Udalosti posledného týždňa ukázali, že povolanie investigatívneho novinára môže byť nebezpečné aj na Slovensku a že odhaľovať podvody či korupciu nie je vôbec jednoduché.
Navyše v týchto dňoch do našich kín konečne prišiel dlhoočakávaný film The Post - Aféra v Pentagone. Príbeh novinárov denníkov The Washington Post a The New York Times, ktorí dlhé roky bojovali s vládou kvôli tajnej správe o operáciách počas vojny vo Vietname, má 2 nominácie na Oscara (najlepší film, najlepší ženský herecký výkon - Meryl Streep).

The Post ocenenie zatiaľ nemá, no aj tieto filmy kvalitne zmapovali novinársku prácu a viaceré z nich získali filmové ceny:
1. Spotlight
A napriek tomu, že celý dej amerického filmu Spotlight sa odohráva v redakciách a chýbajú akčné scény, vyhrala snímka režiséra Toma McCarthyho v roku 2016 Oscara za najlepší film a najlepší pôvodný scenár.
Snímka mapuje príbeh novinárov amerického denníka The Bolston Globe, ktorí odhalili masívny škandál zneužívania maloletých predstaviteľmi miestnej arcidiecézy. V hlavných úlohách sa predstavili Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber. Za novinársku prácu dostali reportéri denníka v roku 2003 Pulitzerovu cenu.
Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDB: 8,1/10
2. Všetci prezidentovi muži (All the President's Men)
Zrejme najznámejší investigatívni reportéri na svete - Carl Bernstein a Robert Woodward - sú hlavnými postavami filmu o novinárskej odvahe, trpezlivosti a dôslednosti. Stvárnili ich Robert Redford a Dustin Hoffman.
Hlavnou zápletkou filmu je aféra Watergate, ktorá začala v roku 1972 a vyvrcholila v roku 1974 rezignáciou vtedajšieho amerického prezidenta Richarda Nixona. Snímka, ktorá hovorí o jednom z kľúčových období moderných amerických dejín, získala v roku 1977 až 4 Oscary v kategóriách najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Jason Robards), adaptovaný scenár, výprava a mix zvuku.
Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDB: 8,0/10
3. Občan Kane (Citizen Kane)
Dnes už kultová snímka režiséra Orsona Wellesa vyšla v roku 1941 a dodnes sa objavuje v rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias. Je akousi rekonštrukciou osudu fiktívneho finančného magnáta menom Kane, na ktorej precízne a do detailov pracuje novinár. Divák postupne zistí, že peniaze a moc ešte nemusia zaručiť šťastie.
Film získal v roku 1942 deväť nominácií na Oscara, na víťaznú však premenil len tú za pôvodný scenár. Orson Welles sa stal vôbec prvým umelcom v dejinách kinematografie, ktorý bol súčasne nominovaný na Oscara v štyroch kategóriách (popri scenári aj za mužský herecký výkon, réžiu a najlepší film).
Snímka to však nemala jednoduché - v postave Kanea sa spoznal mediálny magnát William Randolph Hearst, ktorý sa snažil nakrúteniu snímky zabrániť a zastrašiť jej tvorcov.
Hodnotenie ČSFD: 83 %
Hodnotenie IMDB: 8,4/10
4. Vražedné pole (The Killing Fields)
Film natočený podľa skutočných udalostí zachytáva príbeh priateľstva medzi americkým novinárom a jeho sprievodcom po Kambodži. Píše sa rok 1973 a boje z Vietnamu sa preniesli aj do dovtedy neutrálnej Kambodže. Novinár Sydney Schanberg, spravodajca The New York Times, a Dit Pran, ktorý ho sprevádza, sa snažia svetu sprostredkovať informácie o tom, čo sa v krajine deje.
Situácia sa postupne zhoršuje a Červení Kméri získavajú stále väčšiu prevahu, ktorá vedie k niekoľkoročnej diktatúre plnej obetí. Tvorcovia sa zamerali najmä na dopad spoločenskej situácie na bežných ľudí.
Film získal troch Oscarov - za kameru, strih a najlepší mužský výkon vo vedľajšej úlohe (Haing S. Ngor, ktorý stvárňuje kambodžského lekára, celé to peklo naozaj zažil).
Hodnotenie ČSFD: 84 %
Hodnotenie IMDB: 7,9/10
5. Dobrú noc a veľa šťastia (Good Night, and Good Luck)
Ak z dejepisu neviete, čo je to mccarthizmus, tento film vám to dokonale vysvetlí. Obdobie mccarthizmu sa v USA začalo koncom 40. rokov a je preň charakteristický veľmi vyhranený antikomunizmus, ktorý chvíľami prechádzal až do antikomunistickej hystérie. Pomenovaný je podľa senátora Josepha McCarthyho, o ktorom je aj film Good Night, and Good Luck.
Snímka režiséra Georga Clooneyho vám priblíži nekonečné spory komentátora CBS Edwarda Murrowa so senátorom McCarthym. Ich konfrontácie sa odohrávali priamo v živom vysielaní a hoci sa mccarthizmus podobal honu na čarodejnice a podarilo sa mu zmariť pár životov a kariér, práve vďaka novinárom sa niektoré prenasledovania "komunistov" podarilo zastaviť.
