12 to vrátil na pôvodný faktický text, zmenený text bol označený za nepravdivý a znevažujúci. Jeho autor však podľa všetkého striehol a o 13:15 tam z rovnakej IP adresy znova nakopíroval hanobiaci text.

Neohrial sa tam dlho, lebo o 13:17 správca Pelex znovu obnovil text na správnu verziu.

Tú viacerí používatelia ešte doplnili odkazmi a informáciami, ktoré sa postupne objavili v médiách, ako aj časťou o Kuciakovej snúbenici, archeologičke Martine Kušnírovej.

Už to vyzeralo, že sa wikitroll vzdal, ale vrátil sa na ďalší deň, v stredu 28. februára o 10:49, s rovnakým textom, ale novou IP adresou 185.22.172.17.

Keď sa pokúsite tieto IP adresy vyhľadať, prvá spomínaná smeruje na Slovensko a druhá do Ruska. Nemusí to byť však žiadnym dôkazom, lebo nie je problém vygenerovať si náhodnú IP adresu smerujúcu do akejkoľvek krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv vymenil hlavný text a potom sa iná IP adresa pokúsila meniť aj linky, ktoré pôvodne smerovali na spravodajstvo viacerých slovenských a českých médií. Namiesto nich tam doplnili už na prvý pohľad pofidérne odkazy.

Rýchlo si to však všimol iný používateľ, ktorý o 11:07 obnovil správnu verziu textu i odkazov s poznámkou: "Vandalizmus a hyenizmus. Trolling nahlásim médiám a na políciu."

O 12:00 správca Pe3kZA stránku "Ján Kuciak" zamkol ako "veľmi často navštevovanú stránku", pričom úpravy a presuny sú povolené len "automaticky schváleným používateľom".

Kto môže byť za tento trolling zodpovedný?

Aj registrovaní používatelia Wikipedie sú anonymní, čiže o to ťažšie je odhaliť, kto sa môže skrývať za IP adresou. Rétorika inkriminovaného hanlivého textu však môže čosi napovedať. V texte padli obvinenia, že novinár "stalkoval a obťažoval" Mariána Kočnera, autor si vymyslel aj teóriu, že bol homosexuál a vzťah so snúbenicou len predstieral. Spochybňuje tiež vydieranie, za ktoré podal Kuciak na Kočnera trestné oznámenie.

SkryťVypnúť reklamu

S bizarným motívom homosexuality a toho, že Ján Kuciak mal prenasledovať Mariána Kočnera a mať oňho iný záujem, než odhaľovanie možných daňových podvodov, prišiel už v septembri 2017 Rudolf Vaský (v texte označený ako "známy aktivista a novinár", verejnosti známy skôr ako terč vtipov s u..kradnutým bojlerom, ktorý nakrúca nekvalitné videá a sám sa tituluje ako hľadač pravdy).

O Kuciakovi sa vtedy telefonicky rozprávali s Mariánom Kočnerom, kde vyrukovali s takýmito teóriami. Vaský z telefonátu spravil aj video na svoj Youtube kanál.

Video je však verejne prístupné, takže kým sa Vaský či niekto z jeho okolia k trollingu neprihlási, nedá sa mu to pripísať, i keď bol nepochybne minimálne inšpiráciou pre hanobiaci text.

I záverečná pasáž sa podobá na jeho rétoriku: "Jeho smrť bola ihneď skorumpovanými slovenskými médiami zneužitá na vytĺkanie politického kapitálu a na snahy vyvolať v krajine ,,Majdan,, po ktorom by skorumpovanú a zločineckú vládu Roberta Fica vystriedala ešte skorumpovanejšia technokratická ultraneoliberálna opozícia."

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dá pred takýmito útokmi brániť?

Spýtali sme sa na to Michala Matúšova z občianskeho združenia Wikimedia Slovensko. Odpoveď je, že prevencia neexistuje.

Wikipedia funguje na princípe komunity, ktorá tvorí a zároveň "stráži" jej obsah, čiže bolo na jej používateľoch, aby nepravdivý obsah skorigovali. Aj preto boli hanobiace texty veľmi rýchlo nahradené správnymi verziami.

Takéto nepravdivé texty, urážky či hoaxy sa však dajú nahlásiť správcom, ktorí ich preveria a môžu ich odstrániť aj z histórie úprav stránky. To sme spravili a 28. februára o 15:01 nám jeden zo správcov potvrdil, že trollovacie revízie odstránili z histórie úprav stránky.

Prečítajte si tiež: Fico, Kaliňák a Gašpar vyložili na tlačovke na stôl milión eur v hotovosti a znechutili Slovákov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu