Azda každý študent vysokej školy pozná študijný program Erasmus+, ktorý poskytuje možnosť na určité obdobie študovať v zahraničí a získať tak nové skúsenosti, vedomosti, ako aj zlepšovať sa v cudzom jazyku. Za 30 rokov existencie sa do programu zapojilo už viac ako 4,5 milióna študentov, pričom veľké percento z nich má len krátko po dvadsiatke.
V tomto roku sa oficiálne najstarším „Erasmákom“ stal 80-ročný Španiel Miguel Castillo, ktorý vo februári tohto roku odcestoval do Talianska začať nový semester. Castillo je notár na dôchodku, má ženu, tri deti a šesť vnúčat.

„Budem im chýbať, ale zároveň viem, že sú radi, že ich dedko sa chce stále zlepšovať,“ vyjadril sa Španiel, ktorý ako dôchodca už prekonal infarkt a podstúpil štvornásobný bypass.
Krátko po tom, čo sa zotavil, nechcel venovať všetok svoj čas iba vylihovaniu na gauči, ale spraviť niečo atypické. Podal si prihlášku na univerzitu vo Valencii a svojmu okoliu tak vyrazil dych. „História ma vždy zaujímala, a tak som sa rozhodol spraviť si z nej rovno titul,“ hovorí študent a starý otec v jednom.
Nie je teda prekvapením, že osemdesiatnik bez problémov skúsil šťastie aj s Erasmom.
Od tej doby je vo svojej škole v Španielsku hotovou celebritou. Novinári sa trhajú o to, aby s Miguelom mohli urobiť rozhovor, profesori sa na ceste do učebne zastavujú, aby ho pozdravili, a veľakrát sa k nemu pristavia aj samotní študenti, aby mu pogratulovali k výhre štipendia.
Dôchodca sa na univerzite cíti príjemne. Do školy chodí ako bežný študent, od spolužiakov si požičiava poznámky a nebojí sa požiadať o pomoc. „Správajú sa ku mne úplne normálne, vek nie je problém,“ pochvaľuje si.

Po tom, čo Miguela podporil jeden z profesorov, dlho nad Erasmom nepremýšľal. Členovia jeho rodiny to prijali s nadšením a okamžite si začali plánovať, kedy ho navštívia. Je príkladom aj pre ďalších študentov na dôchodku. Jeden z nich taktiež zvažoval túto možnosť, no až príliš sa hanbil prihlásiť sa. Po tom, čo to Miguelovi vyšlo, prišiel mu vyjadriť obdiv.
Na štúdium v zahraničí si vybral mesto Veronu, aj z dôvodu, že ho k nemu viažu spomienky z mladosti.
Pred 42 rokmi Veronu navštívil kvôli koncertu známej opernej speváčky Marie Callas.
Ako sa dalo čakať, Castillo nebýva s ostatnými študentmi na internáte, ale v hotelovej izbe, kde mu spoločnosť robí jeho manželka.
Miguel ľuďom vo svojom veku odkázal, aby neostali doma a neuzatvárali sa svetu. „Stále dokážeme spoločnosti veľa dať a na oplátku môžeme aj veľa dostať,“ dodal čiperný dôchodca.

Zdroje: Elpias.com, Euractiv.com, Thelocal.es