Hoci film žiadnu zo 6 nominácií na Oscara nepremenil na víťazstvo, okrem festivalových ocenení získal aj viacero Zlatých glóbusov a cien BAFTA.
Hodnotenie ČSFD: 78 %
Hodnotenie IMDB: 7,5/10
6. Network
Z trošku iného uhla pohľadu sa na žurnalistiku pozerá film Network, ktorý nie je len drámou, ale aj trpkou satirou. Howard Beale, moderátorská hviezda stanice UBS, už dosiahne pokročilý vek, a tak musí odísť do dôchodku. Novinár sa však nedokáže zmieriť s tým, že po 25 rokoch príde o prácu len kvôli veku.
Rozhodne sa preto, že divákom oznámi, že počas svojho posledného vysielania spácha samovraždu. Samozrejme sa tak nestane, a hoci ho chce šéf vyhodiť, uvedomí si, že by mu jeho posledné vysielanie mohlo priniesť rekordy sledovanosti. Ďalej už nebudeme spoilovať, len prezradíme, že film prezrádza veľa o svete morálnej aj nemorálnej žurnalistiky a honbe za číslami.
Film získal 4 Oscary - herec v hlavnej úlohe (Peter Finch), herečka v hlavnej úlohe (Faye Dunaway), herečka vo vedľajšej úlohe (Beatrice Straight) a pôvodný scenár (Paddy Chayefsky).
Hodnotenie ČSFD: 79 %
Hodnotenie IMDB: 8,1/10
7. Duel Frost/Nixon
Snímka režiséra Rona Howarda je niečo medzi filmami Všetci prezidentovi muži a Dobrú noc a veľa šťastia. Z toho prvého si zobral motív aféry Watergate a z toho druhého silnú osobnosť novinára, ktorý v ostrej diskusii kontruje mocnému mužovi za mikrofónom.
Na dvoch stranách barikády stoja americký prezident Richard Nixom a populárny televízny moderátor David Frost. Ich slovný súboj pripomína boxerský zápas, v ktorom majú obaja jediný cieľ - dať svojmu súperovi K.O.
Hodnotenie ČSFD: 81 %
Hodnotenie IMDB: 7,7/10
8. Dymová clona (The Insider)
Film možno poznáte aj pod názvom Muž, ktorý vedel priveľa, metaforický presnejší je však titul Dymová clona - hlavným motívom filmu je totiž fajčenie a tabakový priemysel.
Špičkový reportér a producent populárnej televíznej šou Lowell Bergman (Al Pacino) získa dôkazy o tom, že zástupcovia veľkých tabakových koncernov krivo prisahali pred súdom. Jeho zdrojom je Jeffrey Wigand (Russel Crowe), ktorý sa dostal do konfliktu s bývalým zamestnávateľom a rozhodol sa nahlas povedať v televízii pravdu o škodlivosti a návykovosti fajčenia. Nebude to ale také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Hodnotenie ČSFD: 79 %
Hodnotenie IMDB: 7,9/10
9. Zodiac
Film Zodiac je o masovom vrahovi, ktorý niekoľko desaťročí desil obyvateľov San Francisca. Pomáhať s jeho chytením sa snaží aj novinár, ktorého si zahral Jake Gyllenhaal. Ten sa k vrahovi dostane zdanlivo náhodne - v redakčnej pošte si nájde list, v ktorom sa vrah priznáva k svojim obetiam a napíše aj detaily toho, ako ich zabil.
Podobný list dostanú aj ďalšie dve redakcie, v niečom sa však líšia - v každom liste je kúsok skladačky, ktorá vedie k odhaleniu masového vraha. Podarí sa novinárom spojiť sily, alebo budú patriť medzi ďalšie Zodiacove obete?
Hodnotenie ČSFD: 81 %
Hodnotenie IMDB: 7,7/10
10. Trilógia Millenium
Jednou z hlavných postáv dnes už svetoznámej severskej krimi je aj Mikael Blomkvist, investigatívny novinár periodika Millenium. V troch častiach sledujeme jeho boj za spravodlivosť, ktorú stelesňuje Lisbeth Salanderová - dievča, ktoré v detstve týrali a zneužívali doma aj vo švédskych ústavoch, ktoré majú mladistvým pomáhať.
Mikael Blomkvist v troch častiach odhaľuje masových vrahov žien, obchod s bielym mäsom a nevynechá ani nacistickú minulosť jednej slávnej rodiny.
Severského filmového spracovania sa dočkali všetky tri knihy, vznikli tak tri filmy: Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom a Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda.
Hodnotenie ČSFD: 83 %, 69 %, 77 %
Hodnotenie IMDB: 7.8/10, 7.2/10, 7.3/10

Okrem týchto snímok sa novinárskej profesii venujú aj tieto filmy:
- Broadcast News
- Shattered Glass
- His Girl Friday
- Absence of Malice
- True Crime
- The Parallax View
- Foreign Correspondent
- Year of Living Dangerously
- Professione: reporter
- Control Room
- Runaway Jury
- Charlie Wilson's War
- Mighty Heart
Kúsok slovenskej žurnalistiky 90. rokov sme videli aj vo filme Únos, viac o stave Slovenskej televízie v tom období však hovoria filmy v tomto článku:

Zdroje: washingtonpost.com, usatoday.com, pfauth.com,